Zdravá strava 30. 12. 2020 PDF Tisk

Strava v období dospělosti

Období dospělosti je období, kdy jsme zodpovědní sami za sebe. Možná bychom mohli podotknout: „Uf, kritické fáze máme za sebou, nyní už můžeme povolit.“ Bohužel to není tak úplně pravda. Na dospělého člověka dnes a denně číhají nástrahy všedních dnů – nepravidelný pracovní režim, málo pohybu, stres, vlastní pohodlnost, nevědomost, nepříznivé životní podmínky... a než se nadějeme, naše zdraví začíná mít první trhliny.

Strava v období dospělosti

Zodpovědné chování
Každý z nás je jedinečná osobnost s již přednastavenými genetickými predispozicemi, které jsou nám dány při početí. Z velké části je to jen a jen na nás, zdali necháme své geny promluvit a některé predispozice projevit. Mám-li např. v rodině genetickou zátěž cukrovky, mým úkolem by mělo být chovat se tak, aby se u mě cukrovka neprojevila, chovat se tedy tzv. preventivně. To samé platí i pro jiné nemoci, jejichž predispozice se dědí. Tomuto ovlivňování exprese našich genů se říká tzv. epigenetika.

Možná vám to nebude příjemné číst, ale mnoho onemocnění či neduhů vzniká naší hloupostí a nevědomostí. Často si za ně můžeme sami svým nezodpovědným chováním vůči našemu tělu. Dobrá zpráva je, že v ruce máme nástroj, kterým můžeme ovlivnit naše zdraví. Ten nástroj je řízen naším vědomím, přebíráme za něj tedy plnou zodpovědnost. Tím nástrojem je naše (zdravé) stravování– vše, co vložíme do našich úst či přijmeme v tekuté podobě, je nějakým způsobem naším organismem zpracováno a ovlivňuje náš metabolismus. Období dospělosti by tedy mělo být o snaze udržet náš organismus v rovnováze a harmonii postavené z pozitivních elementů a zároveň, a to je velmi důležité, snažit se eliminovat vše, co by mu mohlo uškodit.

Ne každý si tuto moc, tento nástroj uvědomuje. Často své tělo vystavujeme toxickým látkám, prázdným kaloriím, přemíře cukru a soli, držíme ho v dehydrataci, nebo mu naopak dopřáváme až příliš, čímž ho přetěžujeme. Někdo má tuhý kořínek a vydrží dlouho, u někoho se toto chování negativně projeví velmi brzy. Tak jako tak je důležité, aby každý jedinec „prozřel“ co nejdříve. To slovo „prozřel“ je důležité, protože opravdová změna nastane, až když se přepne spínač v našem vědomí. Do té doby nám mohou všichni okolo nutit, co chtějí, ale dokud nenastane změna v naší hlavě, nikdy nebude změna trvalá a účinná.

Mé prozření začalo velmi brzy, ještě v období, kdy si mí pubertální vrstevníci včetně mých kamarádů a kamarádek klepali na čelo. Zpětně se tomu směji, ale cokoliv, co vás činí odlišnými, je... náročné. Bylo skvělé pozorovat, jak s postupujícím věkem vždy někdo z mých blízkých „prozřel“. Nikdy jsem neměla potřebu říkat: „Já ti to říkala.“ Naopak jsem se utužovala v názoru, že na každého jednou dojde a že je to jen otázka času a okolností. Samozřejmě jsou i tací, kteří jsou celý život ke svému tělu bezohlední, věřím ale, že budou v menšině. Když jsem se začala věnovat přednášení a poradenství, stalo se mým hnacím motorem právě to ono prozření mých posluchačů a klientů. Je skvělé vidět, jak se pod vlivem nových informací a inspirace doslova transformují a touží užívat své stravování jako nástroj – nejen k udržení dobrého zdraví, ale i k podpoře fyzického výkonu a psychické rovnováhy.

Najít si to své
Existuje mnoho názorů na zdravou výživu a na to, jak by naše stravování mělo vypadat. Existuje nespočet výživových směrů, které si často protiřečí a jdou úplně proti sobě. Veganství jakožto strava bez živočišných produktů je naprosto odlišná od paleo stravování, které je na nich postaveno až z půlky. Přesto oba dva, i když tak odlišné, styly mohou lidem vyhovovat a mohou vést k udržení či ke zlepšení zdraví. V dospělosti je důležité se naučit vnímat své tělo a rozpoznat styl stravování, který mu vyhovuje. Vše se odvíjí od tzv. metabolické typologie, což je proces, který bychom my, poradci pro výživu, měli aplikovat na každého. Typologií fyzické i metabolické stránky bychom měli sestavit klientovi optimální styl a režim stravování. Proto se na nás tolik lidí obrací – není to tak úplně jednoduché a ne každý si dokáže v tomto směru poradit. Není nutné jít do extrémů výživového směru, mnohdy postačí jen upravit racionální stravování – např. ze stravy bohaté na sacharidy přejít na stravu bohatou na tuky.

Na co byste se tedy měli zaměřit, pokud byste si rádi nastavili správný směr stravování v dospělosti, který vašemu tělu prospívá?

  1. Stanovte si svou fyzickou konstituci – ektomorf, mezomorf, endomorf

Fyzická konstituce je vám dána již při narození. Ektomorfové jsou přirozeně štíhlí a mají doslova „problém“ přibrat a to zejména svalovou hmotu. Mezomorfové mají střední postavu, nemají problém ani přibrat, ani shodit. Endomorfové mají velkou tendenci přibírat tělesný tuk a velmi špatně se jim trvale udržuje stabilní hmotnost. Jsou to právě endomorfické typy, které se musí hlídat co do kalorického příjmu.

  1. Stanovte si svůj metabolický typ – sacharidový, tukovo-bílkovinný či smíšený

Metabolické typy můžeme rozdělit podle toho, jak efektivně jsou v rámci metabolismu využívány jednotlivé živiny. Samozřejmě, že každý organismus dokáže zpracovat všechny tři základní makrosložky – sacharidy, bílkoviny, tuky – existují ale rozdíly mezi jejich efektivitou využití. Jak poznáte, jaký typ jste zrovna vy? Nejjednodušší je si na internetu vyhledat některý z nespočtu testů, kde odpovídáte buď ano a ne, nebo a, b, c, a dle svých odpovědí si pak vyhodnotíte, jaký typ vám přísluší. Myslím si ale, že by se každý člověk v rámci cviku naslouchání svému tělu měl o metabolickou typologii pokusit sám. Pomoci vám mohou třeba následující indicie. Například to, zdali jste spíše sacharidový typ, poznáte podle toho, že se vám vysoký příjem sacharidů a cukrů v rámci racionálního stravování nijak nepodepíše na vaší hmotnosti – pravidelně si večer dopřáváte pečivo či těstoviny, sladkého, kolik chcete, a vaše hmotnost se vám dlouhodobě nemění. Sacharidy vám zkrátka slouží a dodávají vám energii, bez které se neobejdete. Tukovo-bílkovinný typ si naopak může v rámci dne dopřát několik vysokotučných potravin, se kterými se dostane pro sebe na dvojnásobný doporučený denní příjem tuků, a přesto přijaté tuky efektivně spálí. Dalším znakem tukového typu je např. to, že sníte dvousetgramový hovězí steak se zeleninou a smetanovou omáčkou a není vám nijak těžko. Plný talíř luštěnin ale trávíte půl dne. Sacharidový a tukovo-bílkovinný typ jsou co do výskytu méně časté. Většina lidí, určitě přes polovinu naší populace, je tzv. smíšený typ. Smíšené typy jsou všežravci a jsou schopni strávit bez problému všechny potraviny. Pro smíšený typ je doporučené tradiční dělení přijaté stravy 50 : 20 : 30 (sacharidy : bílkoviny : tuky).

  1. Vezměte v úvahu svou krevní skupinu – A, B, AB, 0

I když je teorie stravy dle krevních skupin stále velmi rozporuplná, já věřím, že na tomto dělení metabolizátorů něco je – i na základě vlastní typologie. Dělení vychází z přesvědčení, že každá krevní skupina obsahuje genetický otisk o stravě a chování našich předků. Krevní skupina 0 je nejstarší a vznikla za doby vzestupu lidstva na vrchol potravinového řetězce. Krevní skupina A vznikla v době, kdy lovec/sběrač přešel na zemědělství a začal se více orientovat na pěstování plodin. Skupina B vznikla při splynutí a migraci obyvatel Afriky, Evropy, Asie a Ameriky. Skupina AB pak při moderním promíchání ras. Pro každou krevní skupinu byly stanoveny potraviny, které člověku škodí a které naopak prospívají, vhodný pohyb a všeobecná zdravotní doporučení. Například pro krevní skupinu 0, tedy lovce, jsou vhodné potraviny ze skupiny masa včetně ryb, zeleniny a ovoce a naopak nejsou vhodné potraviny ze skupiny obilovin a luštěnin. Problematika je samozřejmě mnohem podrobnější. Není důležité se do detailu řídit doporučeními, myslím si ale, že je důležité tyto poznatky minimálně vzít v potaz a tím tak doplnit svou informační síť o sobě samém.

  1. Vnímejte, jaké potraviny vám nedělají dobře

Nutíte se jíst některé potraviny jen proto, že jsou zdravé? Nedělejte to! Sebezdravější potravina, kterou sníte s odporem, nikdy nebude mít v těle zdravou metabolickou odezvu. Naše smysly – čich, zrak, chuť – vysílají nervové impulsy do mozku, který nervově a hormonálně stimuluje a řídí trávicí soustavu. Pokud je potravina vnímána po všech stránkách negativně, nedojde k dostatečně uspokojivé signalizaci a může vás např. začít bolet žaludek z důvodu nedostatečné sekrece trávicích enzymů apod. Snažte se vypozorovat, které potraviny vám nedělají dobře, vnímejte své tělo a soustřeďte se na jeho odezvu. Samo vám pomůže usměrnit váš jídelníček.

 

Objednat předplatné