BLESKOVĚ
Jóga videa 21. 10. 2015 PDF Tisk

Rychlost a jóga...

Spojením dechu a pohybu dohromady vzniká dynamika lekce. Nejedná se o rychlost, ale efektivní spojení plynulého dechu a v něm se rozvíjí pozice. Přes ovlivňování těla se vydáváte ke kultivaci mysli.

Rychlost a jóga...

Hlava bývá často přeplněná, její plnost a těkání nám bere energii. Proto jógové ásany, dechové techniky a mudry s relaxacemi působí na očišťování těla i mysli. Tímto tréninkem dochází k uvolnění energie, kterou vnímáme jako vitalitu a chuť být.

Při představě praxe jógy se slovo "dynamika" může zdát zavádějící. Nepředstavujme si rychlost. Rychlost cvičení do jógy nepatří. Dynamika je vnímána v rytmu dechu a v rytmu dechu rozvíjení pozic. Až budete cvičit ásany, zkuste se ve své ásanové praxi soustředit na to, jak dýcháte. Dýcháte tak, že provedete pozici a pak si uvědomíte nádech, nebo dýcháte tak, že cítíte nádech, který začíná tvořit pozici a nese vás do ní? Vnímejte, že dech začal dříve, než prováděný pohyb a současně s tím si uvědomte, jaká krása spočívá ve výdechu. Když se zastavíte v pozici, uvědomte si výdech, jako to, co vás uvolňuje v pozici, co vás do ní hlouběji dostává, co vám skýtá prostor pro uvolnění se. Jako bychom se v pozici uvelebili.

"Slovo ásana - v překladu pozice -  může znamenat “pohodlně se usadit”. Slovo ásana v sanskrtu je obsaženo v každém názvu pozice, a tak ve všech pozicích bychom se měli zkoušet „pohodlně usadit”," dodává Václav Krejčík.

Ve čtvrtém dílu jógy pro začátečníky se naučíte mnoho dalších pozic a technik. 

Pozice, které se naučíte:
Trojúhelník
Poloviční trojúhelník
Ryba
Prkno na straně

Techniky, které se naučíte:
Filosofie pozdravu slunci (význam ásan)
Úvodní meditace s pozorností
Závěrečnou klasickou relaxaci
Hástamudry - dechové mudry

Chcete s námi cvičit on-line? Kurz jógy pro začátečníky je zdarma pro předplatitele, nebo je možné zakoupení kurzu. 

-jv-

zdroj fotky: Shutterstock.com

 

 

Objednat předplatné