BLESKOVĚ
O životě 13. 03. 2016 PDF Tisk

Vnímání partnera všemi smysly

Tantra je jednou z ověřených a účinných cest, jak růst v partnerství a skrze ně. Není to žádná víra, ani filozofie, ani sekta. Je to mapa lidské zkušenosti, která nabízí různé formy cvičení, meditací, dotekových a jiných technik.

Vnímání partnera všemi smysly

Techniky jsou nástrojem poznání a praxe. Mohou být zacílené na jednotlivé smysly, na určité části těla či duše a mají schopnost vás nasměrovat na cestu, kterou máte jít vy osobně jako jednotlivec, či v páru.   Každý vztah a posléze partnerství prochází, dříve či později, určitými podobnými fázemi.

Krásné období zamilovanosti, kdy jde všechno „samo“ a člověk „létá v oblacích“, vše zvládá s lehkostí a nadhledem, je několikanásobně výkonnější a trvale dobře naladěn, podporován moudrou matkou přírodou formou „hormonů štěstí“ kolujících v krevním oběhu, je jedním z nejúžasnějších darů, který můžeme v našich životech zažít.   Špatná zpráva je, že toto období trvá jen několik měsíců a bez ohledu na naše přání či (ne)chtění se přísun hormonů omezuje, snášíme se z oblaků na zem a to, co dříve šlo samo, se postupně stává prací. Pozitivní je, že začínáme myslet racionálněji, a pokud jsme spokojeni, plánujeme s partnerem další formy soužití a tvoříme základ pro trvalejší vztah. O tantře vyšlo mnoho článků a knih, některé z nich lze použít jako návod pro cvičení, ale pro člověka bez zkušeností je celkem obtížné začít bez alespoň základních znalostí. Na našich kurzech partnerské komunikace a tantrické praxe dostanete pokaždé několik „nástrojů“ do své „tantrické krabičky“. Jako malou ochutnávku vám zde nabízíme první ze série tantrického cvičení pro páry.  Je určeno spíše pro začátečníky, pro ty, kteří by „něco“ chtěli začít, jen nevědí „jak“. Je to letmý pohled do tantrické kuchyně, jejíž taje však lépe poznáte přímo na kurzech, kde vás provedeme cvičeními, která jsou pečlivě vybraná s ohledem na pokročilost a potřeby skupiny. Vedou vás k otevření srdcí, učí vás vzájemné komunikaci a naslouchání, k pochopení partnera s láskou a k jeho opravdovému přijetí do vašeho světa. Je už jen na vás, abyste i zdánlivě jednoduchá cvičení používali co nejčastěji, protože jen tak vám mohou přinést trvalé změny „směru“ z vaší dlouhodobě „vyjeté“ trasy. A věřte, že změny nastartované ve skupině pomocí ověřených tantrických technik, přicházejí velice rychle, často dříve a intenzivněji, než byste očekávali.

JAK ZAČÍT? Tak se často ptají jednotlivci i partneři. Zkuste jednoduché cvičení, které je prvním krůčkem na cestě k extatické sexualitě a prohlubování rozkoše. Dobře si přečtěte pokyny, i drobnosti jsou důležité. A hlavně – zkuste to! Tantra nejsou slova, ale prožitky.   Vnímání partnera všemi smysly 1. Domluvte si datum a hodinu svého setkání.  Vaši dohodu již neměňte. Je snad něco důležitějšího než vy a váš partner? Vzpomeňte si na dobu, kdy jste partnera hledali a toužili po něm. Nyní ho máte a dali jste si s ním milostnou schůzku. Jen výjimečně může být něco důležitějšího, co by ji mohlo překazit.


2. Společná příprava prostoru má být již sama o sobě obřadem. Důležité je se na něm podílet společně, každý z vás by měl vnést do úpravy svou energii. Změňte jednoduše vaši ložnici na místo pro tato setkání. Potěšte se již při koupi indického přehozu na postel. Nezapomeňte prostor uklidit a provonět.  Potřeby ke cvičení: Přehoz, krásné polštářky, aromalampa, svíčky, květiny, hudba. Připravte si mírně ohřátý masážní olej a nějakou drobnou pochutinu. Tu partnerovi neukazujte. Věci, které používáte pro tato setkání, uschovejte a nepoužívejte je na nic jiného. Vlastní cvičení Domluvte si předem, jak dlouhou dobu bude cvičení trvat. Doporučuji minimálně 60 minut.  V určenou dobu, ideálně ne příliš pozdě večer, abyste při cvičení neusínali, vstupte do svého chrámu – čistě umytí, navonění, v sarongu či jiném oblečení, které běžně nenosíte.

Již nemluvte. Zahajte tantrické cvičení rituálem – otevřete svůj posvátný prostor. Do něj nebudou vstupovat každodenní starosti, bude čistý a nový, co se v něm odehraje, v něm i zůstane – proto se neobávejte se v něm chovat přirozeně a bez omezujících vzorců, které nejsou vaší skutečnou součástí. Posaďte se proti sobě do tureckého sedu a pozdravte se – ukloňte se tomu nejvyššímu ve vašem partnerovi, dívejte se do očí, chyťte se za ruce a vnímejte hudbu, vůně, partnera a celou změněnou atmosféru vašeho setkání.   a/ zrak (5 min celkem) Dívejte se navzájem do očí, rozvíjejte svou schopnost zrakem pouze vnímat, bez posuzování, bez zbytečných myšlenek. Zkuste se na partnera podívat srdcem. Slaďte svůj dech podle partnera.   b/ sluch (3 min) Poté oči na pár minut zavřete a přeneste své vnímání do uší, naslouchejte dechu druhého. Pošeptejte partnerovi do ucha pět slov, která ho potěší.   c/ čich (2 min) Jak vám partner voní? Zkoumejte nosem jeho vůni na krku, dekoltu, ve vlasech.   d/ hmat a chuť (2 x 20/30 min)

Žena se začne lehce a hravě dotýkat partnera. Důležitá je bezcílnost. Užívejte si dávání v přítomném okamžiku. Po chvíli vyzvěte partnera, aby si lehl na břicho nebo na záda, naolejujte si ruce a jemně ho masírujte po celém těle, nevyhýbejte se doteku mužova pohlaví. Partner doteky neopětuje, ani žádným způsobem nedemonstruje případně vzniklou sexuální energii, oddejte se přijímání. Masírovaný může říci ano pro pozitivní prožitky, nebo „prosím ne“ pro místa, kde mu dotek není příjemný.

Na závěr – partner má zavřené oči – mu pomalu a svůdně dáte ochutnat připravenou pochutinu. Po uplynutí dohodnutého času si vyměňte role. Žena se položí na břicho a přijímá hlazení a masírování od muže. Podle svého pocitu se může nebo nemusí otočit. Doteky nejsou vedeny s žádným záměrem, nemasírujte ženě pohlaví a případný bezcílný (!) dotek na intimních partiích nechte opravdu až na závěr vaší půlhodinky. Nezapomeňte dát ženě ochutnat, co dobrého jste si pro ni připravili. Po výměně si lehněte vedle sebe nebo v objetí. Nemluvte a vnímejte teplo, dech a hladkost kůže partnera. Zůstaňte v klidu. Poté zakončete cvičení – uzavřete rituální prostor – posazením se zpět do pozice tureckého sedu, pozdravte se namaste nebo se pouze držte za ruce a stiskem rukou dejte znamení, že vaše cvičení je u konce.  

Nyní je čas sdělit si své pocity a vjemy ze cvičení. Co vás oslovilo? Co bylo silné? Co bylo pozitivní, případně negativní. Napřed sděluje žena, potom muž. Nemluvte jeden přes druhého. Učte se navzájem naslouchat a opravdu slyšet, co vám partner říká. Nevymýšlejte žádné odpovědi ani námitky v průběhu jeho sdělování. Jednoduše buďte pouze přítomní, vědomí a naslouchejte, neposuzujte. Po zakončení cvičení můžete vstoupit do milování, zůstat v objetí či usnout. Zůstaňte však spolu, již nic jiného nedělejte. Toto cvičení doporučujeme opakovat čtyřikrát, například 1x týdně, minimálně 1x měsíčně.

Objednat předplatné