Rozhovory s osobnostmi 20. 02. 2015 PDF Tisk

O životě s jógou ...Veronika Carmanová

Jemná, klidná a veselá je Veronika Carmanová, která své vnímání zakládá na svobodě, empatii a pozorování. 

O životě s jógou ...Veronika Carmanová

Jak jsi se dostala k józe?

Kamarádka mě tehdy vzala. Chodily jsme spolu na kickbox a běhat a tak si myslela, že by mě to mohlo bavit. Ja si myslela, že to bude hrozná nuda a vůbec se mi nechtělo. Ta hodina ale byla výborná, dynamická, náročná ve všech aspektech. Myslím, že kdyby to byla jemná jóga, tak by mi tehdy neučarovala. Potřebovala jsem v tu chvíli něco hodně fyzického, a to tato lekce byla.

 

Proč jsi u jógy zůstala?

Protože krom toho, že jsem se vždy z lekcí vrátila s pocitem, že se probudily svaly, které jsem před tím ani netušila že mám, měla jsem po lekci vždy naději, úsměv na tváři. Takový pocit, že chci malinko poskočit radostí. Jen tak, štěstím a radostí. To mi žádná jiná fyzická aktivita před tím nenabídla. 

 

Je jóga každodenním společníkem tvého života a pokud ano, jak se to projevuje?

Jóga se stala způsobem, jakým žiji svůj život. Netrvalo to dlouho, když jsem pochopila, že to, co se děje na podložce, je jen malá část jógy.  Že ty fyzické pohyby, které jsou ve většině časopisů foceny a popisovány jako jóga, jsou pouze jednim z kroků.  Jóga mi pomahá zůstat s nadhledem v situacích, které jsou pro mě těžké. Jóga mi pomáhá žít s větší lehkostí.

 

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

Svoboda. Odjakživa jsem si vážila své svobody úplně nejvíce. A je to přesně, co mi jóga dává. Pomáhá mi osvobozovat se od vnitřních strachů. Dává mi sílu a odvahu jít tam, kam bych se bez jógy nikdy neodvážila. Na hlubokou cestu dovnitř, a to je největší dobrodružství.

 

Hledáš k józe ještě nejaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Miluji běh, plavání, kolo i lyže. Ale v tuto chvíli mě fyzicky uspokujuje  jóga sama. Nic ostatního se pravidelně do mého života v tomto momentě nevejde. Jóga mě dokáže fyzicky uspokojit.

 

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Rozhodně ano. Jsme na takové  velké vlně rostoucího zájmu. Doufám, že nám to vydrží. Lidstvo potřebuje více jógy k nalezení vnitřního míru a klidu. 

 

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Myslím, že  každému něco jiného a když budou chtít,  tak pak všechno. Od zdravého těla, po zdravého ducha, po osobní vnímání a pochopení. Někdo na lekci přijde, že ho bolí záda, druhý se chce naučit relaxovat, někdo protáhnout. To všechno nám umí jóga dát. To vše v jedné lekci. Někteří lidé však rychle pochopí, že jóga je hlubší, než protahování nebo práce svalů.

 

Na co by si měl hledajícil zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?

Myslím, že je dobré se řídit intuici. Pokud se vám něco nezdá, i přestože jste na své úplně první lekci, není vůbec na škodu se zeptat. Je také docela možné, že lektor je úplně báječný, ale vám prostě nesedne. To neznamená, že jiný učitel ve vás nevzbudí důvěru a zvídavost  pokračovat dál. 

 

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Pokud myslíme fyziké cvičení, tak je zřejmé, že pár zranení se už stalo i na hodinách jógy. Velmi důležité je se nechat vést svým dechem. Pokud dýchate jemně, plynule a váš dech je to, co vás vede, zranění se nedostaví. Většina zranění nastává, když zadržíme dech a pozici narveme. Když nás vede  naše ego a dech zůstavá pozadu. Nevnímáme, zda  je to pro nás tak spravné. Dech by měl být náš prvotní průvodce hodinou, pak budeme bez zranění. Další rizika praktikování jógy je prozření a neschopnost žití v Matrixu☺ 

 

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Vegetariánská strava odlehčuje tělo i mysl. Zjemňuje nás i naše vnímání. Vegetariánská/ veganská strava vede k rychlejšímu rozvoji spirituálního bytí. Konzumací masa však nepovažuji za úplně špatnou s ohledem na zeměpisnou polohu naší země. Zvlašť v zimě je maso rychlý způsob zahřátí  a doplnění jangu v těle.  (Jsem také praktikantkou čínské medicíny, což mě ve stravování dost ovlivňuje.)

 

Jak jíš ty?

Maso jím. Snažím se respektovat cyklus vnitřních i ročních období. Cítit, kdy je maso pro mě vhodné. Jsou týdny i měsíce, kdy maso nejím, pak období, kdy vím, že je to pro mě vhodné. Kupuji maso zásadně na farmářských trzích, z biochovu… Přesto větší část mého stravování tvoří tzv. “plant base diet”, neboli rostlinná strava. 

 

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace...jóga je pro tebe?

Jóga je můj život, a to doslova. V mém obýváku je rozložená podložka, na sporáku rýžová kaše, Budha a Ganesha v předsíni hlídají příbytek. Mou pracovní náplní je vedení lekcí, volný čas prožitý v meditaci považuji za radostný. Když se dostanu na kolo nebo běhat, tak používám jógový dech. S nadhledem pozorovatele se pozoruji při řešení různých situací a snažím se být chápavá a empatická nejen na hodinách. Večer usínáme se synkem s jógovými kartami a on mi ještě v posteli ukazuje psa hlavou dolů, zazpíváme si mantru. A v mém příjmení je Karma ☺, tak jak jinak.

 

Děkujeme za rozhovor!

  • -jd- 
  • O Veronice a jejím studiu: www.karmayoga.cz 
  • zdroj fotek: Veronika Carmanová

 

Objednat předplatné