BLESKOVĚ
Spolupracujeme 10. 03. 2020 PDF Tisk

Revoluce jednoho stébla slámy

Co můžeme přestat dělat ještě dnes? Kniha o zemědělství, která není jenom o zemědělství. Celosvětový bestseller, přeložený do 20 jazyků je manifestem nebojování proti přírodě a inspirací k jednání, které nenarušuje přirozený chod věcí...

Revoluce jednoho stébla slámy

Ať jste partyzánský zahradník nebo vlastník užitkové zahrady, který se věnuje pomalému jídlu, nebo jen chcete zdravěji žít, něco zde najdete – možná vás to dokonce posune k tomu, abyste revoluci začali sami.

Poutavost, jasnost a bystrost Fukuokových myšlenek vedla k tomu, že se kniha ovlivnila množství nejrůznějších lidí: farmářů, zahradníků, ekologických aktivistů, biozemědělců, příznivců slow food, lidí studujících východní nauky a dalších, kteří cítí, že právě naše vzdalování se přírodě má za následek vznik neřešitelných problémů. Z přečtení této knihy může čerpat inspiraci a nadhled i člověk, který (zatím) farmařit vůbec nehodlá. Nenechte se zpočátku odradit rýží a obilím.

Kniha by se dala nazvat i Zen a umění hospodařit nebo Zelená knížečka, manifest Masanobuy Fukuoky o hospodaření, jídle a hranicích lidského poznání představuje radikální výzvu globálním systémům, na které ohledně našeho jídla spoléháme. Současně jde o duchovní paměti člověka, jehož inovativní systém obdělávání země odráží hlubokou víru v celistvost a rovnováhu přírodního světa. Jak Wendell Berry píše ve své předmluvě, kniha „je pro nás cenná, protože je současně praktická a filosofická. Je to inspirující zásadní kniha o zemědělství, protože není jenom o zemědělství“.

Jako kvalifikovaný vědec Fukuoka odmítl jak moderní agropodniky, tak staleté zemědělské tradice. V průběhu dalších desetiletí zdokonalil svou techniku „nicnedělání“: zdravý selský rozum, udržitelné praktiky, které de facto odstraňují využití pesticidů, hnojiv, orby a, což je možná nejdůležitější, zbytečné úsilí.

Zelená knížečka o hospodaření, jídle a hranicích lidského poznání představuje radikální výzvu globálním systémům, na které ohledně našeho jídla spoléháme.

Originální dílo Revoluce jednoho stébla slámy japonského farmáře Masanobuy Fukuoky představuje nakladatelství Alferia, součást Nakladatelského domu Grada. Čtenáře seznamuje s přirozeným způsobem uvažování postaveném na zdravém selském rozumu a udržitelných praktikách. Díky tomu je možné de facto plně zamezit využití pesticidů, hnojiv, orby a, což je možná nejdůležitější, zbytečnému úsilí.

224 stran, formát 120 x 165, brožovaná vazba, 249 Kč

O Autorovi:

MASANOMU FUKUOKA  (1913–2008) byl japonský zemědělec a filosof, propagátor přírodního farmaření. Jeho neinvazivní přístup měl vliv na formování permakultury a organického zemědělství, jak je známe z 20. století. Jeho metoda je založená na myšlence nekonání, přesněji přílišného neintervenování. Základních pět principů tvoří: neorání, nehnojení, nepoužívání pesticidů a herbicidů, nepletí a neprořezávání. S tímto přístupem plodila jeho pole pro mnohé překvapivé množství výnosů. Kniha Revoluce jednoho stébla je manifestem této metody. V roce 1998 na Filipínách přijal cenu Ramona Magsaysayi, která je pokládána za asijskou obdobu Nobelovy ceny.

Objednat předplatné