Lidé možná opravdu dokáží čerpat energii od druhých – věda se blíží důkazům

15. 07. 2019


Zdá se, že lidský organismus opravdu dokáže čerpat energii jinak, než jen dle doposud doložených chemických procesů...

Biologický výzkumný tým na Bielefeldově univerzitě učinil průlomový objev, který ukazuje, že rostliny mohou čerpat alternativní zdroj energie z jiných rostlin. Toto zjištění by mohlo mít také významný dopad na budoucnost bioenergie, která by nakonec poskytla důkazy o tom, že lidé čerpají stejným způsobem energii od jiných lidí. 

Členové biologického výzkumného týmu profesora Dr. Olafa Kruse poprvé potvrdili, že rostlina, zelená řasa Chlamydomonas reinhardtii, využívá nejen fotosyntézu, ale má i alternativní zdroj energie: může ji čerpat z jiných rostlin. Výsledky výzkumu byly zveřejněny tento týden v on-line periodiku Nature Communications vydaném renomovaným časopisem Nature.

Květiny potřebují vodu a světlo, aby rostly, a lidé se v tomto ohledu od nich příliš neliší. Naše těla jsou jako houby a doslova vysávají životní prostředí. „To je přesně důvod, proč se někteří lidé cítí nepříjemně ve specifických skupinách, kde je určitá směs energie a emocí,“ řekl psycholog a léčitel energie Dr. Olivia Bader-Lee.

Rostliny využívají fotosyntézu oxidu uhličitého, vody a světla. Profesor Dr. Olaf Kruse a jeho tým v sérii experimentů kultivovali mikroskopicky malý druh zelené řasy Chlamydomonas reinhardtii a zjistili, že tyto rostliny s jednou buňkou mohou při nedostatku energie čerpat energii ze sousední rostlinné celulózy. Řasa vylučuje enzymy (tzv. celulózové enzymy), které „tráví“ celulózu a rozkládají ji na menší cukerné složky. Ty jsou pak transportovány do buněk a transformovány na zdroj energie: řasa může i nadále růst. „Je to poprvé, kdy bylo takové chování potvrzeno u rostlinného organismu,“ říká profesor Kruse. „Tyto řasy mohou trávit celulózu, v rozporu s každou předchozí učebnicí. Do jisté míry vidíme rostliny, které jedí rostliny.“ V současné době vědci zkoumají, zda tento mechanismus lze nalézt i v jiných typech řas. Z předběžných zjištění vyplývá, že tomu tak je. „Když se v následujících letech bude dále pracovat na energetických studíích, nakonec to uvidíme i u lidí,“ uvedl Bader-Lee. „Lidský organismus je velmi podobný rostlině, čerpá potřebnou energii k tomu, aby vyživil své emocionální stavy.“

 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket