Rozhovory s osobnostmi 19. 02. 2016 PDF Tisk

Jai Sugrim na Yoga&Dance Spring Festivalu v Ostravě

Již 8.-10.4. přijedou hvězdy jógy z Česka, Slovenska a USA do Ostravy a společně tak můžete strávit krásný jógový víkend. Máte-li čas, nenechte si ujít ostravský jógový festival. Jako čtenáři JÓGA DNES využijte 10% slevu při včasném zakoupení vstupenky. Zadejte kód: JOGADNES2016. Dnes vám přinášíme rozhovor s hlavní hvězdou festivalu, newyorčanem Jai Sugrim.  

Jai Sugrim na Yoga&Dance Spring Festivalu v Ostravě

Jai, žijete v New Yorku, o kterém se říká, že je novou Indií, pokud jde o vysokou koncentraci jógových studií a učitelů na metr čtvereční. Co byste řekl, že vás odlišuje od ostatních učitelů vinyasa jógy?

Nazývat NYC novou Indií může být trochu nadsazené. New York je velmi rušné místo, kde je na vás vyvíjen velký tlak a se spoustou věcí k rozptýlení, jež odvádějí naši pozornost. Proto potřebujeme jógu! Musíme v tomto šíleném světě zůstat příčetní. Město tak vytváří vynikající učitele, neboť člověk, který se dokáže tomuto tlaku přizpůsobit a dokáže najít cestu jak znovuobnovit svou energii, zatímco žije v takto rušné metropoli, má největší potenciál stát se excelentním učitelem. Máme zde učitele, kteří rozvinuli asánovou praxi z hlediska provádění pozic a tvůrčího sekvencování.
Mí studenti popisují naši společnou praxi jako prožívání vlastní „vnitřní vibrace“. Vždy vycházím ze své osobní zkušenosti a učím jen to, co jsem sám prožil, a nic za tím. To vytváří čisté, hmatatelné vibrace, které motivují studenty, aby v praxi vytrvali. Místo „dharma“ povídaní šetřím čas a dělám 5–15minutovou meditaci na konci každé lekce. Studenti to velmi oceňují, protože jejich cvičení se stává osobnější, hluboce prožitkové a méně teoretické.

V minulosti jste úzce spolupracoval s New York Yankees jako atletický trenér a masér. Dokonce jste si zasloužil prsten World Series Championship. Co vás přimělo změnit směr kariéry a stát se učitelem jógy?

Od útlého věku jsem byl hledačem. Odmala, od nějakých 8 let, jsem měl veliký zájem o náboženství a mystické věci. Vyrůstal jsem s prarodiči, kteří mi četli Bhagavadgítu. Reinkarnace a Osvobození jsou běžné pojmy v indické kultuře. A tak zatímco jsem dospíval do mužství, začal jsem se hlouběji zaobírat svými indickými kořeny a zkoumat filosofii své vlasti. Když zemřel při nehodě na motorce ve věku 23 let můj mladší bratr Anil, udělal jsem si dlouhý výlet do Indie, abych uzdravil své srdce. Bylo mi tehdy 27 let a po této cestě jsem se stal oddaný duchovní cestě, nejprve jako způsobu jak se vyléčit ze své ztráty, později, a s tím jak se prohlubovalo moje chápání, se jóga stala osobním závazkem k Sebepoznání.

Vy jste aštanga cvičitel a cvičíte s Eddie Sternem. Jste také Jivamukti učitelem. Jak se tato dvě cvičení od sebe liší a čím se vzájemně doplňují?

