neděle 4. 6. 2023
Už vám hlavou problikla myšlenka o odlehčení, očistě nebo nějaké změně? Blíží se úplněk, ale i jaro ....zamyšlení Michaely Bebové právě pro vás.
Jarní měsíce přímo vyzývají ke skloňování slov jako je detoxikace, půst a očista. Tak nějak jsme si na to zvykli, stejně jako o Vánocích jíme cukroví a holdujeme tučnějším jídlům... na jaře máme tendenci se čistit. Pohled na detoxikaci a celkovou očistu se liší – zastánci detoxikace ji vychvalují, odborníci a lékaři jsou však již opatrnější a kladou jí určitá „ohraničení“. Já se ze svého pohledu biochemika přikláním nazývat tyto procesy celkovou očistou a odlehčením, než je nazývat tak silným slovem jako detoxikace (to bych přenechala například lidem léčícím se ze závislosti na alkoholu, kdy tělo prochází opravdovým detoxem, či jiný případ – např. detoxikace od těžkých kovů).
Mnoho lidí zastává názor, že půst je ve své podstatě nejúčinnější metodou komplexní očisty organismu. Je třeba si ale uvědomit důležitý fakt, že držení půstu není vhodné pro všechny osoby a každý na něj může reagovat jinak. Pokud se cítíte zdravě a zdravě i žijete, tzn. vyznáváte pravidla zdravého stravování, nemáte problémy s hmotností, nekouříte, neholdujete alkoholu, pravidelně sportujete, tak žádnou razantní očistu nepotřebujete. Pokud však máte citelné problémy, cítíte únavu, nemáte žádnou životosprávu, konzumujete hodně alkoholu o očistě určitě zauvažujte. Držení půstu a omezení jídla však může být pro mnohé problematické, a to hlavně pro lidi starší, lidi často držící diety, velmi štíhlé ženy, nebo nemocné. Vždy se však vyplatí si vybrat klidnější období (ne např. pobyt na horách, kdy lyžujete) a nejdřív si načíst nějaké informace dopředu. Další věc, kterou je třeba si uvědomit je fakt, že půst neznamená hladovka. Půst by měl být chtěný, z vlastního rozhodnutí a podpořený psychickou pohodou. Jakmile budete držet půst proti vlastnímu přesvědčení anebo z donucení, nikdy nedosáhnete kýžených výsledků.
Existují však i jemnější techniky, než je samotný půst, kterých jsem i já zastáncem – omezte solení na minimum, vzdejte se alkoholu, pokud vám zdravotní stav dovolí, tak neberte žádné léky, vyřaďte maso a masné výrobky a přidejte na výrobcích obsahujících hodně vlákniny. Snažte se vyvarovat nadměrnému stresu, který způsobí vyplavení stresových hormonů, které zase ovlivňují další pochody v těle, a zaměřte se spíše na praktikování klidnějších aktivit – věnujte se józe, procházkám v klidné přírodě. Velkou měrou se na tom všem podílí i sportovní aktivity – vyplaví se endorfiny, urychlí se látková výměna a celkově se povzbudí celý organismus. Toto vše vám může velmi odlehčit samo o sobě.