Jóga Zprávy 02. 03. 2020 PDF Tisk

Vliv meditace na redukci stresu byl potvrzen další vědeckou studií

Nový výzkum ve spolupráci Queen's University Belfast a Victoria University v Melbourne v Austrálii si dal za cíl prokázat vazbu a její pozitivní účinky mezi meditací a lepší kvalitou duševního zdraví.

Vliv meditace na redukci stresu byl potvrzen další vědeckou studií

Výzkum zaměřený na meditaci ukázal, že skutečně pravidelná praxe této aktivity může pomoci při řešení řady zdravotních problémů, díky čemuž vzrostla naděje, že tato jednoduchá technika může být novou cestou k celkovému blahu. 

Důvodem této studie nebylo nic jiného než stres, který je v každém okamžiku našeho života běžný a přítomný. Přetrvávající stres může nakonec přispět k onemocnění fyzického, ale i psychického charakteru. Pro zvládání stresu je zapotřebí, aby správně fungoval náš endokrinní systém, jelikož ten stojí za rovnovážnou hladinou hormonů našeho těla. Jakmile nejsou v rovnováze hormony, není v rovnováze nic.

Výzkumný tým nejen že provedl nový výzkum, ale přezkoumal také množství předchozích studií. Následně provedl analýzu toho, jak účinná může být meditace při vyrovnávání hladiny hormonů souvisejících se stresem. Studie, nyní zveřejněná v Cell Press, našla souvislost mezi meditací, endokrinním systémem, zdravím a celkovým blahem.

Dr. Chantal Ski, autorka a profesorka kardiologie a porodní asistence ve škole pro budoucí ošetřovatelky Queen's University Belfast, uvedla:

„Komplexní literární rešerší jsme zjistili, že existuje jasná souvislost mezi meditací a redukcí stresu. Zaměřili jsme se na studie, které analyzovaly, jak meditace ovlivňuje endokrinní systém a řadu vzájemně propojených systémů, které regulují stres, jako je osa protínající hypotalamus, hypofýzu a nadledviny (HPA), dále pak osa protínající hypotalamus, hypofýzu a štítnou žlázu (HPT).“

Dr. Michaela Pascoe, vedoucí a korespondentka pro výzkum a postdoktorantka v Institutu pro zdraví a sport na Victoria University v Melbourne, řekla:

„Tato studie dokazuje, že meditace ovlivňuje regulaci osy HPA, což může snížit úroveň stresu. Další klíčové zjištění bylo spojeno s osou hypotalamus-hypofýza-štítná žláza (HPT), která určuje a reguluje produkci hormonu štítné žlázy a je spojena zejména s depresí a úzkostí. Tato zjištění ukazují, že meditace a jóga v různé míře ovlivňují osu HPA. Systém renin-angiotenzin-aldosteron (RAA) pak reguluje krevní tlak, elektrolyty a rovnováhu tekutin. Přestože je rozsah výzkumu v současné době omezený, zdá se, že meditace může také ovlivnit systém RAA, což odpovídá větší pohodě a příznivým změnám hormonálního stresu.“

 

  • připravila: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné