Jóga Zprávy 26. 11. 2020 PDF Tisk

Rovnováha díky dechu!

Pravidelná praxe pránájámy pomáhá udržet stres na uzdě. Nejedná se o pouhou frázi, sami dobře víte, že když se člověk dostane do stresu, zrychlí se mu dech a tím se celá situace ještě zhorší. Dech nám ale může pomoci mysl i tělo uklidnit, pokud se ho naučíme nejen správně vnímat, ale také používat.

Rovnováha díky dechu!

Jóga není jen o správném držení těla, ale také o schopnosti ovládat své dýchání, aby se tělo zbavilo okamžitých i dlouhodobých problémů. Říká se také, že správně zvolená technika dechu pomůže vyvážit tři dóši neboli tři druhy energie – vátu, pittu a kaphu. Jakákoli nerovnováha v těchto dóšách vede totiž často ke zdravotním problémům. Z tohoto důvodu je nesmírně důležité soustředit se na dýchání a dýchat pomalu a zhluboka.

Dýchacím technikám se věnuje například indická herečka Gauri Pradhan, kterou lze sledovat při praktikování „anulom vilom“, což je typ pránájámy neboli cvičení jógy s hlubokým dýcháním. Tato prastará praxe, která se také nazývá alternativní dýchání nosní dírkou, pomáhá zmírnit stres a úzkost.

A kdy je nejlepší čas pro toto cvičení?
Záleží na vás. Říká se, že pokud to bude první technika, kterou budete po ránu praktikovat, pomůže vám zvýšit energii na celý den. Říká se ale také, že napomáhá lepšímu a hlubšímu spánku, když se cvičí před spaním. Vyvarujte se však praktikování tohoto cvičení těsně po jídle, ideální čas je až čtyři hodiny poté, co něco zkonzumujete.

Existují různé výzkumné studie, včetně studie z roku 2013 publikované v Mezinárodním žurnálu o výzkumu v ájurvédě a farmacii, která ukázala, jak může pravidelná praxe této dechové techniky pomoci snížit systolický krevní tlak a celkově pomoci člověku cítit se lépe.

Sami odborníci na jógu poukazují na některé výhody.

* Považuje se za efektivní při řešení respiračních problémů, jako je astma a alergie.

* Pomáhá uvolňovat nervový systém a zmírňovat stres a úzkost.

* Rovněž se považuje za efektivní postup při rozvíjení trpělivosti a soustředění.

* Předpokládá se, že zlepšuje funkci mozku i kardiovaskulární zdraví. Podle studie Národního centra pro biotechnologické informace (NCBI) z roku 2012 byly u normálních zdravých jedinců pozorovány příznivé účinky krátkodobé (15 dnů) pravidelné pránájámy a meditační praxe na kardiovaskulární funkce bez ohledu na věk, pohlaví a BMI.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné