BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 12. 09. 2019 PDF Tisk

Spektrální jóga a meditace

Jóga má v dnešním světě mnoho „barev a odstínů“. Možná i proto vznikla jóga, kterou cvičíte přímo při měnícím se spektru barev. Ty mají způsobit uvolnění a klid mysli, aspekty tolik potřebné pro správné ponoření se do jógy jako takové.

Spektrální jóga a meditace

Místnost, která neustále mění odstín. 90minutové cvičení jógy a meditace ve spektru, které se provádí ve speciálním ateliéru pro posun barev ve Whitechapelu ve východním Londýně. Na stěně v přední části třídy jsou panely velkých žárovek, které vyzařují jasné světlo.

Tento koncept jógy vytvořila učitelka jógy Mandy Jhamat spolu s Pierrem Van Obberghenem, „odborníkem na barvu“. Lekce je založena na toku vinyasa jógy a zahrnuje pozdravy slunci, rovnovážné i technicky náročnější ásany, zkrátka vše, co správná jóga obsahovat má.

Začíná se v prostoru plném bílého světla, poté se odstín přesouvá do tyrkysové, máslově žluté až po jaderně červenou barvu. Každá barva, každý odstín má svůj význam. Každá na člověka nějak působí.

Někdy jste ponořeni do hlubokých barev, ve kterých držíte ásanu delší dobu, poté se barva změní v blikání a uvede tak člověka do pocitu, že se nachází v hudebním videu nějaké světoznámé celebrity. Cílem je za pomoci barev vytvářet různé pocity a stavy, a přesto nalézt schopnost soustředit se na samotné cvičení.

Spojení mezi barvou a energií je značné. Barva na nás má biochemický, psychologický a emoční účinek. Myslete na jídlo, umění nebo oči svého milovaného. Každá barva v nás něco evokuje, má na nás nějaký vliv. Ať už negativní či pozitivní, ale má.

Po lekci následuje meditace trvající 25 minut. Pokud je na vás barevného spektra již příliš, je možné při meditaci využít oční masku a tím se z barev na chvilku vymanit. Při meditaci zkoumá instruktor čakry účastníků lekce, přičemž každá z nich má podle tantry odpovídající barvu. Červená představuje kořenovou čakru, oranžová čakru sakrální, žlutá čakru plexus, což znamená „vítězství“.

 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné