Konference 02. 07. 2022 PDF Tisk

Jóga a já: Tomáš Strnad

Jóga pro mě znamená mnohé a pokaždé, když vstoupím na podložku, znamená pro mě něco jiného. Proto bych řekl, že je pro mne životním stylem, ale zároveň duchovní cestou i cvičením.

Jóga a já: Tomáš Strnad
  • Jméno: Tomáš Strnad
  • Věk: 30 
  • Znamení zvěrokruhu: Beran/ Aries 
  • Specializace v józe: vinjása jóga, jin jang jóga, akro jóga, inverzní pozice a balanční pozice na rukou

Web, IG: www.Tomashstrnad.com    @tomash_strnad

  

Co je pro vás jóga – především? Cvičení, filosofie, duchovní cesta, nebo životní styl? 

Jóga pro mě znamená mnohé a pokaždé, když vstoupím na podložku, znamená pro mě něco jiného. Proto bych řekl, že je pro mne životním stylem, ale zároveň duchovní cestou i cvičením. 

Jak jste se k józe dostal? A čím vám „učarovala“? Jaká byla vaše jógová cesta?

K józe jsem se dostal úplnou náhodou skrze moji kamarádku. Už od mládí jsem rád naslouchal sobě a svému tělo a proto nebylo těžké se do jógy zamilovat. Učarovala mně hlavně svou různorodostí, pokorou, možností se napojit na sebe sama v přítomném okamžiku. Má cesta jógou započala na mých cestách na Novém Zélandu, následnou návštěvou Indie, kde jsem absolvoval kurz lektora jógy, kde moje cesta jógou našla jiný směr. Spousty znalostí jsem také nasbíral během života na Bali a tím jsem si mohl vytvořit svůj vlastní pohled na jógu a propojit východní i západní filozofii jógy. 

Jaké lekce vedete a proč právě tento typ jógy?

Hlavní stylem, který vedu je vinjása jóga, ve které mohu ukázat svoji kreativní stránku bytí a vytvořit svobodný pohyb skrze jógové ásany a dech. Zároveň vyučuji lekce Jin a Jang jógy, díky který mohu zpomalit a vnitřně uvolnit to, co moje tělo i mysl nevědomky nabírá během každodenního života.

Změnil se váš život po tom, co jste začal/a praktikovat jógu?

Ano a to nesčetně krát. Nedokážu si představit, kde bych byl a kým bych byl, kdyby mě jóga během mého života nepotkala. Děkuji za ni. 

V čem vidíte význam jógy, relaxace a meditace v dnešní době? 

Pro mě všechny tři zmíněné věci znamenají hlavně odpojení od okolního světa ve kterém žijeme. Přináší nám spousty nátlaku, spousty nechtěných a urychlených informací. Díky józe a meditaci mohu vše vytřídit a nechat jít to, co mi život zatěžuje a hlavně omezuje.

Máte nějaké osobní doporučení pro ty, kteří s jógou teprve začínají, anebo stále ještě váhají a odhodlávají se k návštěvě první lekce?

Ano mám. Dokud nezkusíš, nevíš, zda je to právě pro tebe. Neváhej a navštiv lektora/ studio, které tě třeba už teď inspiruje a pouze slovy posouvá dál a pokud ti první lekce nesedne, dej šanci jinému stylu, jinému lektorovi. Každý z nás je jiný a má jiné potřeby. Začni a setrvej, po čase všechno bude dávat smysl a tvé propojení s tebou bude hlubší a hlubší.  

Vzpomínáte si, jaká byla vaše první lekce? 

Zajisté! Byl to nezapomenutelný okamžik, který mi otevřel oči a dovolil mi zamilovat se do jógy na první pohled. 

Co je pro vás spokojenost? Jste spokojen/a?

Velmi těžká otázka. Musím říct, že v tuto chvíli jsem opravdu spokojen. Mám kolem sebe hodně opory, přítelkyně, rodina, přátelé, bez nich by mi pocit spokojenosti nepřicházel do života tak často. Důležité je si uvědomit, že vše kolem nás je jako amplituda, není potřeba být vždy nahoře, či předstírat spokojenost. Spokojenosti užívám, jak jen to jde. Když ke mě opět dorazí a když odejde a já se na chvíli ocitnu na dně, tak to přijmu, poučím se, vyšlu nový záměr a vím, že se to opět navrátí, bude opět trochu jiné, ale stále krásné. 

Co o Vás málokdo ví? Můžete s námi podělit o nějakou vaši “intimitu”?

Na sociálních sítích toho sdílím spousty a možná se to nezdá, ale i tak si pro sebe ponechávám mnohé. A tak bych to nechal i nadále. Přeci jenom o jednu věc se podělím. Miluji květiny, které si čas od času koupím sám pro sebe. Přináší mi výše zmiňovanou spokojenost / radost. 

Co zažijí s Vámi účastníci Jóga Dnes konference 22.10.2022 v Praze? 

Můžete se těšit na lekci nazvanou Yoga in Motion: hravě a svěže, ve které si pohrajeme s naším tělem a navštívíme, pro mnohé ještě nenavštívené, pozice, které v nás probudí hravost, radost a zbystří naši mysl. 

Těším se na každého z vás, Tomáš.

Děkujeme za rozhovor

  • -jd-
  • foto: archiv Tomáše Strnada

Objednat předplatné