BLESKOVĚ
Ásany 06. 06. 2024 PDF Tisk

Viparíta karaní (lomená svíčka)

Na fotce pozice vypadá jednoduše. Při provádění však činí značné problémy především v pochopení, jak pozici “vytvarovat””, aby to nebyla svíčka, ale byla to ... lomená svíčka. "Sednutí si pánve do rukou" a prohnutí se v zádech s oporou je základní součástí pozice. 

Viparíta karaní (lomená svíčka)

viparíta – obrácený, otočený;
karaní – činnost, dělání

Popis provedení
Z lehu na zádech přeneste nohy za hlavu. Dlaně opřete o křížovou kost a nohy naklopte šikmo směrem k obličeji. Ruce podpírají záda v oblasti ledvin a nadledvinek, kdy pánev sedí křížovou kostí v dlaních. Někdy se umísťují ruce v bok, ale to tlakové zatížení je větší a nepříjemné. 

Varianta
Pod křížovou kost vložte kvádr a zvedněte nohy nahoru, nebo si dejte bolster ke stěně - křížovou kostí si na něj lehněte a nohy opřete o stěnu.

Benefity 
Odstranění únavy, posílení vnitřního ohně agní, zvýšení imunity, prevence varixů a špatného proudění krve v dolních končetinách, harmonizace nervového, a především endokrinního systému, odstranění mírné migrény a nespavosti, úprava dechového cyklu a vylučování, zlepšení cirkulace krve.  

Kontraindikace 
Vysoký krevní tlak, problémy v oblasti hlavy, glaukom, problémy s páteří a klouby, menstruace, těhotenství. 

Co skrývá pozice?
Zaujmutím pozice obracíte vnímání sebe sama a okolí. Vše je otočené vzhůru nohama, a tak je vhodné zeptat se sám sebe, na co se mám podívat obráceně? Jsou situace a stavy, kterými procházím vždy řešitelné pouze z jedné strany, nebo úhel pohledu na ně může být i jiný, než člověk vidí v běžném postavení? Toto vykolejení ze zaběhlého zvyku může pomoci v nadhledu i změně postojů. Viparíta karaní tak může být i mentální prací (stává se mudrou) s cílem zbystřit vědomí a také smysly. Ty potom při navrácení snáze utichnou a ztrátou jejich silné vazby můžeme vidět a slyšet vnitřními smysly jinak a čistě. 

Objednat předplatné