Rozhovory s osobnostmi 16. 03. 2018 PDF Tisk

Rozhovor s lektorem Iyengar jógy Asafem Hacmonen

Asaf Hacmon, lektor Iyengar jógy ze studia LiveYoga v Amsterdamu, bude jedním z lektorů 7. ročníku jarního Yoga & Dance Spring Festival Ostrava konajícího se ve dnech 12. - 15. dubna 2018 v ikonických prostorách Dolních Vítkovic.

Rozhovor s lektorem Iyengar jógy Asafem Hacmonen

Vzpomeneš si na své první setkání s jógou? Kde a kdy to bylo, s kým a co jsi si odnesl ze své první návštěvy?

Moje první lekce byla s mým duchovním učitelem v roce 1998, když jsem byl mnichem. Jednou večer mi řekl, že druhý den ráno vstanu v pět ráno a budu učit jógu. Bylo to jako návrat domů. Ačkoliv to pro mě bylo zcela nové, cítil jsem, jako by mé tělo ty pozice znalo. Každodenní lekce mi pak změnila směr života.

V čem Ti jóga pomáhá?

Pomáhá mi poznat Sebe sama. Umožňuje mi poznat zákoutí vědomí skrze hranici pocitů. Široká škála pozic mi umožňuje prozkoumávat rozličné vrstvy (fyzickou, energetickou, duševní, emoční a duchovní) a tu fascinující hru mezi nimi.

Jak Tvá praxe vypadá na podložce a mimo podložku?

Na podložce je to stále měnící se prozkoumávání jednotlivých pozic a snaha o rovnováhu mezi pevností těla, plynulostí dechu, zvědavostí mysli a otevřeností srdce. Mimo podložku je to o odevzdanosti a vděku, o nacházení bdělé přítomnosti mysli, která rozpozná nejen život, ale i pozadí vědomí, které umožňuje existenci všeho.

Koho považuješ za své učitele a jak bys je popsal ve dvou větách?

Mezi všemi velkými učiteli, se kterými jsem měl to štěstí se potkat zaujímá dechberoucí místo moje holčička Nina Joy. Každý den, co jsem s ní se učím bezmezné lásce a tomu, jak být plně přítomen. Díky ní vidím svá omezení, své strachy stejně jako moje největší naděje a srdečná přání.

Jaké poselství bys chtěl svým studentům sdělit?

Jste dokonalí, tady a teď. A žádná praxe světa vás nemůže udělat dokonalejšími. Jediné k čemu praxi potřebujeme je nalezení štěstí a poznání toho, že jsme to, co hledáme.

Jak bys popsal své nejbližší studenty?

Krásní, srdeční a stateční.

Co na svých studentech obdivuješ?

Jejich důvěru, zápal a lásku.

Která je tvoje oblíbená asána a která naopak nejméně oblíbená?

Sirsasana (stoj na hlavě) by byla asi moje nejoblíbenější, jak obrací můj svět vzhůru nohama. Nejméně oblíbená, částečně díky nedávnému zranění je Gomukhasana (Pozice kravího obličeje).

Jakou nejzajímavější knihu sis za poslední rok přečetl?

The Hero’s Contemplation (Hrdinovo rozjímání) od Christiana Pisano.

Téma festivalu je “zázrak”. Co pro Tebe znamená zázrak?

Pro mne to znamená vymykání se lineární logice. Je to dělání nebo umožnění něčeho, co nás překvapí. Něčeho nenadálého. Pro mne to má i citový aspekt, radost, záchvat či výbuch lásky, fascinace.

Co bys chtěl lidem na festivalu říct a proč? Co v těchto dnech k Tobě nejvíc promlouvá?

Chtěl bych se podělit o myšlenku zázraku v praxi. Magické hranici mezi úsilím a nenuceností, mezi tím, zkoušet to a tím, býti šťastný s tím, kde jsi. Hranici mezi pevností a plynulostí, prodloužením a zjemněním, čili jakási přítomnost bez námahy.

---

Asaf Hacmon, lektor Iyengar jógy ze studia LiveYoga v Amsterdamu, bude jedním z lektorů 7. ročníku jarního Yoga & Dance Spring Festival Ostrava konajícího se ve dnech 12. - 15. dubna 2018 v ikonických prostorách Dolních Vítkovic.

Čtenáři Jóga Dnes mohou využít 10% slevového kódu při rezervaci jakéhokoliv typu vstupenky uvedením slevového kódu JOGADNES2018. Více informací a vstupenky naleznete na www.jogafestival.cz

Objednat předplatné