Životní styl 19. 01. 2014 PDF Tisk

Rodina, pomocník změny životního stylu

Fungování člověka v symbióze se zázemím je předpladem ke změně životního stylu. Pokud člověk žije v rodině, rodina je pomocníkem životního stylu.

Rodina, pomocník změny životního stylu

ŽIVOTNÍ STYL je podle odborné definice individuální souhrn postojů, hodnot a dovedností odrážejících se v činnosti člověka. Také zahrnuje výživu, tělěsný pohyb, organizaci času, zájmy, záliby a síť mezilidských vztahů, ve kterých hraje rodina hlavní roli.

Jste-li skutečně vnitřně přesvědčeni, že pro vlastní spokojenost musíte změnit svůj životní styl je lhostejné jaká skutečnost nebo pocit Vás k Vašemu rozhodnutí přivedl, špatný zdravotní stav, nespokojenost s tělesnou schránkou, kilogramy navíc nebo prostá touha po změně. Důležité je být si vědom a trvat na tom, aby změna byla postupně a natrvalo implantována do Vašeho běžného, každodenního života.  Například potřebujete zhubnout? Upravíte stravu, budete více času věnovat pohybu a to vše již „navždy“. Týká se to Vašeho budoucího života ve všech jeho rovinách, ne pouze vaší lednice nebo spíže. Abyste byli schopni takové změny, potřebujete zavádět nové zvyklosti postupně s rozvahou a dále potřebujete morální podporu. V dnešní době se mnoha lidem osvědčilo například hubnutí po internetu, absolvování různých kurzů a třeba individuální tréninky. Nejpodstatnější a nejtrvalejší morální podporou by měla být každému z nás RODINA.

Vaše rodina by měla být seznámena s Vaší novou cestou za harmonií těla a ducha. Nejen proto, že změna ke spokojenějšímu životu s sebou nese větší pozitivitu i pro okolí, ale hlavně proto, aby Vás dokázali podpořit nebo se k Vašemu rozhodnutí dokonce přidali. Z teorie víme, že RODINA je společenská skupina spojená nejen manželstvím a pokrevními vztahy, ale zejména odpovědností a vzájemnou pomocí. Důležité je příznivé emocionální klima, ve kterém dochází ke stálému vyrovnávání vztahů uvnitř rodiny v souladu s životním cyklem jejích členů. Mě-li byste zvážit, který člen rodiny je pro Vás skutečným partnerem na nově zvolené cestě. Záleží zejména na faktu jakou  v rodině zastáváte roli. Měnit životní styl může matka, otec, dcera, syn i prarodiče. Pro každého bude cesta dlouhá a náročná. Proto je důležité pochopení, podpora a ochota ze strany blízkých přistoupit na některé změny s Vámi. Například, jste-li matkou a manželkou musíte nakupovat, vařit a vůbec zajišťovat rodině servis kolem stravování. Máte proto jedinečnou šanci být pánem situace, řídit stravovací návyky všech členů rodiny. Postupně, nenásilně budete zařazovat do jídelníčku hodnotnou stravu, menší množství, apod.

Začínáte-li s pohybovými aktivitami, nesportujte sami. Skvělým pomocníkem Vám bude kvalitní „spoluhráč“. Může být vnukovi podporou děda, který celý život sportuje, nebo se prostě jen rozhodne Vás podporovat a sledovat Vaše snažení.  Vyberte sportovní činnost nebo fitness centrum, kam budete chodit třeba celá rodina. Nejen, že budete plnit svá předsevzetí, ale zároveň Vás bude těšit společně strávený čas. Dnešní doba nabízí mnoho aktivit, kde můžete mít s sebou i své děti. V letních měsících provozujte sporty v přírodě. Choďte na procházky nebo po horách, jezděte na kole nebo na bruslích, choďte na tenis, na golf, plavat a mnoho dalších činností lze zde vypsat. V zimním období se také dá trávit čas procházkami a provozováním zimních sportů. Pro mnohé z nás je to však časově náročné a tak zvolte variantu kvalitní a dobře vybavené wellneess centrum. Vše jsou to doporučení pro ty z Vás, kteří se skutečně rozhodli pro ZMĚNU, Ti kteří ještě váhají najdou jistě mnoho výmluv proč nemohou většinu doporučení přijmout!!! A proto: „Největší podporu a pomoc Vám poskytne chápající rodina.“

Výchozí podmínky jsou pro každého z nás velmi odlišné. Sociokulturní prostředí udává náš vnitřní řád a je velmi náročné jej změnit. Proto je dobré začínat postupně a u všech, kteří jsou nakloněni Vašemu počínání. Pokud byste změnili vše rychle a radikálně, je téměř jisté, že dlouho nevydržíte a selžete... Každé selhání pak podrývá Vaše přesvědčení, až budete opět na začátku.. Chcete-li být úspěšní v zavádění nového životního stylu, raďte se s odborníky a navštěvujte kvalitní wellness centra *společně s partnerem, s rodičem, s dcerou.... Budete-li mít v rámci rodiny alespoň jednoho spojence, vše bude snažší a přirozenější.

Rada na závěr: Přítel/kyně, kteří již se změnou svého životního stylu u sebe úspěšně začali a mají zkušenosti, Vám také mohou být dobrým partnerem ke stolu i při návštěvě wellness centra.

 

*Wellness z angl., názor, že plného života lze dosáhnout pouze vytvořením harmonie těla a duše prostřednictvím pevného životního stylu; ten je založen na péči o duši vězící ve stálé sebereflexi a péči o tělo, kt. se uskutečňuje dodržováním osobní diety, cvičením, masážemi, koupelemi, saunováním a péčí o pokožku celého těla.

 

Použitá literatura:

Hartl, P., Hartlová, H.:Psychologický slovník. Praha, Portál 2000.

 

Znáte z archívu Get in Balance

 

Téma: Rodina jako pomocník ve změně životního stylu

Mgr. Martina Barchánková

zdroj titulní foto: Samphotostock.cz

 

 

Objednat předplatné