BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 24. 06. 2019 PDF Tisk

Velké jógové mantry

Pokud praktikujete jógu, určitě rádi proniknete do sánskrtských manter, které nejenže uslyšíte na lekcích jógy, ale které také můžete použít, kdykoliv budete potřebovat zklidnit svou mysl a trochu si zameditovat.

Velké jógové mantry

Čtení mantry v sanskrtu, starověkém jazyce Indie, může být náročné. Stresovat se ale nemusíte. Pro začátek plně postačí jednoslovné mantry, které jsou samy o sobě dosti silné. I s těmi jednoslovnými totiž dosáhnete pozitivních výsledků.

Přemýšlejte o mantře jako o mentálním nástroji, který doladí vaši praxi jógy. „Začlenění mantry do praxe ji může učinit posvátnou a přenese ji z říše fyzické do vyššího stavu vědomí,“ říká Zoë Slatoff-Ponté, autor knihy Yogavataranam.

Kultivace „zvukové přítomnosti“ může být osvobozujícím způsobem, jak zažít numinózní povahu zvuku. Říká se, že každá čakra má určitou vibraci a určité mantry mohou tuto energii rezonovat a harmonizovat. „Mantra je mnohem komplexnější než pouhý zpěv,“ dodává Risha Lee, kurátorka výstav v Rubinově muzeu umění v New Yorku. „Spojuje zvuk, tělo a mysl v hluboce filosofické zkušenosti.“

Při recitování mantry předtím nebo poté, co usednete na svou jógovou podložku, můžete celkově vylepšit svou jógovou praxi. K tomu, aby vaše mantra ale nabyla účinku, jógu vůbec cvičit nemusíte. V tom tkví jejich moc. Mantry jsou nástrojem jógy, který můžete použít ke zklidnění své mysli kdekoli a kdykoliv. Pocit stresu, osamělosti, úzkosti či vzrušení? Vyberte slovo, frázi nebo zvolání a zpívejte to způsobem, který pro vás funguje nejlépe: hlasitě, jemně nebo klidně vnitřně. Chcete-li pocítit co největší účinek, kratší mantry by měly být skandovány až 108krát a delší mantry až 3krát. V každém případě věnujte několik minut denně tomu, abyste svou pozornost zaměřili na zvuk ve své mysli.

„Výslovnost mantry je velmi důležitá,“ říká Slatoff-Ponté. „V ideálním případě se člověk naučí správné výslovnosti od učitele, který vám také může doporučit konkrétní mantru.“

Pokud nemáte učitele, který by vám řekl, co potřebujete, určitě  tu svou najdete v seznamu 12 základních manter. Tam si vyberete, ať už máte jakoukoli náladu.

Tou nejzákladnější mantrou je, nejspíš všem známá, mantra ÓM.

Říká se, že je to první zvuk, který byl slyšen při stvoření vesmíru. Když je každá slabika vyslovena plně, měli byste pocítit energii zvuku zvedajícího se z pánevního dna až po korunu hlavy. Bzučivý zvuk Óm prý odblokuje krční čakru, což může vést k vyladění komunikace s ostatními kolem vás.

 

 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

 

Objednat předplatné