pondělí 16. 9. 2024
K jaru neodmyslitelně patří mnoho rituálů a zvyků. Jaro je ale i odlehčení, pomyslná tlustá čára za zimou a vítání nových začátků...
Poslové jara
Blížící se jaro poznáme podle nezaměnitelného nadšeného zpěvu ptáků, který se každé ráno začíná rozléhat široko daleko. Na zahradách a loukách se jako první objevují sněženky, o malou chvíli později je doprovází vzácnější bledule. Květy obou rostlinek jsou krásné především svou jednoduchostí a čistotou. Záhy se jako třetí posel jara naší flóry objevují šafrány, ty jsou však nejvzácnější, je jich jako „šafránu“ a ve volné přírodě rostou jen poskrovnu. Naštěstí jsou k vidění na zahradách, kde jejich fialovo-oranžové květy často tvoří celé nádherné koberce.
Jarní zvyky našich předků
Mezi typicky jarní obřad našich předků patří vynášení Smrti (Morany, Mořeny, Mařeny, Smrtky…). Její jméno je pravděpodobně odvozeno od slovního kořene mar-, mor- neboli „smrt“. Tato figurína nepředstavovala nic jiného než zimu, jejíhož konce se lidé (stejně jako my v současnosti) nemohli dočkat a tuto tradici dodržují v rámci jarních oslav některé vesnice i dnes.
Velký význam se připisoval rituálnímu očišťování. Lidé časně ráno vstali a omývali se rosou nebo vodou z potoka. Věřili, že se jim tak vyhnou všechny nevyléčitelné choroby. Největší ozdravný účinek prý měla voda z místa soutoku několika pramenů, voda měla být nabrána ještě za tmy a celý rituál musel probíhat v naprosté tichosti.
Kvetoucí větvičky jívy – kočičky patřily odpradávna k jakýmsi jarním obřadům, které byly trnem v oku církvi. Aby s nimi lidé „nečarovali“ doma, povolila církev donést tyto větvičky do kostela, kde byly kropeny svěcenou vodou. O Bílé sobotě se zapichovaly na okraj pole (nebo záhonů na zahradách), aby je ochraňovaly a zajišťovaly dobrou úrodu. Pro tento den také platilo, že se nesmělo pracovat s půdou, jinak by byla úroda ohrožena. Větvičky jívy – kočičky si stále řežeme do vázy a jsou dodnes oblíbenou součástí velikonoční výzdoby.
Podle církevního kalendáře se má čtyřicet dní po ukončení masopustů až do Velikonoc držet půst. Dodržuje se od tzv. Popeleční středy po Bílou sobotu, jež je posledním dnem postní doby. V minulosti byla tato postní praxe poměrně náročná. Nejedlo se maso, ryby, vejce, mléčné produkty, bylo zvykem jíst jednou denně a platila i úplná abstinence. Účelem půstu bylo a stále je soustředění se věřícího na největší křesťanské svátky roku – Velikonoce. Půst se však netýkal pouze zdržení se jídla a alkoholu, měl také zahrnovat dobré skutky, probouzet větší citlivost vůči ostatním a pracovat na zlepšení života jednotlivce.
Nové začátky
Jarní příroda už svou podstatou evokuje nové začátky, a tak není náhoda, že na jaře si lidé začínají opět dávat nová předsevzetí, kterými chtějí něco ve svém životě změnit. Často, jde jen o „oprášení“ předsevzetí z ledna, ale proč ne, je správné se nevzdávat. Navíc na jaře je o mnoho vyšší šance na úspěch. Sluníčko nás nabíjí novou energií, máme větší chuť cvičit, učit se novým věcem, opět se otvírají farmářské trhy, kde si můžeme koupit čerstvou zeleninu a zařadit ji do svého jídelníčku. Ráno se dříve rozednívá, lépe se nám vstává, a tak se i snáze donutíme k pohybu. Začít den jógou nebo lehkým během na čerstvém vzduchu se stane jednodušší a přinese nám spoustu energie do celého dne.
Jarní detox
Ať již dodržujeme čtyřicetidenní půst před Velikonocemi, nebo si předepisujeme vlastní jarní očistu, děláme to vždy s vědomím, že pomáháme svému zdraví. Půst má tělo odlehčit od škodlivin a nastartovat k nové aktivitě. Musíme však dodržovat určitá pravidla a vyvarovat se řadě omylů. Především půst není hladovka. Úplný půst lze bez lékařského dohledu držet jen 24, maximálně 36 hodin (včetně spánku). Důležitý je dostatek tekutin. Detoxikace probíhá především vylučovacím systémem, proto je v těchto dnech nezanedbatelná konzumace vlákniny, která obsah našich střev čistí a pomáhá nám s přirozeným vylučováním. Zařaďte tedy ovoce a zeleninu, nejlépe upravenou ve formě smoothie. Na rozdíl od odšťavených plodů si takto připravený nápoj zachovává důležitou vlákninu. Zkuste nejprve konzumovat jen zeleninové a ovocné šťávy, pak přidejte cereálie, později bílé rybí maso. Pamatujte, že půst není vhodný pro každého. Uškodit může diabetikům, lidem s kolísavým tlakem i nemocemi trávicího traktu. Tyto dny je potřeba i správně načasovat. Jestliže vás čeká důležitá zkouška, zažíváte stres v práci, máte před sebou aktivní dovolenou nebo se chystáte na výjezdní zasedání s kolegy, je lepší s očistou počkat do doby, kdy se budete moci naladit na klidnější notu. Další chybou, v tomto případě nás žen, je zahájit kůru pár dní před očekávanou menstruací. V tomto období se obvykle dostavuje zvýšená chuť na jídlo, a tak by váš pokus mohl lehce skončit nezdarem. Naopak vhodným dnem pro zahájení detoxikace je právě první den cyklu.
Úklid v hlavě
Na jaře se vždy všude smejčilo, z chalup se čerstvými proutky vymetala „zima“, peřiny se daly již vyvěsit venku na čerstvém vzduchu. I dnes nás první sluneční paprsky donutí umýt okna, ale o tom mluvit nechci. Pokud na jaře čistíme své domy i těla, nesmíme zapomínat na svou mysl. Vyžeňte z hlavy všechny negativní myšlenky. Pokuste se na pár dní vyhnout všem zbytečným informacím, které se na nás valí ze všech stran. Ignorujte sociální sítě, informativní e-maily a reklamní sdělení všeho druhu. Vypněte si alespoň na víkend mobilní telefon nebo odjeďte někam, kde ještě nemají signál a věnujte tento čas jen sobě. Meditujte, relaxujte, zpomalte.
Láska
Byl pozdní večer, první máj, večerní máj, byl lásky čas… Nejen první máj, ale celé jaro je lásky čas. Příroda, to jsou jedny velké námluvy, v parcích přibývají milenci držící se za ruce, na procházky vyrazili rodiče s dětmi, objevují se důchodci tvořící skupinky na lavičkách, zkrátka nikdo nechce být sám, ani ti největší bručouni, kteří to možná tvrdí, ale věřit se jim nedá. Hýčkejme si lásku ve všech podobách, lásku k partnerovi, dětem, rodičům, i lásku sami k sobě, usmívejme se na lidi kolem sebe, předávejme jim kousek své pozitivní energie, buďme šťastní. Namasté!
„Existují pouze dva dny, kdy nemůžeme udělat vůbec nic. Jedním je včerejšek a druhým je zítřek. Proto je dnešek tím správným dnem, kdy má člověk milovat, konat a žít.“ Dalajláma, 1935