BLESKOVĚ
Spolupracujeme 14. 02. 2019 PDF Tisk

Smysluplná dovolená

Dnes je po celém světě organizován nespočet všemožných jógových pobytů a tento trend je čím dál populárnější. A není divu. Cvičení jógy u oceánu, v exotické zemi zalité sluncem a plné bujné vegetace, mimo veškerý shon a spěch velkoměst, dává samotné praxi ohromný přesah...

Smysluplná dovolená

Stres v práci, přemíra informací, ustavičný shon a především nedostatek pohybu jsou kombinací, která dříve či později dostihne většinu z nás. Když pak hledáme cestu, jak z toho všeho ven, vidíme dovolenou jako spásné řešení, jak nabrat ztracené síly. Co takhle ale začít hledat komplexnější způsob, jak najít životní balanc a využít tak svou dovolenou k nalezení odpovědi, jak náš život opravdu zharmonizovat od základů?

Jóga jako přístup k sobě i životu

Dalo by se říci, že jóga ve své současné podobě patří mezi typické fenomény postmoderní doby. Je dostupná a přístupná takřka všem a všude. Nabízí odkaz čehosi dávného a hlubokého, dá se ale praktikovat i vcelku nezávazně. Snad každý se s jógou v životě alespoň nějakým způsobem setkal, ať už ve svém okolí, na sociálních sítích či na karimatce. Bylo by velkým omylem a škodou redukovat jógu pouze na cosi jako módní trend či podivný exotický systém cvičení s nádechem esoteriky. Někdo by jistě mohl namítnout, že jóga pocházející z dávné Indie, je našinci kulturně příliš vzdálenou disciplínou, avšak její odkaz je nadčasový a univerzálně platný.

Jóga je původně cestou k nalezení a realizaci vlastní podstaty. Je filosofií učící člověka sebekultivaci ve všech rovinách existence – v těle, mysli i spirituální rovině. Zároveň nabízí také praktickou cestu tréninku na všech zmíněných úrovních. Upozorňuje na provázanost mezi vnitřním a vnějším světem, učí vnímavosti. Pracuje s pochopením vnitřních mechanismů a dynamiky těla i mysli. Jógu dnes lidé vyhledávají zejména jako formu práce s tělem, dechem a koncentrací, coby konejšivou kompenzaci hektického životního stylu.

Citlivé hledání a nadhled

Není jednoduché se dnes v záplavě možností vyznat. Jóga se stala tržní komoditou. K tomu, aby vám jóga mohla do života přinést to, co ve svém hlubokém potenciálu nabízí, rozhodně nepotřebujete mít nohu za krkem, drmolit mantry, ani mít svého gurua. Rozhodně k tomu nepotřebujete ani stylové oblečení na jógu nebo permanentku v populárním jóga studiu. Jóga je ve svém čistém významu totiž skutečně spojením s vlastní esencí a byť daná věc může znít jako klišé – jde o bytí v harmonii.

Ve velkých městech naleznete mnoho možností, kam se za jógou vydat. Pokud ale patříte mezi ty, kteří se nedokážou “dokopat” ani do nejbližšího jógového studia, pak nezbývá než si vzít dovolenou a odjet někam daleko, kde vás vaše každodennost nedožene a kde se budete moct soustředit na svůj záměr - začít s jógovou praxí, pokud již praktikujete, tak se na své cestě zase o kousek dále posunout bez rušivých elementů.

Správně si vybrat

Dnes je po celém světě organizován nespočet všemožných jógových pobytů a tento trend je čím dál populárnější. A není divu. Cvičení jógy u oceánu, v exotické zemi zalité sluncem a plné bujné vegetace, mimo veškerý shon a spěch velkoměst, dává samotné praxi ohromný přesah. Ale že vás nakonec odradí představa “esoterického tábora” plného bosých veganů v batikovaných tričkách s chlupy v podpaží? :) Jógu je ale možné využívat k prostému protahování těla a radosti z pohybu a klidu, a to rozhodně není špatně, naopak.

Jeden z nedůležitějších momentů na vaší cestě je samozřejmě to, kdo, kde a jak vás do světa jógy zasvětí, od koho se učíte a jak se při tom cítíte.

YOGA SURF CAMP

Pokud tedy nejste vysloveně protyp jogína, kterého jsme výše s nadsázkou popsali, ale i přesto máte o jógu zájem, vydejte se například na jeden z YOGA SURF CAMPů, který pořádá cestovní agentura PLAYGROUNDTRAVEL.CZ. Tahle česká partička má více než 13 let zkušeností ze všech koutů světa, kde proběhly jejich legendární kempy zaměřené na milovníky snowboardingu, surfingu a v posledních letech právě na vyznavače jógy a zdravého životního stylu. Mají za sebou stovky, ne-li tisíce spokojených “účastníků zájezdů” a to je žene dál. Před několika lety vybudovali základnu na Bali, resort pod názvem BALI BIO VILLAS, který hostí několikrát do roka již zmíněný YOGA SURF CAMP nebo třeba kempy pro pokročilé surfaře - ADVANCED SURF CAMP.

Bali je pro milovníky jógy i surfingu skutečným rájem na Zemi a spojení těchto dvou sportů dává opravdový smysl. Je jedno, jestli jste ještě nesjeli svou první vlnu nebo nevíte, co je pozdrav slunci, kemp je totiž koncipován jak pro pokročilé, tak i pro úplné začátečníky. Nejdůležitější je vždy nadšení a zájem objevovat něco nového. Program kempu je nejen o pohybu, ale také o odpočinku, zábavě, cestování, poznávání místní kultury a tradic, jídla a všeho, co “ostrov Bohů” nabízí, což vám dokáže věrně zprostředkovat opravdu jen ten, kdo v této zemi trvale již řadu let žije, což je právě tým z BALI BIO VILLAS. 

Pro spolupráci na svých kempech si tým z Playgroutravel.cz pečlivě vybírá vždy v řadách profesionálních lektorů a pro letošní rok jsou jejich kempy obsazeny vskutku hvězdně. Zkušenost druhého je totiž tím, co nás inspiruje, učí, motivuje a z čeho utváříme vlastní zkušenost, ze které pak vzniká náš pohled na jógu jako takovou.

První YOGA SURF CAMP proběhne již v závěru měsíce února pod vedením mistra jógy Tobiase Lorenze a za asistence Simony Hruškové, kteří vás provedou lekcemi Vinyasa jógy a Acro jógy. Březnový kemp pak zaštiťuje dokonalá dvojice ve složení Tomáš Strnad a Sára Tichá, se kterými můžete ochutnat styly jako Vinyasa jóga, Jin jóga a Jóga motion. Jako každý rok pak na podzim zavítá oblíbená Veronika Ševčíková, která je mistrem Ashtanga jógy, Vinyasa jógy a Fit & Slim Power jógy. Je tedy rozhodně z čeho vybírat a jestli vás tenhle článek oslovil, neměli byste se dlouho rozmýšlet, kempy mají omezenou kapacitu a díky svých skvělým lektorům se plní opravdu rychle.

Neváhejte a vydejte se na svou cestu… Začněte objevovat sami sebe, své limity. Jóga je proces otevírání se a hledání komfortu mimo naši komfortní zónu. Kde jsme tady a teď, je to nejvíc, čeho momentálně můžeme dosáhnout.

 

foto: archiv balibiovillas.com

Objednat předplatné