Jóga Zprávy 07. 09. 2020 PDF Tisk

Trápí vás po ránu zatuhlá záda? Zkuste tyto ásany

Herečka Deepika Singh sdílela jógové ásany, které vám mohou pomoci. Při pravidelné praxi jógy se tak lze vyhnout probuzení se ztuhlými zády, která čas od času trápí každého z nás. Stačí několik jednoduchých ásan.

Trápí vás po ránu zatuhlá záda? Zkuste tyto ásany

Pokud se často probouzíte s bolestí převážně ve spodní části zad, příčinou může být zatuhlost svalů a jejich nedostatečné protažení, ale také dlouhý odpočinek a kvůli tomu snížený průtok krve v těle. Z tohoto důvodu se doporučuje pohybovat se pomalu a protahovat se po probuzení, aby se pomohlo tělu obnovit jeho normální fungování, aniž by došlo k další bolesti nebo zranění.

Pokud nemáte protahování ve zvyku, je čas s tím pomalu začít. Protahování pomáhá zvyšovat průtok krve a také osvěžuje tělo. Kromě pravidelného protahování můžete také praktikovat několik jednoduchých jógových pozic, které tělo dokonale protáhnou a tím vám zlepší celý den.

Ráno byste měli volit ásany, které svaly protáhnou, ale nezatíží.

Tadásana
Základní ásana, která protahuje nohy a „vytahuje“ hrudník směrem nahoru. Pomáhá zlepšit držení těla, posiluje kolena, stehna, kotníky, břicho a hýždě a také zmírňuje problémy s plochýma nohama.

Hasta padásana
Obecně všechny předklony patří mezi pozice, které tělo správně protáhnou. Jdou ale mnohem dál a pomáhají ho detoxikovat, stejně tak léčí zácpu apod.

Prkno
Je známo, že posílené břišní svaly zvyšují pružnost a rovnováhu v zádech, což pomáhá zlepšit držení těla. To následně snižuje stres v oblasti zad při dlouhodobém sezení.

Aštanga namaskár 
Aštanga namaskár se také nazývá aštanga dandavat pranam a je ásanou, která pomáhá dosáhnout rovnováhy kolem páteře. Aktivní stimulace svalů páteře zvyšuje rozsah pohybu, který posiluje záda. Je to jeden z důvodů, proč je súrja namaskár, jehož je aštanga namaskár součástí, prospěšný pro záda. Je třeba však dbát na správné držení těla během jeho provádění.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné