Spolupracujeme 03. 01. 2017 PDF Tisk

Úryvek z knihy Drahokamy štěstí

Inspirující a moudrý průvodce na cestu životem...Vědění a moudrost nejsou totéž. Vědění je něco pozemského – je to něco, co získáváme z knih nebo z vnějšího života jiných lidských bytostí...

Úryvek z knihy Drahokamy štěstí

Upřímnost a odhodlání

Upřímnost je nesmírně důležitá, ale sama o sobě nestač í. Potřebujete také odhodlání. Jen když přijde odhodlání, můžete se posunout o krok dopředu. Na druhou stranu, přestože k vám dnes přijde odhodlání, neznamená to, že se vám podaří změnit své špatné myšlenky nebo špatné skutky. Kolikrát dítě upadne, než se nauč í pořádně chodit? Na začátku se upřímně snaží vstát a chodit, ale upřímnost nestač í. Potřebuje odhodlání. Jinak se vzdá, jakmile upadne. Musí znovu a znovu používat své odhodlání. Získáte-li odhodlání ze své modlitby nebo meditace, pak se jedná o skutečné odhodlání. Pokud do své bytosti agresivně vnášíte určité myšlenky č i představy, takovéto odhodlání není žádným odhodláním. Skutečné odhodlání musí vycházet z modliteb plných slz nebo z velice hluboké meditace. Jedině takovéto odhodlání může změnit váš život. Upřímnost je první krok, můžete však upadnout. Jedině když máte s upřímností také odhodlání, bude každý váš krok směřovat kupředu.

 

Pochybnost mysli a jistota srdce 

Pozemsky spoutaná mysl je slabá a nejistá – vždy pochybuje sama o sobě i o těch kolem sebe. Protože je slabá, není upřímná a nikdy upřímná nebude. Když se však mysl utiší, uklidní a vyprázdní, tehdy ztratí svou nejistotu a zmatek. Když mysl najde útočiště v srdci, které se ztotožňuje s nekonečnou Skutečností a nekonečnou Silou, pak se přestane čehokoliv obávat. Cítí, že se nemusí nikomu ospravedlňovat, a sama od sebe zač ne být upřímná. Nejjednodušší a nejúčinnější způsob, jak zvětšit upřímnost mysli, je tedy donutit ji, aby zůstala v srdci. Jak můžeme zvětšit sílu svého srdce? Tím, že budeme rozdávat sami sebe a budeme upřímní ve svém vnitřním pláč i. Čím upřímnější jsme ve svém vnitřním pláč i, tím dříve se zvětší síla našeho srdce. Když budeme plakat upřímně a oduševněle, správná cesta se objeví přímo před námi. Potom se celou svou existencí dychtivě po této cestě vydáme. Věnujeme jí veškerou svou sílu aspirace a sílu zasvěcení. Tehdy zjistíme, že se síla našeho srdce nesmírně zvětšuje. Pokud tvá mysl miluje opravdovou upřímnost, potom se tvé srdce rychle stane pánem tvého života.

 

Výběr z knihy Drahokamy štěstí, autor Sri Chinmoy

foto: archiv vydavatele

Objednat předplatné