Pro mne tato cvičení nestojí odděleně, ale doplňují se. Věřím, že každý učitel jógy by měl několik let cvičit metodu aštanga jógy. Na praxi, která zůstává den za dnem neměnná, je něco skutečně hluboce odhalujícího. Umožňuje studentovi růst postupně, krok za krokem, pod vedením zkušeného učitele, kde si studenti nikdy neodkousnou více, než mohou strávit.
Myslím, že takovéto oddání se praxi, proces změny a nastávající otevření se prožívánoží milosti je velmi důležité, abychom mohli vnitřně růst. Jivamukti metoda je složena převážně ze cvičení aštanga; Shri K. Pattabhi Jois byl učitelem Sharon Gannon a Davida Lifa. V roce 2009 mi David Life řekl, že 80 procent materiálu z manuálu Jiva TT se skládá z věcí, které se naučil od Shri K. Pattabhi Joise. Miluji, co Sharon a David udělali pro jógu na celém světě, a obdivuji pozitivní dopad jejich práce na životní prostředí. Pohodlně a uvolněně cvičím obě formy jógy. Ony jsou si velmi podobné! Eddie Stern je úžasný učitel, je velkorysý, soucitný a byl tu pro mě během některých nejtěžších chvil mého života. On je příkladem velkého muže konajícího velkou práci ve světě. Naučil jsem se hodně jen tím, že jsem pravidelně v jeho blízkosti.

Jste průvodcem a hvězdou televizní stanice „Yoga Sutra Now“. O čem je tento pořad?

Vytváření a hostování YSN byl silný zážitek. Byl to skvělý dar z vesmíru. Televizní stanice ZLiving mi dala z 90 % tvůrčí kontrolu, takže jsem měl možnost přidat sanskrtský slovník, diskutovat o jóga sútrách a Bhagavadgítě, ukázat spoustu efektivních asistencí, pracovat s mnoha různými typy postav a vést rozhovory se všemi žijícími novodobými učiteli jógy. Dostal jsem  rozhovor od Rodney Yee, Sharon Gannon, David Life, učitelku sánskrtu Manoramu, Carrie Owerko. Šel jsem do toho naplno a naučil se tunu o józe, o komunikaci a získal cenné televizní zkušenosti. Ten program je show, která kombinuje filosofické a fyzické aspekty jógy, zahrnujíc všech 8 stavebních kamenů jógy.

Jivamukti jóga zdůrazňuje nenásilí a veganství. Jste vegan a jaký dopad to má na vaše cvičení?

Jsem vegan, ale v určitých chvílích mohu být flexibilní, aby to nebylo dogmatické. Kombinuji organizování principů makrobiotiky a ajurvédy. Pomáhají mi k dobrému, léčivému a na rostlinné bázi založenému jídlu, které dopomáhá udržovat tělo silné a čisté. To je z 50 % důvod, proč jsem dosáhl provedení mnoha neobvyklých asán, druhá polovina rovnice byl vývoj super konzistentní praxe.

Jak vypadá vaše pravidelné cvičení?

Proplouvám skrze primární a středně pokročilou sérii aštanga jóga metody.

Kdybyste nebyl učitelem jógy, čím byste byl?

Vyrůstal jsem jako herec, studoval u legendárních učitelů, jako byli Thurman E. Scott a Bill Esper v New Yorku. Umím být velkým kašparem a mívám občas praštěný smysl pro humor, takže film, televize, rádio, všechny tyto věci vám umožní oslovit více lidí pozitivním způsobem. Takže bych byl asi divadelním nebo filmovým hercem. Od dětství to byl můj sen.

Jaké tři věci, vedoucí k smysluplnému životu jste se naučil?

Pochopte, že jste v každé chvíli dokonalí a celiství.
Smějte se životu, sobě a té hře, kterou hrajete.
Osvojte si pravidelné cvičení a péči o sebe sama. Uvařte si vlastní jídlo, cvičte, meditujte, jeďte do lázní a dostatečně spěte, ať je tělo a mysl přes den plná energie.

Jakou knihu jste dával ostatním jako dárek nejčastěji?
Alchymista.

Co právě čtete?
Znovu čtu klasiku, Obří kroky (Awaken the Giant Within) od Anthonyho Robbinse.

V dubnu jste hlavní hvězdou na festivalu jógy v Ostravě, České republice. Budou ještě nějaké příležitosti cvičit s vámi v budoucnu v Evropě?


Vrátím se do Evropy 20. června na letní turné, které končí v Rusku, 8. září začínám v Paříži, pokračuji v Barceloně, pak se přesunu na jih Španělska, do Berlína, Turecka a Hamburku, a poté nedaleko Paříže a skončím v Moskvě.

  • Zpracovala a přeložila: Lenka Knag

WWW.JOGAFESTIVAL.CZ

WWW.MUKTIMAN.COM

 

Objednat předplatné