BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 07. 01. 2021 PDF Tisk

V kondici i během těhotenství

Cviky na posílení pánevního dna, pilates či jóga. Způsobů, které vám pomohou zůstat fit i během těhotenství, je skutečně mnoho.

V kondici i během těhotenství

Udržet se fit a v kondici, a to nejen fyzicky, ale i mentálně, je pro ženy v těhotenství opravdu důležité. Správné množství fyzického cvičení je nezbytné jak pro blaho matky, tak pro dítě v matčině lůně, a pokud nemáte žádné komplikace, v cestě za sportem vám nic nebrání.

A jaké aktivity jsou nejoptimálnější?

Chůze
Ano, přesně tak. Chůze je pro každého z nás nejpřirozenější pohyb vůbec, a tak není nic snazšího než se sebrat a jít. Pravidelné procházky jsou velmi přínosné. Pomáhají regulovat průtok krve a udržovat plíce zdravé a vitální. 

Pilates a jóga
Během těhotenství se v těle ženy – přesněji z vaječníků a placenty – uvolňuje hormon zvaný relaxin, který je zapotřebí ke správnému a optimálnímu uvolnění svalů spolu s tím, jak plod roste. Uvolněné svaly a klouby jsou pak ale náchylné ke zranění. Je proto třeba je správně posilovat, aby byly užitečné pro obě strany – plod i matku. Jóga či pilates jsou skvělé aktivity, které tělo nezatěžují, pomáhají zpevňovat svaly zevnitř a předcházet tak případné bolesti s tím související. Jóga je navíc přínosná v tom, že pracuje s psychickým stavem člověka, což se během těhotenství a při výskytu strachu z porodu hodí.

Cviky zaměřené na posílení pánevního dna
Pánevní dno u žen zahrnuje svaly spodní části pánve, které drží orgány jako močový měchýř, dělohu nebo konečník tam, kde mají být. V okamžiku, kdy je žena těhotná, se tyto svaly napínají tím, jak dítě roste, a pokud nejsou dostatečně silné, může to vést k prolapsu orgánů. 

Posílit tyto svaly přitom není nic těžkého. Stačí k tomu jednoduché cvičení, kdy se svaly v oblasti pochvy a konečníku stáhnou, chvilku podrží a následně uvolní. Celé to může být opakováno tak dlouho, jak je jen pro ženu pohodlné.

Ať už si zvolíte jakoukoliv z výše uvedených aktivit, bude vás těšit, že pro své tělo něco děláte. Navíc ani jedna z nich tělo nezatěžuje víc, než je nutné.

TIP
Zacvičte si podle Jóga Virtual Jógu pro těhotné nebo se zaregistrujte do workshopu Jóga pro budoucí maminky. Upozorňujeme však, že je snad více než kdy jindy žádoucí, abyste před cvičením konzultovali zdravotní stav s vaším ošetřujícím lékařem, respektovali graviditu a vaše momentální rozpoložení.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné