Detoxikace a imunita 08. 11. 2023 PDF Tisk

Šípky –⁠ plody podzimu

Spolu s přicházející zimou vstupujeme do období, kdy se náš organismus musí popasovat s množstvím virů, jejichž síla se stupňuje na základě změny klimatických podmínek, a obecně s větším rizikem snížené obranyschopnosti organismu. Jak nám s tímto mohou pomoci plody růže šípkové alias šípky?

Šípky –⁠ plody podzimu

Snížená imunita bývá v tomto období zpravidla důsledkem nižší frekvence konzumace čerstvé zeleniny a ovoce, nedostatečného exponování slunečnímu záření, méně časté sportovní aktivity a v neposlední řadě vyšších nároků na imunitu, které souvisejí se sezónním výskytem většího množství virů.

Nutnost celoroční a pravidelné konzumace ovoce a zeleniny je notoricky známa, avšak mnoho z nás již zapomnělo, že v přírodě můžeme nalézt doslova potravinové poklady, které nám pomohou vyrovnat se s podzimními neduhy, a ještě si na nich pochutnáme. Jedním z nich je v lidovém léčitelství velmi dobře známý šípek.

Šípek, respektive sytě červený plod růže šípkové, je bohatým zdrojem biologicky aktivních látek, mezi nejvýznamnější z nich patří vitamíny C, A, K a vitamíny skupiny B. V šípku nechybí ani minerální látky, jako například vápník, draslík či hořčík. Šípek je tak vhodným nástrojem prevence snížené imunity, ale také podpůrným lékem při virovém onemocnění, trávicích obtížích, svalových křečích či infekcích močových cest.

Šípky je možné konzumovat na mnoho způsobů. Pokud je zbavíme skelné vaty a jádřince, které se skrývají uvnitř plodu, můžeme je jíst syrové, je však potřeba počítat s tím, že slupka má tužší konzistenci. Při sběru je nutné vybírat takové, které nenesou známky poškození plodu nebo například plísně, vhodné jsou šípky jasně červené a tvrdé. Před konzumací je nutné plody bezpodmínečně omýt pod tekoucí vodou. Čaj z čerstvých šípků je možné připravit tím způsobem, že omyté plody rozpůlíme a necháme louhovat ve vodě zhruba 7 hodin, následně vodu i se šípky zahřejeme na 70 stupňů a přecedíme. Šípkový čaj není nutné nechat přecházet varem, snižuje se tím obsah prospěšných vitamínů. Z vyluhovaných šípků je možné připravit ještě jeden až dva další čajové výluhy.

Sušené šípky
Pokud si chcete vytvořit zásobu zdravých šípků na celou zimu, můžete je usušit. Šípky přeberte, zbavte všech větviček, lístků a jiných nečistot a omyjte. Plody lze sušit celé, půlené i drcené. Sušit je můžete na slunci, v troubě či sušičce ovoce. Pokud se rozhodnete sušit šípky na slunci, je nutné je rovnoměrně rozprostřít (například na pekáč) a uložit do suchých prostor, přes den je pak vynést na slunce a nechat volně vysychat. Jde však o proces dlouhodobější a je zde vyšší riziko výskytu plísní. Rychlejším způsobem je pak sušení v troubě, kdy šípky vsypeme rovnoměrně na pekáč, který je vyložený pečicím papírem, a ten pak vložíme do trouby nahřáté na 60 stupňů (při vyšší teplotě dochází k znehodnocení obsahu vitamínů). Správně usušené šípky poznáme tak, že mají tmavě červenou barvu a lze je snadno rozlomit. V průběhu sušení v troubě nesmějí zhnědnout. Šípky můžete v uzavřené nádobě skladovat až jeden rok.

Ze sušených plodů lze připravit výborný čaj stejným způsobem jako ze šípků čerstvých, sušené je však vhodné před louhováním nadrtit. Pokud sušené šípky zalijeme horkou vodou, přijdeme o cenný obsah vitamínů.

Šípkový sirup
Ze šípků je také možné připravit sirup, který najde své využití jako přírodní medicína, ale také jako chutný doplněk bylinných a ovocných čajů či limonád. Na přípravu šípkového sirupu budete potřebovat 1 kg čerstvých šípků, 0,5 kg cukru, 1 větší citron a 1 litr vody. Omyté šípky rozsekejte, zalijte vodou a nechte je 24 hodin louhovat v lednici. Následně směs zahřejte tak, aby byla horká, ale ne vařící (zhruba 70 stupňů). Přeceďte přes jemné sítko a následně ještě přes plátýnko, aby se v sirupu nenacházely žádné části šípků. Do tekutiny vmíchejte cukr a šťávu z citronu a směs míchejte tak dlouho, dokud se cukr zcela nerozpustí. Sirup nechte vychladnout, následně jej přelijte do sterilovaných sklenic a skladujte v lednici.

  • autor: Tomáš Ulč
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné