BLESKOVĚ
Den jógy 23. 06. 2022 PDF Tisk

Reportáž z Bikram Yoga Prague na Letné – Den Jógy 21.6.2022

Bylo krásné, slunečné a velmi příjemné odpoledne letního slunovratu, svatojánské noci a Mezinárodního dne jógy v jednom… den jako stvořený pro to, co máme rádi… pro jógu a pro přátele. Až se mě chtělo zpívat… “Jen pro ten dnešní den, stojí za to žít!”  A jak jinak oslavit Den jógy, že?

Reportáž z Bikram Yoga Prague na Letné – Den Jógy 21.6.2022

V Praze je mnoho tzv. Signature places, míst, na které nezapomenete, a na Letné pod Kyvadlem je právě jedno z nich. Možná díky své velkoleposti nebo výhledu na Prahu… kdo ví… ale dost možná také díky tomu, s kým se tam potkáme.

Ženy, muži a děti… celkem asi 80 nadšenců jógy …. všichni jsme se převlékli do pohodlných jóga oblečků a sešli se pod Kyvadlem. Rozložili jsme podložky a na pomyslné pódium nastoupila Tereza Bonnet Šenková, kterou všichni přezdívají Queen T … prostě naše královna Bikram Jógy. Pod její taktovkou se rozezněla skladba, které říkáme Základní Bikram Jóga Série. A už to jelo… rozdýchat, stojné pozice, předklony, záklony, twisty, savasana… venku v tom nádherném počasí, s pohledem na modrou oblohu a s výhledem na majestátnou Prahu, nám všem bylo nádherně. Společná energie byla neskutečná a někteří kolemjdoucí se k nám dokonce přidávali.

Bikram jogíni normálně cvičí v sále vyhřátém na 42’C. Základní Bikram Jóga Série, kterou jsme si pod Kyvadlem společně zacvičili venku, je velmi terapeutická a vychází z hatha jógy. Má nespočet zdravotních benefitů a léčí mnoho pohybových i jiných problémů. Teplo je její důležitou součástí, a právě teplo slouží mimo jiné k důkladnému fyzickému a mentálnímu detoxu. Když přijde do studia na lekci začátečník, tak chce napoprvé skoro vždy ihned utéct. Ale když vydrží a po lekci zjistí, jak báječně se cítí po fyzické a mentální stránce, velmi brzy se vrátí. Začne se učit spoustu nových věcí a osvojovat si principy správného pohybu. Začne si pravidelným cvičením základních či pokročilých sérií budovat sílu, flexibilitu, koncentraci a fyzickou a mentální odolnost… a to jsou všechno atributy, které se nám velmi hodí nejen na lekci jógy, ale i v normálním životě a v práci.

Na Letné byla Bikram jóga lekce oslavou Dne Jógy. Poté se jógové podložky staly azylem pro přátelské posezení se skleničkou. Společně jsme přivítali přicházející léto a vzdali hold józe společným poděkováním za to, že toto je naše cesta… to je totiž ten “zázrak”, který nás všechny spojuje, léčí a přináší nám radost a zdraví.

Máloco je v tomto složitém světě tak jednoduchá jako poslání jógy… “jednota”. To, že jsme se na Letné sešli, vyjadřuje naši společnou jednotu. A tu jednotu pak můžeme posouvat do dalších, individuálních úrovní… jednoty těla, mysli a ducha.

Přála bych si, aby zafungovala síla tradice a abychom se takto potkávali pravidelně. Stále je co slavit a stále máme za co být vděční. Okamžiky, jako dnešní den, jsou vzácné a k nezaplacení. Podívejte se jen na tu tunu úsměvů, radosti, smíchu a dobré nálady, které vidíme na fotkách! Není to krása?

Nevím jak vy, ale já už se opět těším na další lekci do studia Bikram Yoga Prague – do Vodičkovy ulice či na Pakrác. Mně osobně jóga způsobuje závislost, ale v tom nejlepším slova smyslu! A také se tady pravidelně potkávám se skvělými lidmi a přáteli, kteří mně inspirují a nabíjí spoustou energie. Tak třeba se potkáme ve studiu…

Namaste

Objednat předplatné