Zdravá strava 11. 12. 2021 PDF Tisk

Užijte si advent bez následných výčitek aneb užitečné rady pro vánoční jídelníček

Vánoce jsou symbolem hojnosti. Hojnost pro nás zase znamená ve většině případech hodně jídla. A tak rok co rok přes svátky přibíráme, abychom se zase od ledna snažili přebytečných kilogramů zbavit. A jak to tak u všech „nemocí“ bývá, nejdůležitější je PREVENCE.

Užijte si advent bez následných výčitek aneb užitečné rady pro vánoční jídelníček

Výživa má jednu královskou vlastnost, a tou je střídmost. Pokud k veškerému jídlu přistupujete se střídmostí, je to vždy minimálně poloviční úspěch – ať už mluvíme o přebytečných kilogramech, nebo také o zdraví (diabetes, rakovina apod.). Na střídmost myslete za každé situace. K této královské vlastnosti přidávám další praktické rady, z nichž můžete použít jednu, dvě nebo tři… a určitě vám pomohou.

  1. Snídejte tak, jak jste zvyklí, nedávejte si cukroví, sladké pečivo ani nehladovte.

Cukroví a sladké pečivo nezasytí, jsou hodně kaloricky vydatná, mají vysoký glykemický index a dostanete po nich brzy hlad. Proto začněte den kvalitní snídaní, na kterou jste zvyklí a která vás zasytí, a cukroví s pochutinami přesuňte na svačinu či ke kávě. Uděláte tím svému tělu velkou službu. Nikdy nehladovte (pouze případně posuňte snídani).

  1. Na večírek nechoďte vyhladovělí a s očekáváním, co všechno budete moci sníst + orientujte se na bílkoviny, omezte pečivo.

I když nám koronavirová opatření doslova hodila vidle do večírkové sezóny, určitě se některá setkání s dobrotami konat budou. Na setkání, kde je hodně jídla, se držte dvou zásad: Nikdy si nepřipravujte velký hlad, abyste toho pak mohli sníst co nejvíce, a vybírejte si hlavně bílkovinná jídla + vyhýbejte se přikusování houstiček ke všemu, co sníte.

  1. Pokud je to možné, nedávejte si oběd a hned následně cukroví – je to náročné na trávení a pro žlučník.

U nás si tradičně po obědě uvaříme kávu a hned si dopřejeme něco sladkého. Po těžkém obědě je ale další porce jídla, a ještě sladkého, plného mouky, pro tělo zatěžující a doslova odrovnávající. Dochází k odkrvení periférií a mozku, nic se vám nechce, lehnete si akorát tak na gauč a do večera s váma nikdo nehne. Letos to dělejte jinak. Po obědě si dopřejte jen espresso (nebo kávu s trochou mléka), poté jděte na procházku a cukroví si dejte v malém množství (3 kousky) až 2 hodiny po obědě. Uvidíte, že se budete cítit lépe!

  1. Dejte si pozor na množství vaječňáku, punče, bombardina i bublinek – jsou to kalorické bomby.

Vánoční svátky a samozřejmě oslavy Nového roku se nesou v duchu alkoholu. Hlavně oblíbený vaječňák, bombardino a nebo punč jsou ale doslova kalorické bomby. Dejte si je tedy jen výjimečně a nebo je úplně vyřaďte. Ušetříte kalorie navíc a vaše játra vám také poděkují.

  1. Vyměňte všechny tučné krémy za odlehčené.

To je samá majonéza, máslový krém, zálivka, omáčka, oříškový krém… zkrátka tučné krémy, náplně a spojovadla nás provází celými Vánoci. Zkuste prostě letos nekupovat majonézu a zkrouhnout počet kostek másla na polovinu. Najděte si odlehčené varianty náplní a krémů a místo majonézy přidejte do salátu bílý jogurt a lžičku láku navíc. Chuť doladíte výraznější hořčicí a ve výsledku rozdíl ani nepoznáte.

Objednat předplatné