Čakry a energie 05. 11. 2020 PDF Tisk

Šestá čakra – adžňa čakra – třetí oko

Adžňa čakra je šestou čakrou v sedmičakrovém systému lidského těla.

„Když se podívám do zrcadla, určitě nic neuvidím. Podle lidí jsem zrcadlo, a když se zrcadlo podívá do zrcadla, co je tam k vidění?“ Andy Warhol

Šestá čakra – adžňa čakra – třetí oko

Čakra třetího oka překračuje čas, nachází se v mozku nad obočím. Darem této čakry je vidět světy vnitřní i vnější. Energie této čakry nám umožňuje zažít jasnou myšlenku i dary duchovního rozjímání a sebereflexe.

Oblast třetího oka je dveřmi k intuici a šestému smyslu. Fyzicky je ve spojení se všemi částmi naší hlavy: očima, ušima, mozkem, čelním lalokem, epifýzou a veškerými našimi spojeními neurotransmiterů.

Prostřednictvím daru vidění můžeme internalizovat vnější svět a symbolickým jazykem můžeme externalizovat vnitřní svět. Energie adžňi nám umožňuje přístup k našemu vnitřnímu vedení, které vychází z hlubin našeho bytí. Umožňuje nám prorazit iluzi a získat přístup k hlubším pravdám – vidět za mysl, za slova.

„Cestou třetího oka“ je vidět všechno tak, jak je, z hlediska „svědka“ nebo „pozorovatele“ nebo prostého vnímání – okamžik za okamžikem. Znamená to zkoumat sebeomezující myšlenky a rozvíjet moudrost vycházející z perspektivy, která přesahuje dualitu dobrého nebo špatného, černého nebo bílého. Znamená to vidět a vnímat hlubší významy situací v životě.

Šestá čakra má holistickou povahu. Když je tato čakra plně aktivována, obě hemisféry mozku pracují synchronně. Kreativita a syntetické myšlení pravé hemisféry jsou integrovány a vyváženy logickým a analytickým myšlením levé hemisféry.

Třetí oko není jen sídlem moudrosti, ale také sídlem svědomí. Je to místo, kde vidíme nejen, o co jde, ale také víme, co to znamená. Odtud pochází smysl pro spravedlnost a etika. Když je třetí oko otevřené, vidíme a také rozumíme. Adžňa čakra reguluje naše myšlenky, soustředění, paměť a naše spojení s božským vědomím. Čakra třetího oka je také spojena s našimi sny a umožňuje kreativitu a inspiraci.

Praxí pro posílení a aktivaci třetího oka jsou veškeré vizualizační techniky a práce s koncentrací. Meditace podporuje otevření celého čakrového systému. Vědomá praxe nádechu a výdechu a rozpouštění strachů skrze vizualizaci zlaté barvy, zvyšování její vibrace do celého systému jednotlivých čaker, vizualizace zlaté barvy / vibrace skrze třetí oko.

Meditovat můžeme také nad záměry vycházejícími z našeho třetího oka. Podporující inteligenci, dlouhodobou vizi a její manifestaci do hmoty.

Proces vizualizace podporuje například technika trátaka, která se zabývá koncentrací pohledu do jednoho místa. Pro tuto techniku můžeme použít velkou černou tečku, kterou umístíme na zeď v oblasti zhruba našeho třetího oka a upřeně na ni hledíme a koncentrujeme se. Po určité době praktikování měníme černou tečku za jantry a jiné techniky, které podporují vizualizaci, manifestaci a také přechod do hlubších stavů vědomí skrze meditace. Takové jantry mívají silné účinky, které mohou vyvolávat změněné stavy vědomí a jiné. Jak mantra, tak jantra by pro práci měla být předána učitelem či někým, kdo má s danou technikou zkušenost. Tyto klíče jsou velmi cenné. Pro každodenní praxi je vhodné zvolit denní meditaci, alespoň 20 minut pozorovat své vnitřní prostředí. Předcházet tomu může právě vizualizace, a tedy podpora naší šesté čakry, třetího oka, oka vhledu vědomí.

  • autorka: Kateřina Kostková
  • @kace.yogaforlife
  • fotografie: Shutterstock.com

Objednat předplatné