Jóga Zprávy 30. 03. 2020 PDF Tisk

Výuka jógy v době COVID-19

I když byly zrušeny lekce a máme skutečně strach ze ztráty příjmů, má smyl, abychom pokračovali ve výuce, přispívali ke kolektivnímu zdraví a cítili se lépe při pomyšlení na budoucnost v době pandemie koronaviru. O tom všem mluví Gina Caputo, zakladatelka Colorado School of Yoga.

Výuka jógy v době COVID-19

Stejně jako mnoho jiných i já jsem bez platu. Doposud byly zrušeny čtyři události, na které jsem se jako lektorka chystala. To mě vedlo k tomu zamyslet se, kde je moje energie více ceněna. Jakou cestou se nadále ubírat. Po vypuknutí COVID-19 se zrušily všechny akce a já, stejně jako mnoho jiných, nemám žádnou rezervu. Nicméně ani tak nelituji, že jsem si jógu zvolila jako svou životní cestu.

Po zjištění, že všechny akce, na kterých jsem měla být, jsou zrušené, jsem strávila celý den vařením a vytvářením playlistu, abych se uklidnila. Začala jsem svou pozornost soustředit na lidi v mém okolí, pro mě osobně je to něco podobného jako si v letadle nasadit kyslíkovou masku dřív, než se pokusím pomoci ostatním. Usilovala jsem o znovunalezení duševního klidu prostřednictvím své praxe.

Použití jógy jako navigace k lepší orientaci ve víru globální pandemie
Celosvětová pandemie je obrovským varovným signálem. A to pro nás všechny. Koronavirus, který způsobuje vysoce nakažlivé respirační onemocnění s názvem COVID-19, si nevybírá, pokud jde o to, kdo bude postižen (i když některé postihuje určitě neúměrně více). Spolu s tímto varováním přichází strach, panika, úzkost a stres – to jsou všechno časté důvody k praktikování jógy. Cesty, která může pomoci.

Pro mne, jako učitelku jógy a majitelku studia, je dnes snadné prohlásit, že „svět nyní potřebuje jógu více než kdy jindy“. Ale to, co svět v této chvíli opravdu potřebuje, je, abychom zůstali doma. Co nejvíc to půjde. Zatím nevíme, kolik tento koronavirový román bude mít stránek, neznáme počet nakažených a ani to, kolik prozatím asymptomatických lidí je nakažlivých. A naše slavné lekce, workshopy a jiné jógové události vyžadují, abychom se sešli, často v teplém a vlhkém prostředí, které by mohlo dát viru více kapiček, aby se shromáždil, a více lepivějších povrchů, na kterých se bude držet.

Upřímně souhlasím s tím, že cvičení jógy je útočištěm. Nikdy to však nemělo být místo, kam bychom mohli uniknout před světem. Je to útočiště, ve kterém je možné rozvíjet prostředky k tomu, jak být v láskyplném vztahu se vším, co přijde. Láska a světlo, stejně jako pandemie a strach a všechno mezi tím. A ať už jste fyzicky přítomni jako učitelé a studenti ve třídě či kdekoliv jinde, vaše praxe je tam s vámi a pro vás. Všechny praktiky, které zakořenily ve vaší bytosti, jsou nyní připraveny pomoci vyrovnat se se ztrátami všeho druhu, strachem o zdraví, strachem o vaši rodinu a o vaši budoucnost. A naši budoucnost. Vaše praxe je již ve vás.

Věřím, že toto všeobecné narušení všech aspektů našeho života je pro nás příležitostí, byť mimořádně bolestnou, rozpoznat rozdíl mezi zbrklou reakcí a zodpovědným přístupem. Vyhodnotit, co je skutečně důležité a kam vložíme svou životní sílu. Vidět, co máme, a ne jen to, co jsme ztratili. Pochopit, jak o sebe musíme pečovat, abychom cítili tu pověstnou pevnou půdu pod nohama. Prozkoumat, jak můžeme využít naše roky praxe a nevidět jen sami sebe. Být kreativní v tom, jak zůstat v kontaktu a podporovat se a vzájemně se podržet. Být inovativní.

 

  • připravila: Valentina Lebová
  • zdroj: yogajournal.com
  • foto: Shutterstock.com

 

Objednat předplatné