Jóga Zprávy 08. 04. 2021 PDF Tisk

Ty nejlepší antistresory

Stres známe všichni. Je takřka všudypřítomný a na nás je naučit se s ním žít.

Ty nejlepší antistresory

Nejde o to se stresem „bojovat“. Vše, čemu vzdorujeme, má totiž tu nejlepší schopnost zde být i nadále. Primárním způsobem, jak se účinně zbavit stresu, je ho nejprve vědomě přijmout a pak se snažit eliminovat jeho sílu.

Zvládání stresu a situací, které způsobuje, není vždy snadný úkol. A ať už se jedná o pracovní záležitosti nebo o váš osobní život, stres může mít vliv na duševní i fyzické zdraví každého z nás.

Existují však způsoby, jak stres redukovat. Pojďme se na ně podívat:

První možností jsou nejrůznější appky, které si každý stáhne do svého mobilního zařízení. Stres totiž dost výrazně oslabuje imunitní systém našeho těla, a je proto potřeba snížit ho na minimum.

Jógové a relaxační appky jsou snadnou cestu k jeho uvolnění, jelikož nabízí meditace a možnosti práce s myslí. Navíc se jedná o aplikace, které jsou kvalitní, většinou vytvořené fundovanými odborníky. Vy tak dostanete, co potřebujete, a to buď zdarma nebo za minimální cenu. K dispozici je také klidná a meditativní hudba, dechová cvičení či pouhé zvuky přírody.

Deník
Podle studie z roku 2011 publikované v Applied Psychology: Health and Well-Being může psaní deníku výrazně zlepšit spánek a snížit úzkost. Pokud své psaní budeme směřovat také na to, za co jsme ve svém životě vděční, výsledkem může být lepší nálada. „Lidé, kteří pravidelně vyjadřují vděčnost za pozitivní věci ve svém životě, jsou celkově šťastnější, což vede k nižší míře stresu a deprese.“

Obecně se doporučuje, aby si každý zapsal minimálně tři věci, za které je každý den vděčný, a připsal také důvod „proč?“. Jeden z odborníků na slovo vzatý k tomu říká: „Vděčnost pomáhá uvolňovat dopamin a serotonin – chemikálie ‚štěstí‘, díky kterým se cítíme dobře a požehnaně.“

Solární lampa
Lampa, která napodobuje přirozené venkovní světlo, může lidem pomoci zvládat špatné nálady, zejména v temnějších a chladnějších dnech. Jde především o absenci vitaminu D, který má na naše rozpoložení podstatný vliv.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné