Recepty 12. 12. 2018 PDF Tisk

Špaldová vánočka

Všimli jste si, že receptů na vánočku je všude v časopisech a na internetu mnoho, ale základ je pořád stejný? Také pro vás máme vánočku s tím nejlepším zlatým poměrem, ale v trochu zdravější verzi :).

Špaldová vánočka

Porce: 1 vánočka

Příprava: 30 min příprava, 1 hod kynutí, 45 min pečení

Označení: Vhodné pro vegetariány.

Ingredience 

  • 350 g hladké špaldové mouky
  • 150 g celozrnné špaldové mouky
  • 100 g másla
  • 80 g tmavého třtinového cukru nebo rapadury
  • 1 sáček BIO vanilkového cukru
  • 230 ml vanilkového, sojového mléka
  • 2 velké domácí/BIO vejce (žloutky do těsta, bílky na potření)
  • 30 g čerstvého droždí
  • 50 g rozinek, naložených v rumu
  • 50 g nasekaných mandlí
  • špetka soli

Postup

  1. Vejce, mléko, máslo i droždí si vyndejte hodinu předem, aby získaly pokojovou teplotu.
  2. Špaldové mouky si prosejte do mísy (případné hrudky odstraňte). Do menší misky nebo hrnku si připravte kvásek z droždí. Smíchejte droždí, trochu cukru a 50 ml teplého mléka. Nechte vzejít pod utěrkou na kamnech nebo jiném teplém místě.
  3. V prosáté mouce si udělejte důlek, vlijte do něj kvásek, přidejte povolené máslo a cukry. Vařečkou zpracujte a zadělejte vlažným mlékem, smíchaným se žloutkem a špetkou soli.
  4. Do důkladně prohněteného těsta nakonec vmíchejte rozinky a většinu najemno nasekaných mandlí (trochu si nechte na posypání vánočky).
  5. Když se již těsto nelepí na vařečku, nechte ho v míse pod utěrkou kynout lehce pokropené vodou zhruba 1 hod.
  6. Těsto rozdělte na 9 kusů, které vyválejte do pramenů a spleťte je do vánočky (4 naspod, 3 do copu, a 2 navrch). Konce vánočky dopře zmáčkněte a upěchujte.
  7. Takto připravenou vánočku potřete pomocí mašlovačky studenou vodou a nechte ještě půl hodiny kynout na plechu. Mezitím si předehřejte troubu na 200 °C. Před vložením do trouby vánočku potřete rozšlehaným bílkem a posypte zbylými nasekanými mandlemi. Pečte prvních 10 min na 200 °C, poté snižte teplotu na 150 °C, ideálně horkovzdušně, a pečte asi dalších 35 min. Zda je vánočka upečená poznáte vpíchnutím špejle, která zůstane po vytáhnutí suchá. Respektujte ale svou troubu a teplotu případně upravte.
  8. Vánočku nechte dobře vychladnout. Zabalená v útěrce, v pokojové teplotě, vydrží klidně i týden. Vánočku nebo její část můžete i zmrazit a vychutnat si ji i na nový rok.

 

Jak na dokonalou vánočku?

V obchodech je k dostání hned několik druhů droždí. Pracujte jen s tím, které máte vyzkoušené. Do vánočky nedoporučuji používat droždí sušené, které není tak „silné“ jako to čerstvé. Droždí vždy vyndejte alespoň hodinu předem a nechte ho dosáhnout pokojové teploty. Kvasinky potřebují teplo. Pokud přidáte vychlazené droždí do studeného mléka, budou nejdříve pěkně ochromené, a až po nějaké době začnou spolupracovat. Kváskem si také ověříte, že opravdu fungují. Pokud vám nevzejde kvásek, nemá cenu zadělávat vánočku.

Těsto hněťte až do doby, než vám začne padat ruka :). Pokud máte robota, pak ho nechte pracovat alespoň 10 minut. Hnětením se vytváří dokonalá polymerová síť mezi jednotlivými lepkovými vlákny, vhání se do těsta vzduch a tekutina, a vše začíná krásně spolupracovat. To je základem pro vláčnou konzistenci a také rovnoměrné kynutí. Dejte vánočce dostatečný čas na kynutí i na plechu, tento krok poskytne zapletené vánočce odpočinek a čas pro nastartování dalšího kynutí za vyšších teplot.

Mouku do mísy opravdu prosejte, aby získala na vzdušnosti. Můžete také přidat maličko kypřicího prášku. Celozrnná mouka je totiž mnohem těžší a více saje vodu než klasická pšeničná mouka. Nebojte se tedy podle potřeby přidat ještě trochu rostlinného mléka navíc.

Na internetu je mnoho videí a popisů, jak správně vánočku zaplést. Inspirujte se, anebo si třeba najděte vlastní způsob, pohrajte si s ní. Nebojte se pomoci si párátky, které vánočku stabilizují.

Pečení vánočky by měla být radost, užijte si to. Vyšetřete si dostatek času a nespěchejte!

 

Objednat předplatné