Jóga praxe 26. 04. 2022 PDF Tisk

Věnujte péči svým očím

Říká se, že oči jsou okna do duše. O člověku mnohé prozrazují, zračí se v nich emoce jako radost, strach, láska i nenávist. Lze z nich vyčíst konkrétní povahové rysy, které pracují s podvědomím a ovládají chování každého člověka. Při pohledu do očí zjistíte, jak na vás dotyčný působí – důvěryhodně, mile, drze, lstivě… Zrak je jeden ze smyslů, který nás dokáže opravdu významně ovlivnit, což samozřejmě neznamená, že má vždy jen pravdu.

Věnujte péči svým očím

V každém ohledu je zrak jedna z nejcennějších věcí, které máme, a podle toho bychom se o něj měli starat. Oko, to není jen oční bulva, patří k němu i oční svaly, oční víčka, spojivky a slzný aparát. Jde o jeden z nejcitlivějších orgánů v našem těle.

Nezbytné pro zrak a jeho zdraví je světlo, ale světlo je zároveň příčinou předčasného stárnutí nebo může způsobit poškození oka. Očím slunce ve velkém množství škodí. Největší hrozbou je pro zrak tzv. ultrafialové záření – konkrétně UVA (dlouhovlnné) a UVB (středněvlnné). Pokud oči pohltí tohoto záření příliš mnoho, hrozí zánět spojivek, poškození rohovky, sítnice nebo oční čočky. UV záření je pro oko stejně nebezpečné jako pro pokožku, kromě jeho stárnutí způsobuje např. vznik šedého zákalu. Stejně jako používáte ochranný krém na pokožku, je potřeba před UV zářením chránit zrak, a to nejen během slunečních dnů, ale po celý rok. Intenzita UV záření je nejsilnější v létě během tropických dnů a v čase od 11 do 15 hodin na horách, kdy se od sněhu odráží až 80 % UV záření, nebo u moře, kdy se opět velké množství UV záření odráží od vody a písku. Je důležité chránit i oční okolí (víčka a kůži poblíž oka). Ochrání vás opalovací krém v kombinaci s použitím klobouků a čepic. Při výběru slunečních brýlí se doporučují větší očnice, které budou chránit také prostor kolem očí.

Nejen slunce, ale také ultrafialové záření obrazovky má na náš zrak špatný vliv. A nejde jen o UV záření. Během dlouhodobé práce s počítačem dochází k nepřetržitému sledování jednoho bodu, což má za následek menší intenzitu mrkání, a to způsobuje vysychání oka, únavu, rozostřené vidění nebo pálení očí. Proto je potřeba oči chránit nejen před sluncem, ale i před zářením obrazovek těchto multifunkčních zařízení např. pomocí speciálních čoček, které toto záření dokážou blokovat. Můžete si pořídit brýle s těmito čočkami, a chránit tak svůj zrak i v případě, že nepotřebujete žádné dioptrie.

Běžně mrkneme jednou za pět vteřin, tedy více než 11 000krát za den, při práci s počítačem je to až 5krát méně. Pokuste se tedy očím ulevit pravidelným cvičením. Neustálé sledování jednoho bodu je pro oko nepřirozené, je tedy třeba čas od času přeostřit na vzdálenější bod. Další možností je pohybové cvičení zavřených očí (pohyb do stran, nahoru a dolů, kroužení očí) a oční gymnastika (časté mrkání 1–2krát každých 10 vteřin, přeostřování, krouživý pohyb očí). Blahodárně působí i obklady z heřmánku. Do vývaru z heřmánku namočte vatové tampóny a na patnáct minut přiložte na oči. Uvolnit a odpočinout unaveným očím pomůže vycházka do zelené přírody, neboť zelená barva oči uklidňuje.

Zapomínat bychom neměli ani na kontrolu zraku u očního lékaře. Doporučuje se jednou ročně. Uvědomte si, že i malá korekce může kvalitu vidění výrazně zlepšit.

K posílení očí může vést i vhodná jógová praxe. Zvýšené prokrvení hlavy působí preventivně proti slabosti zraku ve stáří a pomůže i při zvýšené nebo naopak snížené tvorbě slz. Mějte však na paměti, že se jedná o prevenci, tato praxe není vhodná při akutních očních problémech, po zákrocích, při zánětu spojivek, nebo dokonce rohovky. V těchto případech vám lékař jistě doporučí naprostý klid, neboť zvýšený oční tlak je zde nežádoucí.

Jógová praxe vhodná k posílení očí a k lepšímu fungování slzných kanálků:

Poloha svíčky (obrácená poloha), při které dochází k prokrvení hlavy

Tlak na krční páteř – posaďte se do jakéhokoliv rovného sedu

  • dlaně spojte v pěst a položte pod bradu, následuje tlak brady proti pěstem a naopak (poté uvolněte a opakujte 5×)
  • otevřené dlaně spojíme přes sebe a položíme na čelo, dlaněmi tlačíme proti čelu, čelem proti dlaním (povolte a 5× opakujte)
  • propletené prsty položíme v týl a tlačíme hlavou proti dlaním (opět 5×)
  • pravou dlaň položíme přes temeno na levou stranu hlavy a následuje tlak do stran (5×), paže vystřídáme

Uklidnění očí – v pohodlném sedu (lehu) třeme dlaněmi proti sobě, rozehřáté je zlehka položíme přes zavřené oči.

Posílení očí – v rovném sedu propneme paže vpřed, prsty v pěst, palec vzhůru, pohybujeme nejprve pravou, poté levou rukou a sledujeme ji očima, aniž bychom hýbali hlavou.

Šavásana pro uvolnění a relaxaci na závěr.

Použitá literatura: Léčivá síla jógy: S. Riethová 

Objednat předplatné