Zdraví 04. 03. 2020 PDF Tisk

Síla nových začátků – jarní restart, detox, znovuzrození

Meteorologické jaro začalo již 1. března a první rašící pupeny přírody už se hlásí o slovo! S novým březnovým vydáním Jóga DNES otevíráme i období jara na našich stránkách...

Síla nových začátků – jarní restart, detox, znovuzrození

Na jaře se probouzí přirozená tendence čistit své tělo (např. skrze detoxikační půsty, k nimž nás ostatně vyzývají také masopustní tradice) i prostor kolem sebe. Před Velikonoci, které symbolizují vzkříšení a obrodu, uklízíme své domovy a topíme Morany jako zpodobnění zimy a smrti, tedy všeho, co se zakončuje, aby přenechalo prostor novému. Hinduisté zhruba ve stejném období (letos 9. a 10. března) slaví svůj festival jara a lásky – holi. Na tuto cykličnost navazují svátky velikonoční (Velký pátek letos připadl na 10. dubna) či židovský pesach (letos začíná 8. dubna), původně zemědělský a sezónní svátek, který je spojován s vysvobozením izraelitů z útlaku a otroctví.

Ájurvédský přístup k jaru vychází z dominance dóši kapha, která vládne tomuto období a hromadí se i v našich tělech už od zimních měsíců – což můžeme vnímat jako přírůstek hmotnosti i letargie. Proto se na jaře tak rádi díváme ke slunci a vyplavujeme skličující emoce – jako je smutek – odkládáme vrstvy a očišťujeme tělo od přebytečných toxinů v tkáních. Naše jógová praxe v tomto ročním období by měla být dynamičtější, povzbuzující, můžeme zkoušet nové, náročnější ásany. Chceme se také zaměřit na rozproudění lymfy a nastartování rychlejšího metabolismu. Očistné techniky, jakými je například nauli krija, jsou vhodné pro naši jarní praxi stejně jako zkrutové ásany, prohřívající surja namaskár, záklony otevírající srdeční centrum anaháta a ásany zaměřené na stimulaci práce močového měchýře a ledvin. Doporučováno je cvičení především v dopoledních hodinách.

Jarní strava vyžaduje více hořké a kořeněné chuti, jež pomáhají v těle otevírat kanály eliminace. Aby se z těla odstranil hlen a vlhkost, vyvarujte se sladkých, kyselých a slaných potravin (které způsobují zadržování vody). Ideální jsou lehce podušená a lehce povařená jídla, hodně bylin a rostlinné stravy (listy, klíčky, výhonky) v syrovém stavu. Blahodárné jsou detoxikační účinky chřestu (zvýšení kyseliny močové je při časté konzumaci chřestu přirozené). Doporučeny jsou také luštěniny, semínka, vejce, a nejste-li vegetariáni, i ryby a bílé maso (např. krůta) v bio kvalitě. Žádoucí je snižování příjmu olejů a mléčných výrobků. Pro detox pokožky jsou ideální masáže a peeling. Pro celkovou očistu je vhodné vyvarovat se cukrů či kofeinu.

Ústřední dekorací jarních svátků jsou vajíčka, která v křesťanském odkazu představují vzkříšení. Kristus vystupující z hrobu třetího dne byl srovnáván s kuřátkem líhnoucím se z vajíčka, s nímž přichází „nový počátek, nová doba“. V severském mýtu Kalevala povstalo vše (kromě primárních vod a Nebes) ze šesti zlatých vajec a jednoho železného, jež se rozbila o mořské dno poté, co Ilmatar, dcera Nebes, vystrčila nad mořskou hladinu koleno, aby na něj usedl pták, který vejce snesl. Podobně na chilském Velikonočním ostrově najdeme v mytologii Rapa Nui božského ptačího muže Makemake, který stvořil vesmír vytažením z vejce. I čínská mytologie hovoří o kosmickém vejci (plovoucím po 18 000 let v kosmickém vakuu), jež stálo na počátku všeho. Uvnitř něj nalezly vyvážení duální principy jin a jang a zrodil se Pangu, stvořitel světa. Podle Pierra de Lasenice, pravděpodobně nejznámějšího reprezentanta českého hermetismu, je vejce nekonečným souhrnem všech nepochopitelných příčin, z nichž vyšel princip všeho Bytí. Ve východních filozofiích představuje skořápka vejce nevědomost, jejíž prolomení je dosažením osvícení, únikem ze samsáry, koloběhu zrození, „cykličnosti života, hmoty a existence“. Až budete letos zdobit své kraslice, pošlete si do svého tvoření představu svých nových začátků, pocit svěžesti a obrody. A připomeňte si slova Jeho Svatosti dalajlamy XIV.: „Každý den, jak se probudíte, pomyslete si: Dnes mám štěstí, že jsem naživu, mám vzácný lidský život, nehodlám jím plýtvat. Využiji veškerou svou energii k tomu, abych se rozvíjel, rozšířil své srdce k ostatním; dosáhl osvícení ve prospěch všech bytostí. Budu mít laskavé myšlenky vůči druhým, nerozzlobím se a nebudu o druhých špatně smýšlet. Budu druhým ku prospěchu, jak jen budu moci.“ A nezapomeňte – začít lze kdykoli a kdekoli. I když to někdy může být nelehké, zkusme naslouchat mystickému zákonu Lotosové sútry a ústřední mantře buddhistického proudu Ničirenovy školy: Nam Myōhō Renge Kyō. – „Lotos je květina vyrůstající z bahna, čím hlubší je bahno, tím krásnější je lotos.“ A kdybyste na tuto skutečnost pozapomněli, pusťte si při své meditaci Tinu Turner a její chanting této mocné mantry – cosi ve vás prostě pochopí…

 

Objednat předplatné