Jóga Zprávy 28. 06. 2021 PDF Tisk

Věci, které si myslíte do té doby, než s jógou skutečně začnete!

Jóga je bezesporu skvělá aktivita. Ti, co ji praktikují, ví, co pravidelná praxe obnáší, ti, co s ní teprve začínají, mají mnohdy zkreslený názor.

Věci, které si myslíte do té doby, než s jógou skutečně začnete!

Co je pravda a co pouhé domněnky úplných nováčků? Jdeme se na to podívat.

  1. Jóga rovná se jen vertikální poloha vleže a nic víc

Dobře, takže tohle je do značné míry skutečně „věc“ jógy. Málokdo z nově příchozích však ví, že jóga dokáže člověka nejen zrelaxovat, ale také mu pořádně ztonizuje a protáhne svaly. A pocit relaxace by měl vycházet z každé ásany, kterou momentálně zaujímáme. Není to pouze o pohodě, kterou získáme, ale také o ásanách, díky kterým nacházíme rovnováhu fyzického i mentálního těla.

  1. Křivka učení je strmá

Klišé, které si myslí spousta z nás. Bohužel pouze do té doby, než poprvé zasedneme na podložku, abychom zjistili, že i ty nejbanálnější ásany mohou dát našemu tělu pořádně zabrat. Tak třeba střecha, na první pohled jednoduchá pozice, nakonec vyžaduje protažení v zadní části nohou, pevné paže i aktivní střed. 

Zlepšení sice přichází rychle, ale nenechte si mýlit. Všechno má svůj čas.

  1. Flexibilita je daleko všudypřítomnější, než byste si mysleli

Pravda. Ačkoliv spousta z nás s jógou začne hlavně proto, aby rozhýbala zatuhlé tělo, flexibilita plně ovlivňuje také mysl. Zatímco se svaly neustálým protahováním prodlužují, naše mysl se učí akceptovat vše s tím spojené. Učíme se nespěchat a vydržet, vše řádně prodýchat a nastavit si mysl jako pomocníka, který se vyhne soudům a kritice. Jógou navíc nemusí být jen cvičení na podložce, může to být klidně výšlap schodů nebo obyčejná procházka.

  1. Nejjednodušší je poránu

Může se zdát, že ráno – v plném proudu energie nabyté nočním spánkem – budeme na jógu nejlépe připraveni. Zdání ale klame. Ráno je tělo přirozeně ztuhlejší a ásany, které večer uděláme takřka bez přípravy, mohou být docela problém.

Proto buďte trpěliví a cvičte podle pocitu. Volte ásany, do kterých máte chuť, a setrvejte jen tak dlouho, jak se vám bude chtít. Jóga je cesta, která vás musí bavit.

  1. Bolest svalů

Protože si spousta nováčků myslí, že jóga rovná se sedět nebo ležet někde pod stromem a rozjímat o životě, může následná bolest celého těla dost z nich překvapit. Jóga pracuje s nejhlubšími svaly v těle a zpevňuje je směrem na povrch, proto se prvních pár lekcí s přehledem vyrovná tréninku s váhou vlastního těla a svalová horečka na sebe nenechá dlouho čekat.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné