Technika cvičení 12. 09. 2017 PDF Tisk

Rovnováha duše i těla

Často v hodinách slýchám, jak si klienti stěžují na rovnovážné pozice. „Všechno se zlepšuje, ale ta rovnováha…“ nebo „Minule mi to už šlo, ale dnes stále padám…“. Poznáváte se? Aby ne!

Rovnováha duše i těla

Všichni jsme na tom stejně. Nejde totiž pouze o to, že provedeme pozici technicky správně. Záleží také na tom, v jakém jsme rozpoložení. Můžeme se cítit unaveně, myšlenky nám utíkají k poslednímu rozhovoru se šéfem, zkrátka nedokážeme se v daný okamžik koncentrovat tak, jak bychom měli, a to tyto ásany neodpouštějí.

Balanční pozice nám pomáhají rozvíjet a zachovat si fyzickou i duševní rovnováhu a ta je silně ovlivněna duševním stavem každého jedince. Avšak když budete učit tělo rovnováze, můžete se zároveň naučit, jak zklidnit mysl i své emoce. Zastavte svůj pohled na jednom pevném bodě, zpevněte centrum těla a vědomě se soustřeďte jen na svůj dech…

Strom (vrkšásana)

…. v duchu si představte jediný nádherný strom, kořeny srostlý se zemí a rostoucí vzhůru vstříc slunci, koruna stromu je ohebná, přizpůsobuje se větru, ale pevné kořeny ho spolehlivě a pevně drží na místě…

  1. Zaujměte základní pozici hory. Zkontrolujte si, že váha vašeho těla je rovnoměrně rozložená mezi chodidly.
  2. Přeneste váhu těla na levé chodidlo. Zvedněte pravé koleno k hrudníku, uchopte ho a přitáhněte k sobě. Pocítíte, jak se spodní (bederní) část zad natahuje a břišní svaly povolují.
  3. Pravé chodidlo položte na vnitřní stranu levého stehna nebo lýtka (ne na koleno!). Pravé koleno má být ideálně pokrčené v pravém úhlu. Umístěte ruce spojené dlaněmi před hrudník. Snažte se rozšířit plochu zadní strany těla. Nekrčte levé koleno. Dívejte se na pevný bod přímo před sebou a pravidelně dýchejte. Opakujte i na druhé noze.

Cítíte-li pohodlí a rovnováhu v posledním kroku zkuste závěrečnou podobu pozice. Protáhněte ruce nad hlavu, krk a ramena jsou uvolněná, můžete spojit dlaně nebo nechat paže otevřené. V této poloze setrvejte po dobu několika nádechů. Ujistěte se, že nestojíte strnule. Uvolněte veškeré napětí z chodidel, ramenou, jazyka i obličeje. Během výdrže si srovnáváme a protahujeme páteř, zpevňujeme kotník a koleno (a vůbec celou stojnou nohu), ale největší benefit je pro naši psychiku.

Orel (garudásana)

…tak jako orel obraťte svou pozornost do sebe, zaměřte se na energii v ádžňa čakře, která leží nad očima ve středu vašeho čela. Orel symbolizuje vítězství duše nad intelektem. Když v této pozici naleznete rovnováhu, můžete se dívat skrz třetí oko a přivést svou skutečnou podstatu do centra pozornosti…

  1. Postavte se s chodidly nepatrně od sebe. Během nádechu zvedněte paže do výše ramen, jako byste roztáhli křídla.
  2. Při výdechu pokrčte kolena, aniž byste zvedali paty z podlahy. Dejte levou nohu přes pravou, a jestli se vám podaří, zaklesněte se levým chodidlem za pravé lýtko. Nohy nechte pokrčené a oba boky držte ve stejné výši. Potřebujete-li, můžete se špičkou opřít o podložku (nebo o kvádr).
  3. Během výdechu překřižte pravou paží levou, dlaně směřují vzhůru. Pokrčte lokty a spojte ruce tak, že levou rukou uchopíte pravý palec, případně spojíte dlaně. Zvedněte lokty vzhůru, ramena tlačte dolů. Pravidelně dýchejte, abyste mohli prostor mezi rameny rozšířit. Zavřete oči a soustřeďte se na ádžňa čakru. Počítejte s tím, že vám může jít pozice na jednu stranu lépe, nenechte se odradit a zkřížení paží a nohou vystřídejte.

Pozicí orla protahujete všech 14 velkých kloubů lidského těla. To znamená klouby ramenní, lopatkové, loketní, zápěstní, kyčelní, kolenní a kotníkové. Posilují se svaly dolní části těla a z horní části působí na šikmý sval zádový, trapézové svaly a deltové svaly. Při pohybu dolů, jakoby do podřepu, jsou stimulovány reprodukční orgány, ledviny a u mužů také prostata. Pozice vyžaduje sílu v kolenou. V případě, že trpíte jejich poraněním a při výdrži v nich pociťujete bolest, provádějte pouze polohu paží.

 

Objednat předplatné