Žijte jógu blog 13. 08. 2021 PDF Tisk

Užijte si jógu

Samotná jóga, jógová praxe stejně jako názory na ni se v průběhu času vyvíjejí. Na začátku máte pocit, že všechno víte, všechno znáte a hlavně to musíte říct i udělat. A tak si vytvoříte skupinu sledovatelů a také dost těch, kteří vám nemohou přijít na jméno a dávají vám najevo, že pokora není o „hlásné troubě“. Navíc vaším rebelstvím narušujete jejich pohodlí a zajeté koleje, což pro ně není příjemné.

Užijte si jógu

Začátek jógové cesty zkrátka bývá divoká jízda plná odhodlání, která se formuje a tvaruje. Nasbíráte zkušenosti, „nabijete si ústa“ a budete začínat znovu a znovu, dokud se neukotvíte v pokoře a vnitřní jistotě a nezískáte pocit, že jste na správném místě. Pak už nepotřebujete mluvit. Už moc nehledáte. Ne že byste nechtěli nebo nebyli motivováni, ale už vás nezajímá být lepší a lepší, nemáte potřebu nikomu dokazovat, že na to máte – žijete si svou jógovou cestu. Oddáváte se prožitku spokojenosti a vnitřního klidu. I když umíte vybočit a rozšířit si obzory, pokračujete s menšími výkyvy než zpočátku.

Jóga jsou, podle mého názoru, prožitky a zkušenosti, které praxí i životem získáte nezávisle na učitelích či těch, kteří říkají, co a jak máte dělat. Kráčíte vědomě a odvážně dál, žijete a praktikujete jógu s úctou a pokorou k sobě i ostatním, jdete krůček po krůčku vpřed za štěstím a bezpodmínečnou harmonií – zkoušíte jen pozorovat a nenechat se vtáhnout do „centra dění“. Jednoduchost se nabízí. Vyvěrá ze srdce, protože to, co člověk miluje, dělá rád a s nadšením.

Jednoduchost se často může vytratit se studiem, vytvářením nepotřebných souvislostí či vymýšlením „novinek“. Pokud jógu či jiné podobné směry příliš studujeme, můžeme být zmatení. Snažíme se všechno začlenit a až po čase zjistíme, že to byla jen jedna etapa cesty a že daleko důležitější než přesnost či přehnané soustředění se na tělo je prožitek pohybu a dechu, postupně i ponoření se do celého systému jógy, kterou praktikujeme odpovědně, odvážně a s respektem. Návrat k jednoduchosti a prožitku přináší radost. Pokud si užíváme radost z cvičení, místo abychom sledovali pohyb kyčelního kloubu při správném držení pánve, jógu si vychutnáváme a naplno ji žijeme. Jde přece o prožitek a respektování sebe samých v možnostech, které jóga nabízí.

Z pohledu instruktora je samozřejmě nezbytné vědět, jak lidské tělo funguje a jak se má správně hýbat. Jedině tak může učitel nabýt jistoty a zodpovědně předávat jógovou praxi ostatním. Avšak i pro něho je velmi důležité, aby si jógu užíval. Je podstatné oddat se dechu, věnovat pozornost tělu a naladit se na vlnu neomezených prožitků.

TIP
Líbí se vám pohled autora? Přečtěte si jeho knihu Žijte jógu 2, která vyšla letos v březnu!

Objednat předplatné