Rozhovory s osobnostmi 29. 04. 2016 PDF Tisk

Hatha s Markétou Havrlandovou a RawFest

Lahodné rawfood, jóga a vše o zdravém životním stylu: festival RawFest klepe na dveře!

Hatha s Markétou Havrlandovou a RawFest

První červnový víkend se v Praze na Štvanici odehraje akce, která bude potěšením pro všechny vaše smysly. Už třetí ročník festivalu RawFest nabídne bohatou inspiraci ze světa živého jídla a zdravého životního stylu. Kromě ochutnávek nejrůznějších variací raw pokrmů se můžete těšit na setkání s výjimečnými osobnostmi, které vás zasvětí do tajů harmonického života. S topmodelkou a maminkou tří dětí Helenou Houdovou projdete šamanským rituálem. Nejlepší britský raw šéfkuchař Russell James vás naučí připravovat lahodné raw sandwiche. Kulinářské lekce s hvězdami raw gastronomického nebe a zajímavé přednášky si můžete vychutnávat celé dva dny. A nejen to. Pozitivní energii načerpáte při lekcích jógy s Markétou Havrlandovou, zkušenou lektorkou Sivananda Hatha jógy, která vedla lekce v ašrámech v New Yorku, na Bahamách a v New York City Center v Chelsea. Jaká byla Markétina cesta za poznáním, co jí během této cesty inspirovalo a jak se její život proměnil díky józe a rawfood? Zde je její příběh.

 

Markéta Havrlandová: můj raw život s jógou

Jóga a rawfood jsou teď součástí mého života natolik, že si nedovedu představit, jaký člověk bych byla bez nich. Cesta, která mě k nim dovedla, začala spíše jako tápání ve tmě, s pouhým tušením, kam směruje. Krůček po krůčku na této expedici vděčím  nesčetným osobnostem, učitelům a autorům coby zprostředkovatelům mého osobního vývoje.

Na začátku byla touha po zdraví

Od raného věku jsem se zajímala o zdraví. Bylo mi 14 let, když jsem v nějakém časopise objevila zmínku o tom, jak je bezmasá strava dobrá pro zdraví. Slovo vegetarián jsem snad tenkrát viděla poprvé, ale připadalo mi to jako skvělý nápad, také jsem chtěla být zdráva. Ne že bych měla závažné zdravotní problémy, ale byla jsem často nemocná s angínou, chřipkou, několikrát se zánětem močových cest. Trpěla jsem na akné a měla problémy s trávením a zácpami. Pobolívala mě kolena a doktoři se marně snažili dopátrat příčiny. Rozhodla jsem se tedy pro změnu a přestala jíst maso. Samozřejmě mi to kdekdo rozmlouval a tvrdil, že určitě oslábnu a možná i brzy umřu. Přesto jsem se těmito výhrůžkami nenechala odradit. Tohle bylo v roce 1989, těsně po revoluci, v době, kdy se ani v Praze nenašla jediná restaurace s nabídkou bezmasých jídel. Kromě smažáku s bramborem se vegetarián nenajedl. Dobrá zelenina nebyla k dostání, člověk si ji musel sám vypěstovat. Za ovoce jsme měli jablka a hrušky, občas i banány. Ani to mi ale nevadilo, umíněně  jsem několik let přežívala o bramborách, těstovinách a chlebu se sýrem, a to ani nemluvím o zmrzlinových pohárech a jiných sladkostech. Naivně jsem si pochvalovala, jak žiju zdravě.

Jak jsem objevila „Ameriku“

Později, na návštěvě v Kalifornii nastal velký obrat. Nahlédla jsem do jiného světa, jakoby se můj černobílý zrak rozšířil a vybarvil pestrými barvami. Potkala jsem spoustu vegetariánů i vegánů a vůbec progresivních lidi,  kteří se nebáli žít mimo konvence.  Byla jsem okouzlena. Pod vlivem přítele Gea jsem objevila nové zájmy, především prostřednictvím čtení naučných knih věnovaných alternativní medicíně a přilehlým oborům. Jako Alenka v říši divů jsem ve své omezené angličtině vzrušeně louskala  knihy o půstování, rawfoodu, o pšeničných výhonech, o léčbě kysličníkem,  homeopatii, bylinkářství, józe, Ayurvedě, čakrách, meridiánech, Buddhismu, šamanismu a dalších. Najednou jsem nebyla podivín, ale jedna z mnoha těch, kdo hledají odpovědi na zásadní otázku vlastní existence a jejího smyslu. Ne že bych ty odpovědi  v té době našla, ale alespoň jsem dokázala identifikovat tyhle otázky. Rozhodla jsem se v Kalifornii zůstat a tenhle tajemný svět si osvojit.

