Jóga zdraví 16. 10. 2021 PDF Tisk

Vliv jógy na kvalitu spánku

Jóga je formou meditativního pohybu, v němž se snoubí vědomé dýchání a koncentrace do sebe s fyzickým pohybem. Výsledkem je, že jóga prospívá tělu, mysli i duši, a to se odráží i na zlepšené kvalitě spánku. Právě s ním má dnes řada z nás potíže. Proč se svěřit do péče jógy?

Vliv jógy na kvalitu spánku

Když se svěříme do péče jógy, svěříme se v podstatě do péče sebe sama. Protože jóga nás učí, jak se sebou jednat a skrze to také jak jednat s ostatními. I když existuje několik různých jógových škol, z nichž každá klade důraz na jiné dýchací postupy, meditační techniky či polohy, vždy zůstává společné jádro a tím jsou pozitivní účinky na duševní a emoční zdraví – jóga přináší úlevu od stresu, od některých typů bolesti a má vliv i na kvalitu spánku.

Jak jóga souvisí se spánkem
I když byste neměli usnout při meditaci nebo v závěrečné poloze šavásaně na konci lekce, protože to znamená, že neudržujete pozornost, tak jinak platí, že pravidelná praxe jógy se na kvalitě spánku podepisuje velmi pozitivně. Tento fakt dokonce doložila už i řada různých studií. Podle statistik uvádí až 55 % lidí, kteří praktikují jógu, že jim pomáhá k lepšímu spánku, a až 85 % tvrdí, že jim pomáhá korigovat a snižovat míru prožívaného stresu.

Co je kvalitní spánek
Probírané studie se přitom nezaměřují na délku spánku, ale přímo na jeho kvalitu – protože zvýšené množství spánku nemusí nutně znamenat i zvýšenou kvalitu. Za kvalitní spánek je považován spánek takový, která vede k energii a síle pociťované po celý den a také k pocitům duševní pohody. V tomto směru bylo prokázáno, že jóga z hlediska posílení kvality spánku pomáhá všem věkovým kategoriím – od dětí přes jejich rodiče až po seniory.

Jak často praktikovat
Kvalitu spánku může zlepšit již jen příležitostné praktikování jógy. Pro trvalé výsledky je ovšem nutné praktikovat pravidelně a pozor, ne pro výsledky, ale pro onu praxi samotnou. Výsledky se potom dostaví, ale jemně, nenásilně a přirozeně. A o to právě jde – jóga nás vede k vlastní přirozenosti, umožňuje nám se uvolnit a nechat vše plynout, všímat si krásy uvnitř i venku a žít přítomným okamžikem. Uvolnění vnitřního sevření, jež si mnohdy ani neuvědomujeme, už samo o sobě může přispět ke zlepšení kvality spánku.

Jak konkrétně jóga pomáhá
Jóga se na vyšší kvalitě spánku podepisuje hned několika způsoby. Předně nás učí praktikovat všímavost, jedná se o praxi bez souzení a posuzování, kdy sledujeme, co se uvnitř i kolem nás děje, a nehodnotíme, jen sledujeme a učíme se budovat nadhled. To vede k oproštění se od malicherných sporů, svíravých pocitů, že musíme mít všechno ve své gesci. Uklidňuje to i kolotoče myšlenek, které nám před spaním neumožní „vypnout“ a „jen být“.

Vypnutí myšlenek
Meditace v konečném důsledku není ničím jiným než „vypnutím myšlenek“. Zní to jednoduše, ale jednoduché to není. Když se to ovšem podaří, stojí to za to a za „to“ stojí už ona cesta samotná: cesta pro cestu, ne pro cíl. Protože už na té cestě si mnohé uvědomíme, otevřeme se, pustíme, co nás tíží… Základní a efektivní relaxační technikou je také sledování dechu a dráhy, kterou v těle vykonává. Když přijde nějaká myšlenka, obrátíme pozornost zase k dechu a pořád dokola. Tak se vlastně učíme „vypínat“ myšlenky a vnímat klid a pohodu, která v nás nastane, když se vymaníme z jejich věčného kolotoče – když se přestaneme nechat ovládat myslí a opanujeme ji my.

Pohyb i meditace
Jóga ale pomáhá i z fyzického hlediska – protáhne, prokrví, postará se, aby v těle vše fungovalo tak, jak má. Může pomoci upravit zažívání, trávení i váhu. Když je vše v pořádku a vy se cítíte dobře, snáze usnete a lépe spíte.

TIP
Vyzkoušejte lekci Jóga nidry neboli jógového spánku na Jóga Virtual! Praktikujte kdykoliv a kdekoliv.

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné