Jóga Zprávy 21. 12. 2020 PDF Tisk

Vyzkoušejte 5 jógových ásan pro zdravé plíce

Nejlepší způsob, jak si udržet zdravé plíce, je praktikování jógy. Říká se, že jóga snižuje hladinu stresu a zvyšuje účinnost plic tím, že je posiluje.

Vyzkoušejte 5 jógových ásan pro zdravé plíce

S úrovní znečištění ovzduší každým rokem roste také počet pacientů, kteří mají problémy s plícemi. Letošní pandemie covid-19 však situaci ještě zhoršila a lidé musí věnovat svému zdraví zvláštní pozornost. Vzhledem ke zvýšenému znečištění vzduchu a pandemii koronavirů je životně důležité, abychom se maximálně starali o zdraví svých plic.

Jógové ásany, jako je pozice luku nebo kola, zlepšují kapacitu plic a posilují je a dechová cvičení mohou zase pomoci odstranit hlen z dýchacích cest. Slouží tedy jako účinná detoxikace. Nejlepší čas na cvičení jógy je před východem slunce, tělo tak dostane tolik potřebnou energii na celý den.

A jaké ásany jsou nejlepší?

  1. Dhanurásana neboli luk – Lehněte si na břicho, pokrčte kolena a chytněte se rukama za kotníky. Nyní zvedněte nohy a paže tak vysoko, jak můžete, a hlavu napřimte. Snažte se udržet pozici tak dlouho, jak zvládnete. Dýchejte dlouze a klidně.
  2. Hasta uttánásana neboli stoj se zdviženýma rukama – Postavte se rovně s chodidly u sebe (samasthiti), zvedněte ruce nad hlavu a spojte dlaně k sobě. Hlavu držte mezi rukama. Nyní se jemně zakloňte dozadu, kolena jsou napnutá a oči otevřené. Zůstaňte po určitou dobu v této poloze a poté se vraťte zpět a opakujte.
  3. Uštrásana neboli velbloud – Sedněte si na paty a dlaně položte na stehna. Poté přesuňte dlaně na paty a boky tlačte dopředu, kam až vás tělo pustí. Udržujte krk v neutrální poloze. Vydržte několik dechů a s výdechem se vraťte do výchozí pozice.
  4. Ardha čandrásana neboli pozice půlměsíce – Natáhněte levou nohu dozadu, položte koleno na zem, paže zvedněte nad hlavu a dívejte se nahoru. Pravé koleno držte rovnoběžně s kotníkem a horní částí těla přejděte do jemného záklonu, abyste vytvořili oblouk připomínající půlměsíc. Stejný postoj opakujte s druhou nohou.
  5. Čakrásana neboli pozice kola – Lehněte si na záda, pokrčte nohy a paty přitáhněte k hýždím. Pokrčte paže a dlaně opřete o podložku vedle uší. S nádechem zvedejte tělo ze země, aby se vytvořil oblouk. Dejte si záležet na každém dechu, s nádechem tělo okysličíte a s výdechem vás pustí hlouběji do dané ásany.

Pro zdravé plíce se kromě těchto cvičení lidem také doporučuje pít horkou vodu s kurkumou, medem a zázvorem. V případě přetížení nebo chronických dýchacích potíží je rovněž účinná parní terapie.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

 

Objednat předplatné