Roční období 16. 03. 2022 PDF Tisk

Úplněk ve znamení Panny: kritika, očista a hledání motivace

Březnový úplněk k nám přichází ve znamení Panny, a to přesně v pátek 18. 3. 2022 v 8:17 hod. Zima je stále mezi námi a sem tam se projeví ve své doznívající síle, aby se ještě připomněla.

Úplněk ve znamení Panny: kritika, očista a hledání motivace

Ovšem v přírodě se již objevují malé a nádherné náznaky probouzejícího se života. Odvážně vykukují a testují naši pozornost. Projdeme kolem nich ponoření do svých myšlenek? Anebo vnímáme každý svůj krok „naoko“ spící přírodou v plné pozornosti, a dokážeme ocenit krásu, která se začíná jemně probouzet?

Panna a její energie
V hlubinách země se probouzí nová síla, ve vzduchu je cítit chladné jaro, modrá obloha s bílými načechranými mraky nás láká ven a síla slunce si pomalu, ale jistě přebírá otěže od temných zimních dní. 

Díky elementu země je Panna vždy schopná být v realitě a element vzduchu zapříčiňuje to, že stále na něco myslí, nad něčím dumá a analyzuje vše, co vidí, i to, co nevidí.

Řeší jednu věc a zapomíná na celek, který je důležitější a uniká jí. Do chaosu vnáší řád a pořádek, ale někdy se stává příliš kritickou, hnidopišskou a mívá sklony ke konzervatismu.

Panna usiluje o dokonalost, což pro ni mnohdy bývá velmi vyčerpávající. Potřebuje přesné plány, časy a potrpí si na dochvilnost.

Lidé ve znamení Panny jsou většinou velcí perfekcionisté a nebývá pro ně lehkým úkolem se uvolnit. Často si s něčím dělají starosti, a to hlavně kvůli elementu vzduchu, který jim do mysli stále přináší nové a nové myšlenky. Což nemusí být nutně na škodu. Jen bychom si měli uvědomit kvalitu myšlenek a to, zda nás neokrádají o cennou energii. Panny mají většinou klidnou povahu s tendencí se přepínat. Jsou spolehlivé, čestné, pečlivé, upravené, ale někdy přivádějí sebe samé do sebeklamu a přesvědčují se o něčem, co není pravdou.

V jídle, práci, vztazích i starání se o svůj zevnějšek jsou velmi náročné. Umějí říkat ne a jsou to velmi dobří a praktičtí plánovači.

Hlavní téma úplňku Panny
Hlavním tématem jsou malé změny, které mají zapustit hluboké kořeny a stát se pevnými body v našich životech. Ovšem pozor, hlavně nic neuspěchat. Vše má svůj čas.

Pokud chcete něco změnit, budete v sobě potřebovat pěstovat disciplínu, vytrvalost, motivaci, laskavost a nenásilí. Ty poslední dva body se mohou zdát do očí bijícími, ale věřte mi, budou třeba. Laskavost projevte vůči sobě ve chvíli, kdy vám přijde, že se nic neděje, nic nejde a nejste tak dobří, jak byste chtěli být, nebo se neposouváte tak rychle, jak jste měli v plánu. A nenásilí budete potřebovat k tomu, abyste nechtěli nic dotlačit silou, ale naopak se učili přijímat fakt, že všecko má svůj čas. Z čerstvě zasazeného semínka také nevyroste strom přes noc. Na to pamatujte.

Jak nás úplněk Panny ovlivní na fyzické úrovni
Období úplňku by nás mělo přimět k tomu, abychom se zamysleli, jak o své tělo pečujeme. Tělo je náš chrám a péče o něj je blahodárná a potřebná každý den. Úplněk v Panně nám posvítí na to, jak se o sebe staráme. Čím své tělo vyživujeme, zda si dokážeme dopřát kvalitní odpočinek a vhodný sport. Právě v tento čas se podívejte na svůj životní styl. Je plný stresu a shonu, nebo si své dny dokážete užít? 

Z pohledu zdraví bude také dobré si uvědomit, jak naše myšlení a pocity ovlivňují fyzickou stránku našeho těla a naopak. Jak stav našeho těla, potrava a pohyb ovlivňují naše emoce. Vše jde ruku v ruce a je třeba nalézt harmonii. Nelze léčit nebo čistit pouze tělo, je nutné se zaměřit i na svou mysl a duši.

V tomto čase je dobré se podívat na své chronické nemoci a destruktivní, negativní myšlenky, které nás navštěvují. Naslouchat bolestem a ptát se svého těla, co mohu udělat lépe, co by mi prospělo. Pozorovat své myšlenky a uvědomovat si, zda je třeba je vyřešit, nebo je začít opouštět a uvolňovat tak napětí i ze svého těla.

Úplněk v Panně ovlivňuje: zažívání, podrážděný žaludek, tenké střevo, tlusté střevo, slepé střevo, dvanácterník, slinivku břišní, oči a uši.

Jaké stránky zpracováváme a opouštíme
Puntičkářství, podrážděnost, bojácnost, a to především o své zdraví, sobeckost, malichernost, nesoulad s mnohými lidmi, přehnanou kritičnost, mrzutost, nervozitu, popírání svých chyb, přílišné starosti, konzervativní postoje. 

Jaké stránky rozvíjíme
Zodpovědnost, pilnost, praktičnost, pořádkumilovnost, intelekt, analytičnost, plánování, čestnost, pečlivost, spolehlivost, smysl pro pořádek a řád, pozorujeme své myšlenky, uvolňujeme se, učíme se více vnímat sebe a svět kolem nás. 

Aromaterapie

 • Citrón – pročistí myšlenky, zacílí pozornost, osvěží
 • Palmorůžová – ladí emoce a rozum
 • Saturejka – pomáhá zpracovat získané informace
 • Vavřín – posílí racionalitu a nadhled
 • Heřmánek – zmírní přehnanou kritičnost, napomáhá toleranci
 • Koriandr – harmonizuje zažívání, vhodný při žaludeční neuróze
 • Máta – reguluje zažívání a pohyb střev, uvolňuje napětí a svalové křeče

Meditace
Pozornost na plnou přítomnost
Umožňuje nám si uvědomit každý čin, každý pohyb, myšlenky a jednání. Učíme se nahlížet, poznávat a více prožívat své pocity, úmysly, myšlenky nebo názory. 

Usaďte se do meditačního sedu. Zavřete oči a pomalu začínejte vnímat svůj dech. Při nádechu si do mysli vkládejte slova „nyní se nadechuji“ a při výdechu „nyní vydechuji“. Můžete také při nádechu v duchu recitovat mantru „SÓ“ (já) a výdechu „HAM“ (jsem). Když vám mysl začne utíkat pryč, tak ji znovu vraťte pozorností k dechu.

Po pár minutách svou pozornost stočte ke svému tělu a vnímejte, jaké části vašeho těla se dotýkají země, kam do těla proudí nádech, které části těla se s dechem rozšiřují a které klesají. Jaké svaly pracují, aby vás v sedu udržely.

Vnímejte dotek oblečení na své kůži, vnímejte, zda cítíte chlad, nebo teplo. Vnímejte jemnou pulzaci těla v plném klidu. Vnímejte „světlo“ za zavřenými víčky, vůně, které cítíte, zvuky, které slyšíte, a každým výdechem se dostávejte hlouběji do svého těla. Do plné přítomnosti, do plného prožitku.

Pracujeme s následujícími otázkami

 • Co je potřeba změnit?
 • Jaký plevel v naší mysli je třeba vyplít?
 • Jaká semínka zasadit?
 • Co musím udělat pro to, aby vyrostla. Aby se mé sny splnily?
 • Přijímám plnou zodpovědnost za svůj život a svá rozhodnutí?
 • Nelpím příliš na malicherných detailech? (Pro strom nevidíme les.)
 • Nekritizuji příliš své okolí?
 • Umím přijímat a respektovat názory druhých?
 • Opravdu je nutné mít všechno dokonalé?
 • A co pro mě dokonalost znamená?
 • Není pro mě příliš vyčerpávající?
 • Umím být dochvilná?
 • Splním to, co slíbím?
 • Vím o svých chybách a dokážu s nimi pracovat?
 • Vnímám okamžik tady a teď?
 • Rozumím tomu, co mi mé tělo přes nepohodlí sděluje?
 • Umím pracovat se svou myslí a pozorně sledovat, jaké myšlenky a proč ke mně přicházejí?

Pár slov závěrem
Čas úplňku je pro některé z nás intenzivní a pro jiné naprosto normální den. Více či méně se dotýká všech a je na každém z nás, zda budeme s cykly přírody pracovat, vnímat je a naslouchat jim, nebo zda je budeme ignorovat. Síla a energie úplňků, ale i svátků kola roku nás navrací k sobě, ke kořenům, stabilitě a poznání opravdové moudrosti, kterou nevyčteme v knihách, ale shledáme ji v tichu vlastních srdcí. Úplněk v Panně je vhodný pro detailní a pravdivé nahlédnutí na své zdraví, a to jak fyzické, tak psychické. Je o zasazení nových plánů, ideálně těch dlouhodobějších. O opuštění představ, že vše musí být dokonalé a perfektně nalajnované, a umožnění proudu toku života se dít.

Přeji vám překrásné březnové dny. Sluncem i deštěm zalité.

 • autor: Lenka Eliška Petrikovičová
 • www.lp-angel.com 
 • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné