BLESKOVĚ
Technika cvičení 26. 01. 2021 PDF Tisk

Vědomé myšlení aneb jóga v každodenním životě

Jak už víme, jóga je vědomá. To znamená, že její praxe musí být procítěná a v plné koncentraci. Musíme myslet na to, co děláme, jak to děláme, a věnovat pozornost každému svalu svého těla.

Vědomé myšlení aneb jóga v každodenním životě

Jóga však může být aplikována kdekoliv. Můžete se procházet a nazývat to jógou, pokud to vaše mysl bude vědět. Jóga se tedy může zapojit do každého dne tím, že díky ní budete vědomě myslet.

A co to vlastně je „vědomé myšlení“? Způsob, jakým si my sami určíme, jak chceme a budeme přemýšlet, jaké myšlenky si zvolíme a jaké ne. Tím pak následně budeme formovat svůj život.

Je velký rozdíl, zda vědomě přemýšlíme nad tím, co budeme dělat, nebo zda to zkrátka děláme, protože si to naše mysl pamatuje a pro nás je to jakýsi zvyk. Třeba probuzení. Někdo otevře oči a automaticky uvaří kávu a pročítá e-maily, zatímco by raději – pokud by vědomě přemýšlel – ležel ještě 10 minut v posteli a kávu si uvařil následně, tj. měl ráno více v poklidu.

Můžete si vytvořit vzorce vědomého myšlení a osvojit si vědomý životní styl tím, že si uvědomíte své každodenní návyky a budete se vlastně rozhodovat, zda jsou to návyky, které si chcete ponechat, nebo ne.

Abychom si uvědomili své vlastní činy, je potřeba se nad nimi zamyslet. Být si vědomi toho, co děláme a jak se při tom vlastně cítíme.

Spojte své denní aktivity s rozvojem vědomí sebe sama.
Zatímco vysáváte dům nebo umýváte nádobí, dávejte pozor na to, jak se cítíte. Cítíte se unavení, bez inspirace, nebo dokonce apatičtí?

Vědomé myšlení znamená, že vložíte veškeré své vědomí do činnosti, kterou momentálně děláte. Brzy zjistíte, že dokončení vašich každodenních úkolů může být ve skutečnosti zábava. Nebo vás to možná stále nebude zas tak bavit, ale v každém případě si během toho můžete uvědomit své myšlenky, kdy většina lidí nechá svůj mozek běžet na autopilota.

Cílem je totiž zůstat přítomný v každém okamžiku svého života přesně tak, jak nás to učí jóga. Nebýt jen divákem, ale přímo hercem každodenních rolí.

Přemýšlejte o tom, co jíte.
Jíte potraviny, které vyživují vaše buňky, nebo krmíte své tělo zpracovanými, chemicky nabitými produkty, které nemají žádnou nutriční hodnotu? Když žijete rychlým životem, může být velmi snadné nechat se strhnout lákadlem fastfoodů a uspokojit se spíše pohodlím než kvalitními živinami, že si ani nestačíte uvědomit, jak často se podobným způsobem stravujete. Jakmile si to ale uvědomíte, můžete o svém jídle více přemýšlet a podniknout ty správné změny pro vaše zdraví. 

Zapisujte si své myšlenky.
Jedním z nejlepších způsobů, jak sledovat své myšlenky, je psát si je. To vám nejen umožní uvolnit všemožné emoce, ale také uvidíte, jaké jsou vaše dominantní vzorce myšlení. Patříte-li mezi jedince, kteří mají tendenci být více negativní než pozitivní, může to být skvělá cesta, jak svůj starý vzorec chování efektivně změnit.

TIP
Zkuste lekci Vinjása flow pro každý den s Petrou Záveskou Duspivovou na Jóga Virtual!

  • autorka: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné