Rozhovory s osobnostmi 12. 01. 2015 PDF Tisk

V Indii jsem nalezl sám sebe

Václav Krejčík se vydal do Indie za jógou. Na své cestě zažil množství dobrodružství. O nich a o jógových novinkách si s ním povídal Jakub Šamberger. 

V Indii jsem nalezl sám sebe

Po svém návratu z Indie se Václav Krejčík téměř nezastavil. Vyprávění o Indii naplňoval každý jeho den, 4 pořady pro rádia, sály plné lidí, kteří se zajímají o jógu, školení instruktorů a vlastní studium, to je jen malý výčet aktivit. Setkal jsem se s ním, abych ho vyzpovídal pro čtenáře Jóga Dnes.

Asi otázka, kterou nyní stále dostáváš. Jaká byla Indie?

Úchvatná. Vůbec jsem to nečekal, že mě Indie tak osloví. Jsem člověk, který za jógou jezdil stále západním směrem a východ bral jen jako....něco, kde jóga je. Když nad Indií s odstupem času přemýšlím, je jasné, že to, co v první chvíli osloví, je ten čas, kdy jste jen sami se sebou a nemáte žádné povinnosti. To by se asi líbilo každému. A tak díky tomu všemu jsem v Indii zažil nesktučeně silný příběh, ve kterém mám pocit, že jsem se znova narodil. Že jsem odložil staré tělo, starou hlavu a šel čistý a neposkvrněný s radostí do každého dalšího dne. Mám pocit, že jsem se proměnil uvnitř. Není to snad troufalé tvrdit. Alespoň to já tak cítím a ten pocit ve mně zůstává i s odstupem 4 měsíců.

Co ti přinesl pobyt v Indii?

Pobyt v Indii mi přinesl mě samotného. Objevil jsem se. Asi to zní divně, ale mám pocit, jako bych se nově poznal a seznámil sám se sebou. Indie samotná je úžasná a plná kontrastů, se kterými se musí umět člověk popasovat. Chvíli mi trvalo, než jsem vybalil krosnu, abych se nevrátil zpět. Byl to velký náraz z naší civilizace komfortu do civilizace přirozenosti, kde zbytečnosti nemají své místo. Po týdnu, kdy jsem si zvyknul, začalo vše tak vzrušujícně plynout a vyvíjet se, že jsem se každý den ráno a večer nestačil divit, co vše jsem zažil. Ač jsem většinu dne byl na jógové praxi v rámci 200 hodinového jógového tréninku, tak ve chvílích volna se odehrával celý život. Neuvěritelné. Byl jsem jak v Alenka v říši divů, která pozoruje příhody a příběhy, které se jí dějí.

Indický pobyt mi přinesl do výrazu v obličeji spontánní úsměv a vnitřní radost. Vždycky jsem si myslel, že jsem veselý, ale až nyní cítím, že jsem. Že mám radost.....a v tom mi moooc pomohla Indie, zážitky a setkání se s množstvím různých lidí a naprosto jinou kulturou a společností. Myslím si, že u nás jsou tyto zážitky těžko prožitelné, protože jsme obklopeni krásnou komfortní zónou, která nám slouží jako naše útočiště. Ale v Indii není (když ji nevyhledáváte). Komfort v Indii také naleznete a on není drahý, ale proto jsem tam nejel. Jel jsem nepít kafe, nepít alkohol, nejíst maso, nedělat věci, které dělám standardně, a především jsem si jel užívat si jógu. Bylo to ale silnější, než jsem očekával a já za to moc děkuji.

Studoval jsi tam jógu. Je jiná, než se učí u nás?

Nemyslím si, že je jiná. Jak by mohla být, když je jen jedna. Jen podání každého, kdo ji učí je trochu rozdílné a tak se to v ní projevuje. To je zcela přirozené. Já jsem byl rád, že jsem narazil opravdu na Indy a i tradiční indický přístup: „Neptej se, dělej to tak, jak říkám a nediskutuj“. Tento přístup hodně vychovává. Samozřejmě, že takto nebyl vedený celý výcvik, ale ta tradiční výuka tam prostě byla. Pamatuji si, že když jsme jednoho rána šli džunglí u Rišikéše na východ slunce ve 4.30, abychom se dostali do jednoho chrámu na vrcholku, cvičil jsem pozdrav slunci tak rychle, jako nikdy v životě. My vždy vše rozebíráme, pipláme a rozpitváváme a Ind se s tím nemazlí. „Delej a klidně ještě zrychli, chceš se přeci zahřát, ne?“ A tak se člověk setkává s velkým množstvím rozdílností, ale ve skutečnosti společných rysů. Jen přístup se trochu liší a myslím si,  že indické území dá józe její podstatu. Je to prostě tam.

V čem vidíš přínos tvého studia jógové terapie?

V pochopení toho, jak pohyb (i jógový) vzniká a jak ho mohu využít pro regeneraci negativních stereotypů lidského těla. Jógová terapie je zaměřená především na mysl a sekundárně na tělo. Na lekci však člověk přichází pro rekondici těla a tak přístup je otočený. Cvičíme vývojové polohy a jógové ásany, které mají co říci do správného držení těla a do přirozeného zapojování svalů lidského těla v pohybu, věnujeme velký prostor dýchání a dechovým technikám přes které se je jen krůček dostat se k provětrání hlavy (mysli). Jedná se o komplexní vnímání člověka a to se mi moc líbí. Okolo sebe mám mnoho lidí, kteří mají problémy se zády, nebo řeší fyzické obtíže těla a jógová terapie je pro ně ušita. Pozor. Nemělo by z toho, co říkám, vyplynout, že jógová terapie je jen pro lidi, které něco bolí. To ne. Ona krásně učí pohyb a vnímání pohybu v ásanách. Učí správně zaujímat ásany, jednoduchým způsobem na základě toho, jak se malé dítě naučilo chodit. Také mu to nikdo nemusel říkal a naučilo se to. No a tak se vlasně vracíme v jógové terapii k přirozenosti a hlubokému moudru, které v nás odjakživa je. Jen si na to musíme vzpomenout. Jógové ásany a techniky jsou zde právě proto, aby stimulovaly mozek a on si vzpomněl. Tím dojde k přenastavení stereotypů a posunu k lepšímu.

Minulý rok jsi dokončil studium na FFUK jógové filosofie. Jak tě ovlivnilo?

Prohloubilo to vnitřní život a chápání jógy z hlediska filosofického.

Napsal jsi knížku, která vyjde na přelomu února a března. Prozradíš o ní něco?

Ano. Je to můj deníček indického pobytu. Musel jsem každý večer zapisovat své emoce a pocity, abych nezešílel. Postupně jsem pár článků dal na svůj blok. Vydavatelství se to líbilo a řeklo, ať píšu. No a tak jsem se vypisoval a jsou tam zaznamenány mé niterní pochody, odhalená intimita. Nejdříve se knížka měla jmenovat Nahý sám před sebou. Tento název se mi moc líbil, ale paní redaktorka mi říkala, že z hlediska nalezitelnosti knížky bude lepší jiný název a tak jsem si do podtitulu prosadil alepoň Ztracen a nalezen v Indii a knížka se jmenuje Jóga, dýchání a meditace. To dýchání je tam záměrně, protože velkou část knihy věnuji pránájámě a tentokrát o pozicích kniha není. Jen několik základních sestav, ale hlavní jógové téma kromě příběhu je ranní 30 minutová praxe jógy. K ní nepotřebuji velké množství ásan.

Ve stejnou dobu vyjde i DVD a CD, které představíš na Reebok jóga turné 2015. Na co se fanoušci jógy mohou těšit?

V jedné z otázek jsem popsal jógovou terapii a té bude věnován jeden disk. Budeme se učit správně fungovat v jógových ásanách tak, abychom neztráceli energii a tělo bylo opečováno. Aby se uvolnilo tělo, je třeba program pro mysl. Jóga nidra bude základní meditační technika na CD nosiči, která provede hlubokým jógovým spánkem. Bude to základní sestava, kterou si posluchač může pustit a díky ní dojde k hluboké regeneraci organismu, obnovení sil. No a turné? Na to se moc těším. Mám zhruba 12 měst, ale postupně přibývají ještě další města. Zacvičíme si a strávíme příjemný čas, a o to mi jde. Mým cílem není představovat těžší a těžší pozice. Ale užít si jógu v její přirozené kráse a jednoduchosti. K tomu nepotřebuji nohy za hlavou. Samozřejmě, že nějaké balanční pozice na rukách, nebo kde ....vyzkoušíme, ale i v kočce se dá zažít krása. Budu rád, když návštěvníky provedu radostí, uvolněním a navedu je ke klidu.

Začal nový rok. Co bys popřál čtenářům Jóga Dnes?

Vykašlat se na strachy. Bojovat proti strachům a dělat vše naplno. A pro jógovou praxi to, co mě naučila Indie. Pokud se v jógové ásaně a nebo technice nemůžete usmát, přestaňte a uvolněte se. Úsměv je proudící energie a tak ho pěstujte nejenom na józe.

 

Děkuji za rozhovor

  • Jakub Šamberger
  • zdroj fotek: archív Václava Krejčíka

Objednat předplatné