sobota 12. 10. 2024
Existuje mnoho tvrzení popisujících, jak může odkládání bot zlepšit sílu a rovnováhu, vyřešit onemocnění kyčlí, zad nebo kolen a zabránit bolestivým deformacím nohou, jako jsou vbočené palce nebo spadlé klenby. Proč a v čem nám prospívá?
Ortopedi tvrdí, že chůze naboso zpevňuje hluboké vnitřní svalstvo, zodpovídá za pružnější nohy a eliminaci různých deformit typu vbočených palců a spadlých kleneb. Antropologové se shodují v tom, že nošení obuvi lidem zmenšilo prsty, což chodidla učinilo méně stabilními. V souvislosti s chůzí naboso se dnes často hovoří o uzemnění, což je termín, který známe i z jógy.
Co je „uzemnění“
Myšlenka vychází z poznatku/teorie/teze, že Země je v podstatě obrovské těleso s negativním nábojem. Tento náboj pochází z elektronů a je poskytovatelem antioxidantů přispívajících ke správnému fungování lidského těla. Podle toho je pro člověka přínosné, když chodí naboso, protože tak do sebe dostává látky příznivě ovlivňující chod jeho organismu (včetně mikroorganismů posilujících přirozenou obranyschopnost těla).
Proč pravidelně odkládat boty
Pravidelná chůze naboso by tak mohla napomoci eliminaci negativních důsledků chronického stresu, zánětů, potíží se spánkem, se srdcem. Dosavadní výzkumy podporují myšlenku, že pravidelný kontakt se zemí patří k základům doporučujícím se pro udržování celkového zdraví, tedy k aktivitám jako je vystavování se přirozenému slunečnímu svitu, pobývání na čerstvém vzduchu, pravidelný pohyb, dodržování pitného režimu a vyváženého stravování.
Co je pro nás přirozené
Když se batole učí chodit, je pro něj nejlepší dělat to naboso, protože právě to mu umožní zapojit plně všechny svaly na chodidlech a získat zpětnou vazbu přímo ze Země, v níž podobně jak lotos všichni kořeníme (podle jógové filosofie). Kontakt se zemí zlepšuje nejen u batolat propriorecepci, tedy povědomí o všech částech těla v prostoru. Chůze naboso rovněž podporuje vrozené vzory chůze, které jsou člověku od nepaměti přirozené, které se dědí z generace na generaci.
V čem dalším chůze naboso prospívá
Chůze naboso nás vrací k naší přirozenosti. S tím souvisí řada výhod, které neplatí pouze pro batolata a malé děti. Chůze bez bot dává lepší kontrolu nad polohou nohy v okamžiku, kdy dopadne na zem. To může fungovat jako prevence různých pohybových zranění, zlepšovat celkovou kontrolu polohy těla v prostoru a napravovat vadné pohybové stereotypy.
Co je tříbodový systém opory
Také jóga se cvičí naboso a není to bez důvodu. Během jógové praxe aktivujeme na chodidlech tříbodový systém opory (palec a kloub pod palcem, malík a malíková hrana, pata). Od toho se směrem vzhůru řetězí a rozvíjí správné postavení všech kloubů, svalů a vazů. Ty za předpokladu, že pracují tak, jak mají, udržují odpovídající sílu, stabilitu a rozsah pohybu nejen v chodidle a kotníku, ale v celém těle. Správné užívání chodidel tak může být významným přínosem také pro dobrý stav kolen, kyčlí a zad.
Jak začít
Ačkoliv je pro nás chůze naboso přirozená, pravidelná chůze v botách tuto přirozenost otupuje. Chodidla se stávají zhýčkanými, to znamená, že nevydrží zdaleka tolik, co chodidla našich předků. Proto je potřeba začít s návraty ke kořenům pomalu, postupně, abychom si místo pomoci nepřivodili škodu. Dejme chodidlům a kotníkům dostatek prostoru, aby se nové situaci přizpůsobily a dostatečně se zpevnily. Začněme s praxí naboso, potom s krátkými procházkami v přírodě. Čas trávený naboso prodlužujme postupně, s respektem ke svému tělu a ke svým možnostem.