Jóga Zprávy 15. 07. 2019 PDF Tisk

Lidé možná opravdu dokáží čerpat energii od druhých – věda se blíží důkazům

Zdá se, že lidský organismus opravdu dokáže čerpat energii jinak, než jen dle doposud doložených chemických procesů...

Lidé možná opravdu dokáží čerpat energii od druhých – věda se blíží důkazům

Biologický výzkumný tým na Bielefeldově univerzitě učinil průlomový objev, který ukazuje, že rostliny mohou čerpat alternativní zdroj energie z jiných rostlin. Toto zjištění by mohlo mít také významný dopad na budoucnost bioenergie, která by nakonec poskytla důkazy o tom, že lidé čerpají stejným způsobem energii od jiných lidí. 

Členové biologického výzkumného týmu profesora Dr. Olafa Kruse poprvé potvrdili, že rostlina, zelená řasa Chlamydomonas reinhardtii, využívá nejen fotosyntézu, ale má i alternativní zdroj energie: může ji čerpat z jiných rostlin. Výsledky výzkumu byly zveřejněny tento týden v on-line periodiku Nature Communications vydaném renomovaným časopisem Nature.

Květiny potřebují vodu a světlo, aby rostly, a lidé se v tomto ohledu od nich příliš neliší. Naše těla jsou jako houby a doslova vysávají životní prostředí. „To je přesně důvod, proč se někteří lidé cítí nepříjemně ve specifických skupinách, kde je určitá směs energie a emocí,“ řekl psycholog a léčitel energie Dr. Olivia Bader-Lee.

Rostliny využívají fotosyntézu oxidu uhličitého, vody a světla. Profesor Dr. Olaf Kruse a jeho tým v sérii experimentů kultivovali mikroskopicky malý druh zelené řasy Chlamydomonas reinhardtii a zjistili, že tyto rostliny s jednou buňkou mohou při nedostatku energie čerpat energii ze sousední rostlinné celulózy. Řasa vylučuje enzymy (tzv. celulózové enzymy), které „tráví“ celulózu a rozkládají ji na menší cukerné složky. Ty jsou pak transportovány do buněk a transformovány na zdroj energie: řasa může i nadále růst. „Je to poprvé, kdy bylo takové chování potvrzeno u rostlinného organismu,“ říká profesor Kruse. „Tyto řasy mohou trávit celulózu, v rozporu s každou předchozí učebnicí. Do jisté míry vidíme rostliny, které jedí rostliny.“ V současné době vědci zkoumají, zda tento mechanismus lze nalézt i v jiných typech řas. Z předběžných zjištění vyplývá, že tomu tak je. „Když se v následujících letech bude dále pracovat na energetických studíích, nakonec to uvidíme i u lidí,“ uvedl Bader-Lee. „Lidský organismus je velmi podobný rostlině, čerpá potřebnou energii k tomu, aby vyživil své emocionální stavy.“

 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné