RX meditace aneb cesta jak meditovat jinak!

10. 09. 2018


Přijdete k lékaři a namísto léků dostanete předpis na meditační režim. Utopie? NE! Možná velmi brzká realita, alespoň na západě...

Představte si, že trpíte chronickou bolestí dolní části zad, ale řešit to léky proti bolesti zkrátka odmítáte. Nicméně, nepohodlí je natolik špatné, že narušuje váš každodenní život. A tak je nevyhnutelné navštívit lékaře. Poté, co vás doktor vyšetří a zkontroluje spolu s vámi historii vašeho zdraví, vás překvapí: Namísto léků totiž dostanete předpis na meditační režim, ke kterému můžete přistupovat prostřednictvím aplikace v telefonu. Aplikace vám poskytne každodenní léčbu specifickými technikami meditace snižujícími bolest, která ulehčí nejen vašemu nepohodlí, ale celkově bude pracovat s vaší myslí.

Tak přesně tohle je budoucnost Headspace Health. Jakýsi náčrt usilující o schválení FDA pro lékařskou aplikaci, která je připravena k tomu, aby změnila roli meditace nejen v americké zdravotní sféře.

A co vlastně pojem „Headspace“ znamená?

Možná znáte Headspace jako jednu z několika wellness aplikací, které již pomáhají lidem nalézt vnitřní klid. Od roku 2010 se společnost Headspace rozrostla na 1 milión placených účastníků – a mnoho dalších se přihlašuje zdarma. Na základě tohoto úspěchu a mnoha vědeckých studií, které potvrzují schopnost meditace léčit vše od závislostí na nikotinu k IBS, zakladatelé společnosti berou svou aplikaci do zdravotnického prostoru.

Nová služba, nazvaná Headspace Health, přizpůsobí meditaci jedinečným podmínkám a individuálním potřebám každého člověka. Společnost doplní do tohoto fondu meditačního výzkumu ještě více údajů a plánuje více než 65 výzkumných studií založených na důkazech, které analyzují účinky meditace na onemocnění od astmatu až po poruchy spánku.

Získání schválení FDA pro aplikace Headspace…

Získání schválení FDA (Food and Drug Administration) bude zahrnovat další klinické studie ve spolupráci s výzkumnými partnery, jako jsou Harvardská univerzita, Carnegie Mellonová a Kaiser Permanente, které pomohou přesně určit, kolik (a jaké typy) meditace jsou nejúčinnější a za jakých podmínek. Pokud se FDA rozhodne licenci udělit, mohli byste se do roku 2020 ocitnout s meditačním předpisem (nemluvě o trochu více místa v lékárničce).

„Během posledních několika let jsme stále více rozšiřovali svůj výzkum,“ říká Jones Bell, vedoucí vědecký pracovník společnosti Headspace. „Vzhledem k slibným výsledkům, které jsme viděli, byl další logický krok investovat do vstupu do zdravotnictví.“ 

Původní aplikace Headspace wellness již po celém světě hlásí 30 miliónů uživatelů, což je o něco méně než 10 procent populace v roce 2018 v USA. Mezitím 16 procent americké populace užívá psychiatrické léky – především antidepresiva – a 103 miliónů dospělých v USA má vysoký krevní tlak. Studie provedené Národním zdravotním ústavem naznačují, že oba tyto potíže, spolu s několika dalšími, mohou být léčeny meditací.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket