BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 29. 03. 2021 PDF Tisk

(Ú)klid v hlavě

Čas od času je potřeba krom úklidu domácnosti uklidit také svou mysl, aby naše duševní pohoda byla v rovnováze.

(Ú)klid v hlavě

Představte si mysl jako stůl, který je přeplněný projekty, poznámkami a papíry. Pokud potřebujete najít konkrétní věc, může vám takový nepořádek docela ztížit práci.

Podobně, když se v mozku hromadí zbytečné nebo znepokojující myšlenky, může být výsledkem přeplněná mysl s nežádoucími a nejasnými mentálními údaji. A tak je načase svou mysl uklidit stejně jako přeplněný stůl.

Studie ukázaly, že pro udržení optimálního stavu mysli je potřeba, abychom zůstali více vědomí a nesoustředili se na mnoho věcí najednou. Být zkrátka tady a teď. To nás učí jóga při provádění jakékoliv základní ásany nebo prvků meditace.

Být přítomen znamená mimo jiné i to, že můžete svému spolupracovníkovi věnovat plnou pozornost, když vysvětluje, jak provést složitý úkol, místo toho, aby vás obtěžovaly věci, které musíte dodělat, či potraviny, které musíte koupit na přípravu večeře.

Pokud se naučíte soustředěně zaměřovat svou pozornost pouze na jeden úkol, pomůže vám to nepodstatné myšlenky pro daný moment tolik nevnímat. Díky tomu se zpomalí rychlost přenosu myšlenek a vy se nebudete cítit tolik uspěchaně.

Skvělým způsobem, jak mít čistou mysl, je naučit se meditovat. Meditací dojdete do fáze, kdy o rušivých myšlenkách budete vědět, ale necháte je s klidem projít kolem sebe dál. Budou pro vás filmem, který nemůžete přetočit a který se vás nijak netýká.

Zaměřte se na svůj dech. Pokud se vám zdá, že je toho na vás moc, že nestíháte, nic si nepamatujete, záměrné zpomalení dechu vám může pomoci uzemnit se a vrátit se do přítomnosti. Pomalu dýchejte, na několik sekund zadržte dech a pak znovu vydechněte. Opakujte 10krát.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné