Relaxace 10. 09. 2015 PDF Tisk

Usmějme se na svůj obraz v zrcadle!

Tělo můžeme využít pro hlubší pochopení sebe sama, prožití sebe a také přijetí sebe i své životní cesty. K tomu slouží mnoho způsobů, jak s tělem pracovat, rozpouštět bloky vytvořené v průběhu vývoje, a probouzet životní a uzdravující energie.

Usmějme se na svůj obraz v zrcadle!

Teplejší část roku nás přiměla odkládat vrstvy oblečení a naše tělo tím postupně odhalovat. Jak po zimním období vypadám? Co mi ukazuje zrcadlo? Mám se sebou něco udělat, než si obléknu plavky… napadá mnohé z nás. Kromě vnějšího obrazu našeho těla pociťujeme únavu a zároveň probouzející se novou energii léta.  V těle je uloženo vše z našeho života. Má svou paměť a taky svou řeč - řeč těla. Co o nás vlastně tělo vypovídá? Prostřednictvím signálů, které tělem vysíláme (většinou podvědomě, aniž bychom si to uvědomovali), komunikujeme s okolním světem.  Řeč těla je součástí tzv. neverbální komunikace, která představuje souhrn mimoslovních sdělení neboli komunikaci beze slov. Říká se, že neverbální komunikace tvoří 70 – 90% veškeré komunikace s lidmi, pouze malinká část informací je sdělována slovy.

PROBUĎME ŽIVOTNÍ ENERGIE

Tělo můžeme využít pro hlubší pochopení sebe sama, prožití sebe a také přijetí sebe i své životní cesty. K tomu slouží mnoho způsobů, jak s tělem pracovat, rozpouštět bloky vytvořené v průběhu vývoje, a probouzet životní a uzdravující energie. Můžeme se přihlásit do kurzů a výcviků zaměřených na „práci s tělem“, využívající například techniky biosyntézy, Pesso-terapie, bioenergetiky, holotropního dýchání, primitivní exprese, tance, techniky práce s dechem a další.   Někomu vyhovuje aktivní pohyb, jinému relaxace, antistresově působí kombinace obou a správného dýchání.  K péči o tělo patří samozřejmě také zdravé stravování, odpočinek, práce s časem a uvědomování si či rozluštění tělesných signálů, které nás přivolávají k uspokojování našich potřeb, mnohdy potlačovaných, zapomínaných, odkládaných…

Je mnoho způsobů, jak zdravě relaxovat – uvolnit tělo i mysl. Spoustu z nich znáte ze svého života, jsou pro nás přirozené, například uvolnit se v koupelové lázni, projít se parkem, sednout si pod strom, slyšet zpěv ptáků, šum větru či dopadající kapky deště, dopřát si masáž…    Jsou chvíle, kdy na výše zmíněné „libůstky“ nemáme čas, cítíme se v nepohodě nebo přímo v akutním stresu, a proto nabízím krátkou a rychle působící relaxační techniku. Stačí, abyste si našli jednu až dvě minuty času. Tato relaxace vás může přeladit do příjemného pocitu podobně jako setkání dítětem, které ve vás vyvolá zářivý úsměv…

RELAXACE ÚSMĚVEM  Ve stoji nebo vsedě vyrovnejte záda, hlavu držte zpříma, a párkrát se hluboce nadechněte a vydechněte. Pak pomalu uvolněte mimické svaly ve tváři i rty a vykouzlete úsměv na rtech i v očích.  Úsměv prozařuje celým vaším tělem, prociťujte energie v těle, možná ucítíte hřejivé vlny.   Říká se „mějme rádi své tělo“, což mnohdy vyžaduje delší proces přijetí sebe sama. Můžete začít tím, že se na sebe, a tím i na své tělo, budete usmívat, a pokud to stále nepůjde, usmějte se alespoň na svůj odraz v zrcadle.

  • autor: Mgr. Monika Vaňková, psycholožka a terapeutka
  • zdroj fotky: Samphotostock.cz 

 

Objednat předplatné