BLESKOVĚ
Relaxace 04. 02. 2018 PDF Tisk

Vyprázdněte hlavu přes tělo

Naše hlava bývá zdrojem neplechy. Plnost emocí, myšlenek, podvědomých a nechtěně slyšených vibrací mysl rozkolísává častěji, než je třeba. Trvá-li tento stav delší dobu, máme pocit, že se nám hlava rozskočí nebo se necháme naplno vtáhnout do její cykličnosti a nevíme jak z toho ven.

Vyprázdněte hlavu přes tělo

Yoga citta vritti niródha je 2. verš Pataňdžaliho Jóga sútry, která je v ní stěžejní. Zastavení změn, nebo jinak omezení vrtění mysli, je cíl jógy. Přes techniky jógy nebo přes meditaci je mysl ovlivňována a vibrace v ní se mírní. Úplné zastavení mysli nejde, ale dostat se občas za ni jde, když meditujete nebo zažijete něco neskutečného. Její lehké pozastavení můžete vyzkoušet, když si uděláte relaxační den a vypnete. Ideální místo je to, kde budete moci absolvovat všechny procedury, které si navolíte.

Vypněte všechnu elektroniku, která by vás ve vašem rozjímání mohla vyrušovat. Naplánujte si den dle sebe, nezávisle na ostatních, včetně rodiny. Zkuste naplno prožívat to, co se bude odehrávat. Prožívejte to s oddaností tomu vlastní. Věnujte se dechu a všemu, co terapie přinášejí.

Ráno bývá dostatek energie pro to být aktivní. Zvolte na začátek dne 30 minut svízelné chůze a nebo indiánského běhu, při kterém střídáte chůzi s lehkým během. Vnímejte svůj dech, a tím řiďte tempo, aby bylo příjemné a vy jste se cítili dobře. První pot z vás vyplaví škodliviny hrubšího charakteru a mysl se projasní. Mysl bude trochu unavenější, a tak ji nebude moc zajímat vnější svět. Snadněji najde cestu do sebe sama a bude moci sebe samu i zažít. Chvilku si uvědomujte, jak běží vaše nohy, jak je pokládáte a jak prociťujete tu svobodu kroku vpřed. Vpřed je cesta, kterou jste se rozhodli jít, a teď na ni trénujete. Celý trénink zakončete protažením těla a vzhůru na jógu.

Restorativní jóga je hluboce relaxační jóga, při které nic neděláte, a přesto se tělo i mysl odvděčí hlubokou vlnou uvolnění zevnitř. Jste schopni v sobě procítit proudění energie, která zaplavuje tělo. To se projeví i v mysli, která se naprosto odevzdá relaxaci, a je těžké ji pak vrátit do reality. Nechce se jí zpět. Pomůcky, které restorativní jóga využívá k podkládání těla, umocní relaxaci a odevzdání. Rozline-li se navíc prostorem okolo vás např. vůně levandule, odnese vás tak daleko, jak si dovolíte. A to, že nevíte kam, to je právě ono. Ztratit se a pustit vše z vědomí je příjemný stav regenerace celku.

Tělo a mysl dostaly, co potřebovaly – pohyb. Za odměnu si dopřejte saunu nebo páru, anebo teplou vířivku. Svaly se tak uvolní a rychleji zregenerují. A pokud máte možnost zkombinovat saunu se zimou nebo venkovní zimu a teplo uvnitř vířivky, jděte do toho. Otužování pomáhá imunitě.

Doposud jste se činili, ale teď si zasloužíte péči z rukou terapeuta. Hluboká tlaková nebo jemná masáž pomůže naprosto vypnout. Tělo je již unavené a rádo si odpočine v rukách terapeuta. Po chvíli provádění plynulých pohybů se napojte na dech a s ním unikněte do nekonečna. I když jste schopni vnímat každý hmat, i přesto se myšlení zastavilo a vzniknul prostor v mysli – pro prázdno, a tak hluboká relaxace pokračuje. Ani se nechce vstát, když terapeut pomalu vyzve a oznámí ukončení terapie. Mysl ale ještě dlouho pojede v jiné hladině vibrací, a tak si sedněte, zavřete oči a nechte se unést meditací! Nic nevizualizujte, nic neřešte a nechte vše plynout.

Energie se obnovila a vy jste připraveni na další dny. Jen nezapomínejte si podobné dny, v jakékoliv úpravě, jednou za čas dopřát. To je zdroj té jemné a tiché síly uvnitř nás! Otevřete se tím hlubokému vesmíru uvnitř a vnitřní klid zaplní prostor. Budete vnitřně silní a šťastní!

 

Objednat předplatné