Restorativní jóga 09. 01. 2017 PDF Tisk

Restorativní jóga

Restorativní jóga vychází z metody rozvinuté B. K. S. Iyengarem, který patří mezi největší mistry jógy tohoto století. Mnoho pozic je podobných běžným jógovým ásanám, ale jejich provádění je pomalejší, setrvává se v nich i několik minut a využívá se podpory pomůcek, aby se tělo i mysl cítilo pohodlně.

Restorativní jóga

Restorativní jóga vychází z anglického slova restore, které znamená obnovit, ozdravit, či znovu nastolit rovnováhu. Je to druh jógy, který se využívá pro dosažení fyzického, mentálního i emočního uvolnění. Používají se pomůcky, které podporují udržení rovnováhy, a zároveň stimulují a uvolňují tělo. Některé restorativní pozice jsou prospěšné pro celé tělo, zatímco jiné působí na specifickou oblast těla, jako např. srdce a plíce nebo bedra.

Restorativní jóga vychází z metody rozvinuté B. K. S. Iyengarem, který patří mezi největší mistry jógy tohoto století. B. K. S. Iyengar vedl své studenty k použití pomůcek pro dosažení správné pozice, a dosažení určitých účinků na tělo i mysl pomocí specifického podložení těla, a jeho učení se stalo známé jako Iyengar yoga. Později restorativní jógu zpopularizovala i jedna z Iyengarových dlouholetých studentek Judith Hanson Lasater, PhD. Judith říká: „Dost v životě pracujeme a i když spíme, sotva si někdy uděláme čas na uvolnění. Restorativní jóga nám pomáhá naučit se relaxovat a hluboce a plně se uvolnit.“

Restorativní jóga působí na ozdravení těla i mysli. Zvláště může pomoci v období, kdy potřebujeme omezit stres a únavu, které jsou důsledkem našeho rychlého či napjatého způsobu života. Také nám může pomoci při rekonvalescenci po nemoci, zranění, nebo dokonce překonat slabší emoční depresi a úzkosti, které jsou způsobené traumatickými událostmi, jako jsou rozvod, ztráta zaměstnání nebo smrt blízkého milovaného člověka.

Restorativní jóga umí aktivovat parasympatický nervový systém (parasympatikus), který neovládáme vůlí a který udržuje automatické funkce orgánů či cév, např. zpomaluje srdeční činnost, zvyšuje činnost zažívacího ústrojí, zvyšuje pohyblivost trávicí trubice, ovlivňuje dýchací proces. Tento systém je kontrolován oblastí mozku zvanou hypotalamus, který dostává informaci o jakýchkoliv odchylkách, např. o chemickém složení vnitřního prostředí, a zajišťuje, aby autonomní systém zařídil úpravy těchto odchylek.  Běžný nervový systém ovládaný vůlí si odpočine, a svaly a nervy se mohou více uvolit. Pravidelná praxe restorativní jógy posílí naše tělo a budeme odolnější nemocem spojených se stresem.

Mnoho pozic je podobných běžným jógovým ásanám, ale jejich provádění je pomalejší, setrvává se v nich i několik minut a využívá se podpory pomůcek, aby se tělo i mysl cítilo pohodlně. Použití pomůcek má svá pravidla a principy, tedy není jedno, jak je tělo podepřeno, a lektor většinou hledá dosažení určitého tvaru těla v ásaně, aby mělo podložení prospěšný účinek. Praxe restorativní jógy je také vhodná například v období menstruace, kdy si tělo potřebuje odpočinout, a není dobré jej zatěžovat aktivní silovou činností.

Restorativní jógu není vhodné praktikovat např. při silné apatii, nečinnosti, lenosti či hluboké depresi, jelikož může tento stav ještě prohloubit. V tomto případě je vhodná více aktivnější praxe jógy, aby se podpořil aktivní princip v nás, nicméně opět záleží na konkrétním stavu člověka.

 

Restorativní jóga na Jóga VIRTUAL:

Pro všechny předplatitele je videotéka Jóga Virtual ZDARMA.

3měsíční, půlroční nebo roční předplatné videí si můžete objednat ZDE.

 

Objednat předplatné