Ze všech těch knih na mě nejvíce zapůsobila díla Ann Wigmore, zakladatelky Hipokratova Institutu Zdraví (Hippocrates Health Institute) a průkopnice metody přírodního  léčení „živou stravou“ (Living Foods), která zdůrazňuje použití šťávy z pšeničných výhonků jako hlavní detoxikační prostředek. Ústřední teorie nadnesená v její knize poukázala na totální dokonalost a soběstačnost přírody a z toho plynoucí schopnost sebeléčby individuálního organismu. Každý z nás má tuhle vlastnost zakódovanou a postačí odstranit toxiny a dodat přírodní výživu (syrovou stravu), a jakákoliv nemoc nemá šanci. Když jsem to přečetla, bylo to, jako by do mě uhodil blesk. Tato myšlenka, zdánlivě prostá a jednoduchá, byla hluboce ponořená v mojí mysli, najednou vyplavala na hladinu a stala se mi cestou. Zdálo se, že toto tvrzení Anny Wigmore bylo pravdou, která od pradávna bděla uvnitř mé bytosti. Moje tušení se proměnilo v jistotu, že jsem konečně našla to, co jsem tak dlouho hledala: cestu ke zdraví.

Klikatá cesta za sebenaplněním

Nedočkavě jsem se chtěla dopracovat k vytouženému cíli. Pustila jsem se s velkým elánem do detoxu a poté do rawfoodu. Nebála jsem se ničeho: držela jsem sedmi až desetidenní půsty o destilované vodě, prováděla jsem kávové klystýry. Jedla jsem jen syrovou stravu, klíčky, výhonky, zeleninové šťávy, saláty a smoothie se spirulinou. Výsledky byly fantastické. I když jsem rozhodně netrpěla nadváhou, shodila jsem téměř deset kilo, zlepšilo se trávení, vyčistila se pleť. Chřipky a angíny už se neukázaly. Alergie se vytratily. Úplně jsem zapomněla na bolesti v kolenech. Cítila jsem v sobě sílu a energii,  kterou jsem doposud neznala.

Bohužel jsem tuhle životosprávu nedokázala dodržet dlouhodobě. Důvodem byla moje psychika a neustálý zmatek v hlavě. Žonglovala jsem zaměstnání, školy a vztah, a nic z toho mě řádně neuspokojovalo. V práci jsem necítila žádný cíl, či životní poslání. Přepadávaly mě myšlenky, že nemám žádný mimořádný talent. Chyběla mi tvůrčí činnost. Často mě sužovaly deprese.

Změna nastala v roce 1997, kdy jsem poznala Davida Jubba, šamana, autora a učitele, který se stal mým vzorem  a mentorem. Po několik let jsem studovala jeho metody přípravy rawfoodu a brzy jsem tvořila svoje vlastní recepty. Začala jsem prodávat čerstvé raw výrobky na farmářských trzích a také učit kurzy a workshopy, většinou o základech přípravy rawfoodu.
 
Bylo to na jednom výcviku s Jubbem v Oklahomě, kdy jsem poprvé okusila jógu. Moc se mi zalíbila a horlivě jsem ji cvičila, kdykoli se to dalo. Vyzkoušela jsem pravděpodobně všechny styly jógy, v nekonečných lekcích s nesčetnými učiteli, až jednoho dne jsem kápla na to pravé - Sivananda Hatha jógu. Hned po první lekci jsem cítila markantní rozdíl, myslela jsem, že budu levitavat po cestě domů. Vyrovnaná, zároveň jemná i náročná, uklidňující ale také povzbuzující, nadpozemsky lehká a přitom uzemňující, se změkčujícími  i zpevňujícími účinky na tělo a celou osobnost. Taková je Sivananda Hatha jóga. Zahrnuje Pranajamy (dechová cvičení), Ásany a relaxaci. Klade důraz na sjednocení dílčích součástí jedince - těla, mysli i duše - do naprostého souladu a harmonie. Ve svém vrcholu je cvičení Hatha jógy zároveň i meditací.

Než jsem se nadála, octla jsem se v intenzivním měsíčním výcviku pro instruktory Sivananda jógy, kde se ukázalo, že Jóga je daleko širší obor, než se zdálo. Jde o ucelený systém sebepoznání a seberealizace, je to filozofie s pozoruhodným stupněm organizace, je to životní  styl. Byl to pro mě převratný měsíc. Opět jsem se pocítila být na začátku dlouhé cesty, ale už o ní vím, že je nekonečná, že nemá jiného cíle než pokračovat a postupně odbourávat ego a negativní vlastnosti, a ponechat mi jen vlastní esenci, to pravé Já, duši.

Deset let štěstí, dva dny inspirace a souznění

Po deset let cvičím a učím Hatha jógu. Není dne, kdy není se mnou. Cítím, jak mi pomohla a stále pomáhá den za dnem, dodává mi sílu a trpělivost, rozvíjí pevnou vůli a tvůrčí schopnosti, omlazuje celé tělo. Někdy mi přijde, že se po cvičení nadnáším, tak je mi lehko. Jakékoliv bolesti v kloubech či v páteři hned po protáhnutí zmizí. Moje páteř je vzpřímená a pružná, držení těla mám lepší, než když mi bylo dvacet.

Díky józe jsem nalezla vnitřní klid a pocit uspokojení, a doufám, že to samé dokážu přinést i svým studentům. Pokud si najdete cestu na letošní RawFest, ráda se s vámi podělím o svou zkušenost. Budeme mít na to celé dva dny. Připravila jsem pro vás širokou nabídku lekcí a přednášek, které odhalí Hatha jógu v plné její kráse. Těším se na vás!

 

www.rawfest.cz

 

-jd-

 

Objednat předplatné