Ásany 31. 01. 2023 PDF Tisk

Salamba bhudžangásana – poloha sfingy

Sfinga představuje jistou modifikaci polohy kobry, jedná se v podstatě o polohu kobry s oporou na dlaních a předloktí.

Salamba bhudžangásana – poloha sfingy

Poloha sfingy na fyzické rovině uvolňuje záda, otevírá hrudník a učí správnému výchozímu nastavení pánve pro provádění záklonů. Na rovině vnitřní uvolňuje napětí, povzbuzuje, zvyšuje sebevědomí a učí nás procházet životem hrdě a vzpřímeně s úctou k sobě i všemu okolo.

Bhudžanga – had
Bhudža – paže, rameno
Anga – končetina
Salamba – s oporou

Provádění polohy
Sfinga představuje jistou modifikaci polohy kobry, jedná se v podstatě o polohu kobry s oporou na dlaních a předloktí.

Výchozí polohou je leh na břiše, v němž je hlava položená na čele, nohy jsou natažené a uvolněné. Uvolněné jsou i hýždě, špičky chodidel se dotýkají, stydká kost se opírá o podložku.

Z výchozí polohy se dostaňte opřením se o celé dlaně a předloktí. Lokty mějte pod rameny, ramena a lopatky uvolněné směrem od hlavy dolů a rozprostřená do stran. Odtlačte se od dlaní a předloktí, zvedněte hrudník vzhůru, hlavu držte v prodloužení páteře s pohledem upřeným šikmo dolů.

Pozornost
Dýchejte volně, spodní břicho udržujte aktivní. Vnímejte, jak se stydká kost opírá o podložku a jak se hrudník uvolňuje, otevírá a rozevírá do stran.

Tip (modifikace)
Zpevněte malé svaly chránící krční páteř a opřete jazyk o horní patro. Dívejte se mezi obočí a protahujte a zvedejte očima hrudní páteř.

Kontraindikace
Lidé trpící potížemi s oblastí spodní části zad a ti, kterým při provádění polohy ze spodních zad vystřeluje bolest či píchání do horních či dolních končetin, by měli její provádění konzultovat s lékařem.

Jaké tajemství poloha ukrývá?
Poloha sfingy představuje jednu ze základních záklonových poloh. Ty mají řadu pozitivních účinků.

Uvolňují napětí v oblasti srdce, mohou zbavovat úzkostlivých stavů, zvyšovat sebevědomí a podporovat pozitivní náhled na sebe sama i na své okolí. Záklony také kompenzují předklony, k nimž jsme vlivem sedavého života často nechtěně nuceni. Na rozdíl od nich, kdy se choulíme do sebe a zavíráme se před světem, nás učí otevírat se tomu, co život předkládá, a reagovat na to hrdě a vzpřímeně, rovně a čestně.

Na fyzické rovině protahují zkrácené prsní svalstvo a ohybače trupu, zlepšují dechové funkce a činnost srdce a stimulují trávení.

  • autorka: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné