Psyché&Duše 23. 01. 2021 PDF Tisk

Respektujme svůj cyklus

Také se vám stává, že slyšíte své kamarádky, kolegyně, sestru nebo dceru říkat, že jim zrovna začaly jejich dny, takže je čeká pár dní plných ukrutné bolesti a přemáhání se?

Respektujme svůj cyklus

Před nedávnem jsem v TV narazila na reklamu na menstruační tampony, kde hlavním sloganem byla věta: „Buďte aktivní, i když máte své dny!“ Nikdy předtím jsem se nad tím nepozastavila, ale teď mě ta věta doslova rozezlila. Co když vůbec nechci být aktivní, když mám menstruaci? Co když chci prostě jen poslouchat svoje tělo a naopak být tak pomalá, jak jen to jde?

Menstruace je obecně věc společensky nepřijatelná, špinavá… snažíme se ji co nejvíce skrývat. Možná ale klíčem k tomu, jak ji zvládnout bez bolesti a křečí, je ji prostě jen přijmout. Respektovat svůj cyklus a svoje tělo.

Pro mnohé ženy to nemusí být zrovna jednoduché. Naše proměnlivost je považována spíše za nevýhodu, handicap. Jsme ale schopné tyto předsudky zvrátit a proměnit naši cykličnost ve výhodu? Pokud my samy budeme vědět, v jaké fázi svého cyklu se zrovna nacházíme, možná budeme zvládat více věcí, než si dokážeme nyní představit. Během měsíce totiž každá žena prochází 4 různými fázemi hormonálních proměn. Každá fáze má za následek odlišné fyzické, duševní i emoční naladění. Spousta věcí se mění na měsíční bázi – pocity, chuť k jídlu i k milování, únava, potřeba být s lidmi nebo naopak o samotě, plánovat, začínat nebo dokončovat aktivity.

Trik je v tom, že když se naučíte vnímat svoje tělo a proměny během měsíce, můžete využívat zesílených schopností a silných stránek v dané fázi ke svému prospěchu. Můžete si lépe naplánovat aktivity i odpočinek. A o jaké fáze se vlastně jedná?

Dynamická fáze – přichází po skončení menstruace, jste akční a výkonná, pálí vám to, myslíte jasně a racionálně, jste schopna přijímat výzvy, ráda se pohybujete ve společnosti lidí, nic není problém

Ovulační fáze – cítíte se sexy, máte větší chuť na sex, hned tak vás něco nerozhází, jste vyrovnaná, pečujete s chutí o sebe i o druhé, baví vás se krášlit a zdobit, užíváte si života, nemyslíte na starosti a práci

Premenstruační fáze – klesá vaše energie a zvyšuje se únava, snižuje se sebedůvěra, více se uzavíráte do sebe, věci kolem sebe vidíte pesimisticky, máte ale chuť tvořit, jste kreativní, potřebujete dokončovat věci

Menstruační fáze – nemáte vůbec energii, nechce se vám nic řešit, potřebujete být sama, ne mezi lidmi, potřebujete odpočívat a hodně spát, na vašem maximu je intuice, dokážete vidět do podstaty věcí

Pokud sama porozumíte těmto 4 fázím vašeho cyklu, můžete lépe komunikovat se svým okolím. Tato proměnlivost může vlastně obohatit váš život. Lépe tím zjistíte, kdy je ten pravý čas pro vykonávání některých věcí nebo naopak – pro nicnedělání. Své okolí – partnera, rodinu, přátele, nebo třeba i šéfa – můžete předem připravit na to, že se zrovna nacházíte ve fázi, kdy opravdu potřebujete více odpočívat, a nejspíš ten deadline budete muset posunout o pár dní.

Respektujte čas, kdy vaše tělo potřebuje prostě zabalit do teplé deky, vypít hrnek horkého kakaa, k tomu ukousávat celou tabulku čokolády a ronit slzy u romantického filmu. Pokud začnete respektovat, že je vaše tělo unavenější a citlivější, třeba vás přestane i tak strašně bolet.

TIP
Vyzkoušejte velice jemné a klidné cvičení, vhodné a příjemné při bolestivé menstruaci na Jóga Virtual! Je účinné také jako její prevence. Je zaměřené na uvolnění v oblasti kyčlí, spodní části zad a celé pánve.

  • autorka: Blanka Smrčinová
  • @blankasmrcinova
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné