Vzdělávání 30. 04. 2019 PDF Tisk

Vnímej svou páteř – napřimte se v jógových pozicích i mimo ně

Každý jsme jiný, buď máme již od narození jinak zakřivenou páteř, nebo jsme si během našeho životního stylu způsobili určité dysbalance, které se nyní projevují různými bolestmi či omezením v pohybu.

Vnímej svou páteř – napřimte se v jógových pozicích i mimo ně

Zdravá postura a zdraví je jedna z priorit všech lidí. Bohužel chtít neznamená něco dělat, a mnohdy právě naopak přemýšlíme o vysněném těle zhroucení u počítače. Všichni máme nějaké pohybové stereotypy, a jak čas plyne, přestáváme se v určitých zaběhlých pozicích přes den vnímat, a tím si někdy sami ubližujeme, jelikož nezapojujeme nebo přetěžujeme svalové struktury, které by měly fungovat harmonicky tak, aby naše tělo celý den udržely napřímené a funkční.

Většinou nás „nakopne“ ke změně právě až bolest nebo nějaká dysbalance, která se během let vynoří. Je to varovný signál, který bychom měli poslechnout a uvědomit si, že právě nějaké změny jsou žádoucí. Pohyb je neustálý proces a cesta, která nikdy nekončí. Pohyb by měl patřit k našim denním rituálům, stejně tak jako čistění zubů nebo každodenní sprcha. Pokud chceme, aby bylo tělo připravené pro pohyb, statiku, dynamiku a stabilizaci, musí svalové a fasciální řetězce fungovat v harmonii. Po šesti a více hodinách vsedě u počítače by každý den měla následovat nějaká pohybová aktivita a nemusí to být pouze ve fitness centrech, na podložce v jóga studiu nebo na tanečních hodinách. Můžeme kompenzaci zapojit do svých běžných denních aktivit, a dokonce i právě do sedu u počítače, v tramvaji, ve stoji na zastávce nebo v chůzi na procházce, vystoupíme-li o jednu zastávku dál domovu a dojdeme k němu pěšky.

Je třeba objektivně zhodnotit, kolik času denně strávíme jakou pozicí, a pomoci tělu se posílit a protáhnout zároveň. Pokud cvičit chodíme pravidelně, a přesto nás tělo pobolívá (ne svalově), musíme se zaměřit již specificky na rozpohybování a navnímání jednotlivých segmentů například pomocí fyzioterapie nebo právě na hodinách zaměřených na terapeutický pohyb.

Workshop „napřimte se v jógových pozicích i mimo ně“ by vám měl přinést inspiraci, jak jednotlivé segmenty těla lépe vnímat, aby vás pouštěly do pro vás příjemného pohybu nebo do jógových ásan, které rádi praktikujete. Dostanete inspiraci jak pro domácí cvičení, tak pro běžné denní pozice, abyste si mohli zacvičit kdykoliv a kdekoliv.

 

Přijďte experimentovat s vlastním tělem a objevovat harmonický pohyb, který vám bude přinášet úlevu a radost.

Yoga world vás zve na workshop Nikol Maio - Vnímej svou páteř, který se koná 25. května 2019!

Více informací a přihlášky ZDE

www.yogaworld.cz

 

  • Nikol Maio
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné