neděle 3. 11. 2024
Jak vhodně naplánovat sváteční jídlo, abychom zbytečně neřešili kilogramy navíc, nebo abychom cítili dobře?
Rozumné pokrmy pro vánoční čas
Na přípravu bramborového salátu použijte velké množství zeleniny. Místo sterilované použijte raději čerstvou. Pokud chcete mít v bramborovém salátu uzeniny, použijte šunku od kosti. Doporučuji uzeniny nakupovat ve farmářských obchodech, anebo přímo od výrobce. Nejvhodnější je samozřejmě uzeninu úplně vynechat. Vajíčka můžete koupit v bio kvalitě ve stejných obchodech a ještě s vyšším obsahem omega 3 mastných kyselin. Aby byl salát snadněji stravitelný, použijte jogurtovou majonézu, tofunézu nebo část majonézy nahraďte bílým jogurtem. Velmi zajímavých chutí docílíte také použitím čerstvých i sušených zelených bylinek (například, majoránka, estragon, bazalka) místo ochucujících přípravků.
Při přípravě ryby zvolte raději přírodní úpravu, než již tradiční smažení. Kapra (případně lososa, pstruha i jinou rybu) upečte na olivovém oleji, a použijte citrónovou šťávu z čerstvého citrónu. Obložte větším množstvím čerstvé zeleniny. Rybu je možné také ogrilovat.
Takto připravená štědrovečerní večeře je chutnou a zdravou alternativou ke klasické kuchyni a přitom rozdíl téměř nepoznáte.
Ingredience: 150 g brambor, 2 vajíčka natvrdo, lžíce hrášku, 4 ks mrkve, ½ balení tofunézy, 2 kyselé okurky, 1/2 cibule, sůl, pepř
Brambory vařte ve slupce doměkka a poté nakrájejte na kostičky. Připravte si 2 vajíčka natvrdo. Mrkev krátce povařte a spolu s cibulí a okurkou nakrájejte také na kostičky. Vše mírně osolte a opepřete. Na závěr salát spojte tofunézou a dle potřeby dochuťte.
Jak připravit zdravé cukroví?
Čím sladit?
Cukrem? Pravidelný a dlouhodobý přísun cukru ale může posílit touhu po sladké chuti. Navíc neobsahuje žádné pro tělo nezbytné látky. Jedná se o prázdné kalorie. U většiny receptů lze cukr nahradit medem nebo javorovým sirupem.
Stévií? Vhodné sladidlo je stévie sladká. Tropická rostlina pocházející ze Střední a Jižní Ameriky. Je 300x sladší než cukr. Lístky stévie lze používat čerstvé, mražené i sušené.
Součástí většiny receptů na cukroví je hladká pšeničná mouka. Skvělou náhradou je ale i mouka žitná, která je mnohem bohatší na minerální látky, vitamíny a především vlákninu.
Bohužel jsou ale stále častější alergie na lepek, který obsahuje jak žitná, tak pšeničná mouka. Nabízí se proto varianta kukuřičné nebo amarantové mouky, která se hodí při bezlepkové dietě a zároveň je velmi chutná.
Takto upravené sváteční pokrmy mohou zajistit dostatek kvalitních živin pro organismus a člověk se pak necítí špatně jako po smažených pokrmech. Tak dobrou chuť!
Václav Krejčík
Výživový poradce a life kouč Energy Clinic