Jóga Zprávy 03. 06. 2019 PDF Tisk

Rusko obnovuje jógu ve věznicích

Když se ruská vězeňská služba rozhodla zhruba před rokem nabídnout lekce jógy svým vězňům – a to hlavně proto, aby omezila agresi a nemoci – byl tento návrh považován za vcelku exotický. Jen málokoho napadlo, jakou kontroverzi tento krok nakonec způsobí.

 

Rusko obnovuje jógu ve věznicích

Vše se změnilo v okamžiku, když zástupkyně konzervativních zákonodárců, Yelena Mizulina, napsala dopis generálnímu prokurátorovi s tím, že praxe jógy ve věznicích podporuje vznik homosexuality. Velmi záhy na to pronikl tento dopis do ruského tisku a všechny lekce jógy byly zastaveny.

Nyní se však vězeňská služba rozhodla jógu do věznic vrátit, nehledě na tvrzení, která vyvstala s dopisem Mizulinové. Za vším stojí náměstek vězňů Valry Maximenko. Dle jeho tvrzení se díky pravidelné praxi zlepšilo zdraví vězňů a klesla četnost návštěv u lékaře. Zároveň dodal: „I kdyby jóga zvyšovala počet homosexuálů, nežijeme v zemi, která by ji zakazovala, ale v demokratické společnosti. Každý si tedy může zvolit svou vlastní cestu.“

Po veřejném protestu se také Mizulinová distancovala od zpráv, které chtěly původně tuto praxi zakázat. Dle jejích slov šlo pouze o úmysl předat odborné znalosti, které jí poslal prominentní ortodoxní teolog Alexander Dvorkin, řekla státním zpravodajským agenturám. „Cokoliv, co bylo řečeno nad rámec tohoto tvrzení, byla jen faleš a hysterie,“ dodala.

Teolog Dvorkin v komentářích v The Independent vyjádřil hněv, že obsah „soukromého dopisu“ unikl „nelegálně“. Jeho kritika byla zaměřena na poskytovatele kurzů jógy, „které měly vazby na pseudo-kult“. Homosexuální úhel byl „pouze druhotný dopad celé problematiky“ a neměl „se situací nic společného“.

Paní Mizulina i pan Dvorkin jsou významnými členy ruského konzervativního křídla. 

Yelena Mizulina je synonymem reakčního konzervatismu v Rusku. Nejvíc známou se stala díky přípravě neslavného zákona „anti-homosexuálů“, který zakazoval propagandu netradičních sexuálních vztahů mezi nezletilými. Svou roli ale také hrála kolem mnoha dalších konzervativních zákonů, od zákazu potratu (který nakonec neprošel) až po zavedení zákonu, který zakazoval příslušníkům USA přijímat ruské sirotky. Své ne také řekla značce Apple, když označila iPhone za nástroj sexuálního zneužívání.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com